Content: Wszelkie choroby, infekcje i stany zapalne podczas ciąży mogą wpłynąć na zdrowie naszej pociechy, dlatego warto przeprowadzić wcześniej dokładne medyczne rozeznanie – zwłaszcza, kiedy interesują nas badania przed zajściem w ciążę po 30. roku życia. Jak twierdzi wielu lekarzy, w przypadku kobiety najlepiej zacząć wykonywać badania przed ciążą jeszcze pół roku przed poczęciem. Jakie badania przed ciążą są zatem najważniejsze?
Pierwsze badania przed ciążą
Po podjęciu decyzji o planowaniu ciąży, na samym początku warto skonsultować się z ginekologiem, który zleci wykonanie cytologii . Cała procedura polega na mikroskopowym badaniu komórek nabłonka z tarczy i kanału szyjki macicy, które wcześniej lekarz w odpowiedni sposób pobiera.
Podczas wizyty u ginekologa warto porozmawiać także o dotychczas stosowanych środkach antykoncepcyjnych – może się bowiem okazać, że po ich odstawieniu lepiej planować dziecko dopiero kilka miesięcy później. Lekarz może wykonać od razu również USG narządu rodnego, badanie czystości pochwy oraz badanie piersi. Jest to o tyle istotne, że każde schorzenie w narządach rodnych może spowodować problemy w trakcie ciąży, doprowadzając do groźnych powikłań oraz niekorzystnie wpływając na rozwój dziecka.
Po wizycie u ginekologa należy przeprowadzić również badanie ogólne moczu w celu wykrycia ewentualnych stanów zapalnych w obrębie układu moczowego oraz oceny ogólnego stanu nerek - nieleczone schorzenia w tej okolicy mogą skutkować nawet poronieniem.
Badania krwi przed ciążą dla kobiet
Przed ciążą warto przeprowadzić także badanie krwi, które może wykryć wiele zmian chorobowych. Warto wiedzieć, że każde badanie krwi można wykonać indywidualnie w wybranym przez siebie laboratorium. Warto zapisać się na:
· morfologię - badanie może wykryć anemię,
· badanie grupy krwi i czynnika Rh
· badanie poziomu glukozy we krwi - może wykryć cukrzycę,
· lipidogram - sprawdza poziom cholesterolu w rozbiciu na frakcje,
· test na obecność wirusów cytomegalii, różyczki i toksoplazmozy - sprawdza, czy w organizmie znajdują się przeciwciała chroniące przed tymi chorobami.
W niektórych przypadkach warto przeprowadzić także test na wirusowe zapalenie wątroby typu B i C oraz test na HIV.
Badania hormonalne przed ciążą
Warto także sprawdzić stan swoich hormonów, przy czym - w większości sytuacji - wykonanie takiego badania zleca dopiero lekarz. Okazuje się, że może ono wskazać przyczynę niezachodzenia w ciążę przez dłuższy czas.
W przypadku gdy przed planowaną ciążą obserwujesz u siebie wypadanie włosów, łamiące się paznokcie, zmęczenie, senność oraz przybyło Ci ostatnio trochę na wadze, należy zdecydowanie wykonać badanie hormonalne. Warto pamiętać, że w takiej sytuacji na pierwszym miejscu – wbrew pozorom – najważniejsze nie jest badanie hormonów płciowych, ale przede wszystkim sprawdzenie poziomu TSH (tyreotropiny), tyroksyny (FT4) oraz trójjodotyroniny (FT3).
Jakie badania przed zajściem w ciążę można jeszcze wykonać? Lekarz może zlecić sprawdzenie hormonów płciowych, a więc prolaktyny (PRL), hormonu folikulotropowego, folitropiny (FSH) oraz lutropiny (LH). Badania hormonalne przed ciążą powinny być przeprowadzone zwłaszcza, gdy:
· od pewnego czasu starasz się o dziecko, ale coś utrudnia zapłodnienie,
· zauważyłaś u siebie mlekotok lub masz cykle bezowulacyjne.
Inne badania przed zajściem w ciążę
Jakie badania przed planowaną ciążą warto jeszcze wykonać? Zdecydowanie przydałoby się udać do dentysty , ponieważ chore zęby i dziąsła grożą przedwczesnym porodem. Warto zadbać o swoje zęby jeszcze przed poczęciem.
Badania przed ciążą dla mężczyzny
Mimo że badania dla mężczyzn przed ciążą to w Polsce temat wciąż mało popularny, podobnie jak kobiety, przyszli ojcowie powinni sprawdzić wcześniej stan swojego organizmu . Powinni też zadbać o to, by ich nasienie było wysokiej jakości, co w konsekwencji wpłynie na pewno na czas poczęcia oraz prawidłowy rozwój dziecka.
Zastanawiasz się pewnie, jakie badania krwi przed ciążą mężczyźni powinni zrobić . Na tym etapie wystarczy podstawowa morfologia , a z grupy innego rodzaju badań:
· EKG,
· lipidogram,
· poziom cukru,
· ciśnienie krwi,
· badanie moczu.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN