Z tego artykułu dowiesz się:
- jakie są przyczyny kłucia szyjki macicy,
- jak się objawia kłucie szyjki macicy na różnych etapach ciąży,
- kiedy kłucie w ciąży powinno nas niepokoić,
- jakie są sposoby leczenia kłucia szyjki macicy.
Przyczyny kłucia szyjki macicy
Podczas ciąży już od momentu zapłodnienia ciało kobiety zaczyna się zmieniać. Są to naturalne, fizjologiczne odpowiedzi organizmu na ciążę. Kobiety bardzo często zaniepokojone występującym wtedy kłuciem w pochwie zgłaszają się do lekarza. Najczęściej nie ma powodów do obaw, ale warto wiedzieć jakie są przyczyny kłucia i sprawdzić, czy nie występują równolegle inne objawy, które mogłyby sugerować poważniejsze problemy.
Ciążowe tematy dla młodej mamy
Najczęstszą przyczyną kłucia krocza w pierwszym etapie ciąży jest moment implantacji zarodka w macicy, kobieta może doznawać wtedy dyskomfortu spowodowanego lekkim kłuciem w pochwie, któremu czasem towarzyszy delikatne krwawienie. Ważna jest obserwacja własnego ciała i świadomość, że ciąża jest okresem w którym bardzo łatwo o infekcje intymne, które mogą stanowić zagrożenie dla płodu.
Kłucie podczas oddawania moczu może być spowodowane zakażeniem układu moczowego, któremu towarzyszy częstomocz, nudności, bóle brzucha, podbrzusza i głowy. Infekcje bakteryjne oprócz kłucia i pieczenia charakteryzują się upławami o nieprzyjemnym rybim zapachu, najczęściej w kolorze żółtym lub szarym. Innym problemem może być również opryszczka, czy wulwodynia - oba schorzenia, tak jak i infekcje wymagają natychmiastowej konsultacji lekarskiej.
Kłucie szyjki macicy na różnych etapach ciąży
Kłucie szyjki macicy może występować na każdym etapie ciąży. Co oznacza w:
- pierwszych dniach ciąży - kłucie spowodowane jest implantacja zarodka,
- w drugim trymestrze ciąży - rozrastanie się macicy, może także wskazywać na infekcję lub niewydolność szyjki macicy, która zbyt szybko się skraca,
- kłucie w pochwie przed porodem w 37 - 40 tygodniu ciąży - szyjka macicy i pochwa przygotowują się do porodu, naprzemiennie rozciąganie i obkurczanie jest w tym przypadku naturalne, w tym czasie także dno macicy się obniża, a główka dziecka skierowana do dołu w kierunku ujścia szyjki macicy, powoduje nacisk i kłucie. Wtedy także może dojść do rozejścia się spojenia łonowego oraz mogą wystąpić skurcze przepowiadające - skurcze Braxtona-Hicksa.
- kłucie szyjki macicy tuż przed porodem - kiedy skurcze stają się regularne kłucie związane jest z rozpoczęciem się akcji porodowej.
Kiedy kłucie w ciąży powinno niepokoić
Jeśli kłuciu w ciąży towarzyszy którykolwiek z wymienionych poniżej objawów, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza prowadzącego, ponieważ występowanie chociażby jednego z nich może być powodem powikłań prowadzących do poronienia.
Niepokojące objawy towarzyszące kłuciu szyjki macicy:
- silne bóle podbrzusza,
- krwawienie z pochwy,
- ból brzucha,
- omdlenia,
- gorączka.
Leczenie kłucia szyjki macicy
Jeśli kobieta ciężarna odczuwa kłucie pochwy i kłucie szyjki macicy bez jakichkolwiek innych objawów, powinna wspomnieć o tym lekarzowi podczas rutynowej wizyty kontrolnej. Jeśli jednak występują inne dolegliwości, takie jak wspomniane wcześniej: krwawienia z pochwy, silny ból brzucha i podbrzusza, nudności, częstomocz, pieczenie, omdlenia, przyszła mama powinna natychmiast zgłosić się na izbę przyjęć szpitala, ponieważ może to być stan zagrażający życiu i zdrowiu dziecka.
Leczenie kłucia w ciąży zależy ściśle od przyczyny, samego kłucia zazwyczaj się nie leczy, ponieważ jest ono naturalną konsekwencją zmian w ciele kobiety, pomocna może być nospa lub ciepła kąpiel. W przypadku kiedy towarzyszą mu inne niepokojące dolegliwości lekarz może zalecić antybiotykoterapię - kiedy stwierdzi infekcję lub stan zapalny. Kiedy jednak dochodzi do niewydolności szyjki macicy lub innych komplikacji zagrażających przedwczesnym porodem, kobieta może zostać skierowana na oddział ginekologiczny, gdzie resztę ciąży będzie musiała leżeć, pod nadzorem lekarza.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Masowanie krocza w ciąży – na czym polega i jakie daje efekty?
- Kinesiotaping niweluje ból w ciąży. Na jakie dolegliwości pomaga?
- Opryszczka narządów płciowych w ciąży jest groźna dla dziecka. Może doprowadzić nawet do śmierci
Autor: Patrycja Sibilska
Źródło zdjęcia głównego: Getty Images