Ciąża

Opryszczka narządów płciowych w ciąży jest groźna dla dziecka. Może doprowadzić nawet do śmierci

Ciąża

Autor:
Katarzyna
Oleksik
kobieta w ciąży
Sam Edwards/Getty ImagesDlaczego opryszczka narządów płciowych jest tak niebezpieczna?

Opryszczka to dość powszechne schorzenie. Charakterystyczne dla niej zmiany najczęściej tworzą się w obrębie ust, ale nie tylko. Mogą się pojawić również w okolicy lub na narządach płciowych. Taka infekcja u kobiety w ciąży pociąga za sobą poważne konsekwencje. Jak bardzo może być niebezpieczna? Jak ją leczyć?

Opryszczka narządów płciowych – co ją wywołuje?

Opryszczka narządów płciowych to choroba przenoszona drogą płciową. Za jej rozwój odpowiada wirus HSV2 (wirus Herpes, Herpes simplex virus). Jego "brat" – wirus HSV1 – przyczynia się do rozwoju opryszczki wargowej. W obu przypadkach wystarczy jednorazowa infekcja, aby wirus już na zawsze zagnieździł się w organizmie, a konkretnie w zwojach nerwowych. Patogen aktywuje się przy zaburzeniach hormonalnych, zaburzeniach odporności, osłabieniu organizmu oraz zbyt dużym obciążeniu fizycznym lub psychicznym.

Ciążowe tematy dla młodej mamy

Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?Dzień Dobry TVN
wideo 2/8

Należy pamiętać, że oba wirusy i oba zakażenia mogą ze sobą współistnieć. Do tego bardzo łatwo można je przenieść. – Przy opryszczce wargowej trzeba uważać, aby podczas seksu nie doszło do jej przeniesienia właśnie na narządy płciowe – mówiła w rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl Anna Horbaczewska, ginekolog.

Opryszczka narządów płciowych. Dla kogo jest szczególnie niebezpieczna?

Zakażenie wywołane przez wirusa HSV2 daje bardzo charakterystyczne objawy, które trudno jest przeoczyć i pomylić z inną chorobą przenoszoną drogą płciową. – W obrębie narządów tworzą się drobne pęcherzyki, wypełnione surowiczym płynem. Dodatkowo pojawiają się ból, pieczenie, gorączka, a nawet powiększenie węzłów chłonnych – wyliczała ginekolożka. Co ciekawe, może się zdarzyć, że kolejne infekcje przebiegają bardzo łagodnie lub nie dają żadnych objawów.

Mimo że opryszczka uchodzi za stosunkowo niegroźne schorzenie, to tej w obrębie narządów płciowych nie można ignorować. Szczególnie niebezpieczna (również ta wargowa) może być dla kobiet w ciąży, które infekcję złapały po raz pierwszy. – Taka sytuacja jest groźna dla przede wszystkim dziecka, dlatego jej wykrycie – w zależności od etapu ciąży -  może być przesłanką do tego, aby kobieta urodziła przez cesarskie cięcie – mówiła specjalistka.

Jeśli jednak kobieta urodzi naturalnie lub dojdzie do tzw. zakażenia wewnątrzmacicznego, wirus może wywołać poważne spustoszenie w organizmie dziecka. Do najczęściej występujących powikłań należą wodogłowie, małogłowie, utrata wzroku lub opryszczkowe zapalenia mózgu. Zakażenie – zwłaszcza w III trymestrze ciąży – może doprowadzić do porodu przedwczesnego, a nawet – w skrajnych przypadkach – śmierci dziecka. Na szczęście takie sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko.

Opryszczka narządów płciowych - jak ją leczyć?

Ciąża jest sporym obciążeniem dla organizmu, podobnie zmiany hormonalne, które zachodzą w tym czasie w ciele kobiety. Tym samym przyszłe mamy znacznie częściej zmagają się z różnego rodzaju infekcjami, w tym również z opryszczką (zarówno wargową, jak i tą w obrębie narządów płciowych). Na szczęście – wtórne infekcje nie są aż tak groźne i nie zawsze wymagają leczenia. Czasem lekarz może zalecić jedynie odpoczynek, przyjmowanie wapnia oraz zwiększenie spożycia produktów bogatych w witaminy z grupy B.

Jeśli jest taka potrzeba, lekarz może przepisać leki przeciwwirusowe – stosuje się je u wszystkich kobiet, także ciężarnych. Zazwyczaj kuracja trwa kilka dni. Ponieważ wirus HSV najczęściej przenoszony jest drogą płciową - na czas leczenia - zaleca się także wstrzemięźliwość seksualną. Warto, aby partner kobiety – nawet jeśli nie ma żadnych objawów – skonsultował się z lekarzem.

W przypadku, gdy kobieta w ciąży cierpi na nawrotowe opryszczki okolic intymnych – rozważa się leczenie profilaktyczne. – Polega ono na doustnym przyjmowaniu leku przeciwwirusowego. Najczęściej wprowadza się je między 34. a 36. tygodniem ciąży – mówiła specjalistka.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Sam Edwards/Getty Images

Pozostałe wiadomości