"Łagodna cesarka to przełom". Zobacz, jak wygląda połączenie porodu i zabiegu

kobieta w ciąży
Jak wygląda tzw. łagodna cesarka?
Źródło: Nils Hendrik Mueller/Getty Images
Cesarskie cięcie to zabieg chirurgiczny, polegający na rozcięciu powłok brzusznych oraz macicy i wydobyciu noworodka. Alternatywą dla takich narodzin dziecka może być tzw. łagodna cesarka, która łączy w sobie te dwa rodzaje porodu. Na profilu Empowered Birth Project pojawiło się nagranie, na którym można dokładnie zobaczyć, jak odbywa się zabieg.

Łagodna cesarka - na czym polega?

Łagodna cesarka, nazywana też cesarką skoncentrowaną na rodzinie to stosunkowo nowy termin. Ten rodzaj porodu stanowi swego rodzaju połączenie cesarskiego cięcia z porodem naturalnym. W czasie zabiegu dba się o to, aby obok kobiety był jej partner. Dodatkowo dziecko wyciągane jest z brzucha matki znacznie wolniej, nie odcina się od razu pępowiny, a także dba się o to, by dziecko od razu po przyjściu na świat miało kontakt ze skórą matki (tzw. kontakt skóra do skóry).

Ciążowe tematy dla młodej mamy

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Położna na medal
Położna na medal
Trening w ciąży dla początkujących
Trening w ciąży dla początkujących
Kamila Kamińska o duli
Kamila Kamińska o duli
Informacje o ciąży w centralnym rejestrze?
Informacje o ciąży w centralnym rejestrze?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Najczęstsze dolegliwości zdrowotne po porodzie
Najczęstsze dolegliwości zdrowotne po porodzie
Szaleństwo hormonów w ciąży
Szaleństwo hormonów w ciąży

To wszystko ma służyć zminimalizowaniu stresu dziecka i matki, który jest nieodłącznym elementem porodu. Postępowanie to sprzyja również budowaniu więzi między kobietą a noworodkiem, a przyczynia się do prawidłowego "uruchomienia" laktacji. Niestety tego rodzaju postępowanie wciąż stanowi rzadkość.

- Łagodna cesarka to przełom. Musimy przywrócić kobietom narodziny. Kobiety potrzebują opcji i wyborów, autonomii i szacunku. Zostanie matką to jedno z najbardziej doniosłych wydarzeń w życiu kobiety – zasługuję na to, by mieć jak najlepszy poród - mówiła w rozmowie z portalem Mother.ly położna Diana Spalding.

Jak wygląda łagodna cesarka?

Empowered Birth Project to profil w mediach społecznościowych założony przez pielęgniarkę Katie Vigos. Specjalistka publikuje tam treści związane z ciążą oraz porodem. W ten sposób stara się oswajać tabu, a także pokazać przyszłym mamom, rodzicom, jak wygląda akcja porodowa i czego mogą się spodziewać. Wstawiła także wideo, które pokazuje przebieg tzw. łagodnej cesarki.

Na nagraniu widać, jak po rozcięciu powłok brzusznych z ciała kobiety wystaje worek owodniowy. Przy niewielkiej ingerencji lekarza coraz śmielej wysuwa się z macicy. Przez cienką błonę worka owodniowego przebija twarz dziecka. Po kilku sekundach noworodek przebija worek i wydostaje się na zewnątrz. Taki widok zapiera dech w piersiach, zresztą zobaczcie sami.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: edziecko.pl

Źródło zdjęcia głównego: Nils Hendrik Mueller/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości