Często po narodzinach pierwszego dziecka rodzice szybko zaczynają starania o kolejne. To z wielu powodów wygodne rozwiązanie. Maluchy będą lepiej się rozumiały i będą sobie bliższe, jeśli będzie między nimi mniejsza różnica wieku. Dodatkowo rodzicom łatwiej zorganizować codzienne sprawy, jeśli w tym samym czasie dzieci mogą pójść do przedszkola czy żłobka.
Kiedy powinno się zacząć planować kolejną ciążę po ciąży dopiero co zakończonej?
Ciąża po ciąży - ile powinno się poczekać?
Ciąża to okres, w którym ciało kobiety bardzo się zmienia. Zachodzą w nim zmiany, które mają przygotować kobietę na wydanie na świat potomstwa. Zmiany gospodarki hormonalnej, czy te fizyczne - to wszystko ma pomóc w utrzymaniu ciąży. Po ciąży ciało musi wrócić do swojego normalnego stanu. Organizm kobiety także musi się zregenerować zanim będzie mogła urodzić drugie dziecko. Najczęściej powinno się odczekać około roku. W tym czasie świeżo upieczona mama będzie pochłonięta opieką nad niemowlakiem. Karmienie, masa nowych obowiązków - to wszystko może spowolnić okres regeneracji organizmu. Najlepiej skonsultować się w tej kwestii z lekarzem, który doradzi, kiedy kobieta będzie gotowa na urodzenie kolejnego dziecka. Inaczej bowiem będzie przebiegała rekonwalescencja u kobiety, która rodziła naturalnie, a inaczej u tej, której wykonano cesarskie cięcie. Zaleca się, by młode mamy, które planują przez pierwsze miesiące karmić dziecko piersią, wstrzymały się z kolejną ciążą przynajmniej do zakończenia karmienia, a najlepiej dłużej.
Są jednak przypadki, kiedy kolejna ciąża po ciąży zdarza się bardzo szybko. To bowiem kwestia indywidualna dla każdej kobiety. Nie trzeba więc panikować, widząc dodatni wynik testu ciążowego po niedawnej ciąży .
Ciąża po ciąży - jak się przygotować?
Kobieta, która skonsultowała się z lekarzem i ten nie widzi żadnych przeciwwskazań, powinna rozpocząć przygotowania do kolejnej ciąży. Przede wszystkim warto zacząć od zbilansowanej diety. Należy uzupełnić niedobory witamin i wzmocnić organizm. W tym czasie należy też pomyśleć o kondycji fizycznej. Po pierwszej ciąży często młodym mamom zostają dodatkowe kilogramy. Kolejna ciąża po ciąży może sprawić, że będzie ich jeszcze więcej. Warto też zadbać o kręgosłup. Sama ciążą jest dla niego obciążeniem, a w przypadku młodej mamy dochodzi jeszcze konieczność opieki nad dzieckiem, a więc m.in. częste podnoszenie malucha.
Kobieta, która już jest w ciąży, a jednocześnie karmi piersią niemowlaka powinna szczególnie dbać o swoją dietę. Jej ciało musi bowiem wykarmić teraz dwoje maluchów.
Ciąża po ciąży - objawy
Zapłodnienie w czasie karmienia piersią jest możliwe. Okres niepłodności laktacyjnej nie zawsze jest stuprocentową metodą antykoncepcyjną, co niekiedy kończy się bardzo szybkim zajściem w kolejną ciążę po poprzedniej ciąży .
Czym jest niepłodność laktacyjna? Przez pierwsze miesiące po urodzeniu dziecka organizm kobiety produkuje hormony, które wstrzymują owulację. To dlatego kobieta nie ma w tym czasie miesiączki. Działanie tego systemu może jednak zostać zaburzone, jeśli kobieta karmi nieregularnie lub na zmianę podaje dziecku pierś i butelkę. Jeśli do tego dojdzie, a kobieta będzie bez zabezpieczenia współżyła z partnerem, może dojść do zapłodnienia.
Rozpoznanie objawów ciąży po ciąży może być trudne. To dlatego, że w okresie karmienia piersią często nie występuje miesiączka, a to właśnie jej wstrzymanie to pierwszy sygnał, jaki może świadczyć o zajściu w ciążę. Należy więc wypatrywać innych znaków: porannych nudności, bólów piersi, zmęczenia.
Ciąża po ciąży pozamacicznej
Ciąża pozamaciczna ma wiele przyczyn. Większość z nich jednak pozwala na zajście w kolejną ciążę i donoszenie jej. Wszystko zależy jednak od powodu jej wystąpienia. Jeśli na skutek leczenia kobiecie usunięto jajnik, pacjentka dalej ma szanse na zajście w ciążę.
Ciąża po ciąży pozamacicznej jest możliwa, kiedy kobieta zakończyła leczenie. Jeśli lekarz nie stwierdzi przeciwwskazań, można podjąć kolejną próbę zapłodnienia.
Zobacz także: Jak nie zajść w ciąże zaraz po urodzeniu dziecka?
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN