Aromaterapia w domu dla kobiet w ciąży – na czym polega?

Kobieta w ciąży podczas zabiegu pielęgnacyjnego
skynesher/ Getty Images
Źródło: iStockphoto
Aromaterapia jest zabiegiem, który ma na celu rozluźnić ciało, uwolnić je od stresu i zrelaksować umysł. Jest ona na tyle prosta do wykonania, że wiele osób przeprowadza ją we własnym domu. Aromaterapię stosuje się też w salonach kosmetycznych jako dodatek do większości zabiegów pielęgnacyjnych na twarz i relaksujących na ciało.

Jak powinna wyglądać prawidłowa aromaterapia w domu ? Czy do jej wykonania konieczne jest posiadanie konkretnych akcesoriów? Czym wykonuje się aromaterapię? Na początku warto podkreślić, że podstawą aromaterapii są naturalne olejki eteryczne . Każdy z nich ma wyróżniające się właściwości i działa inaczej na nasze ciało i umysł, jednak zdecydowana większość daje efekt rozluźniający.

Zastosowanie aromaterapii

Aromaterapię można stosować także wtedy, gdy chcemy uzyskać efekt energetyzujący. Wystarczy, że użyjemy odpowiedniego olejku. Zabieg jest przeznaczony zarówno dla osób dorosłych, starszych, jak i kobiet w ciąży.

Aromaterapia bazuje na wykorzystaniu aromatycznych olejków roślinnych. Skutecznie poprawia samopoczucie psychiczne i fizyczne. Może stanowić uzupełnienie terapii leczniczych. Warto z niej korzystać zawsze wtedy, gdy zależy nam na poprawieniu samopoczucia w sposób naturalny.

Aromaterapia jest jedną z najbardziej naturalnych metod relaksacji, które można zastosować we własnym domu. Warto też połączyć ją z kąpielą , wlewając kilka kropel olejku eterycznego do wanny.

Na czym polega aromaterapia i jak ją wykonać we własnym domu? Zabieg polega na wdychaniu olejków eterycznych, które najpierw trzeba rozpylić w powietrzu. Do tego celu przyda nam się kominek aromaterapeutyczny i wybrany olejek , którego rodzaj będzie dostosowany do efektów, jakie chcemy otrzymać. Kominek aromaterapeutyczny możemy kupić w sklepie kosmetycznym lub zielarskim. Najczęściej jest on wykonany z porcelany i na górze ma miejsce na krople olejków. Na samym dole posiada otwór, do którego trzeba włożyć rozpalony tealight , który będzie podgrzewał olejek, dzięki czemu związki eteryczne zaczną rozprzestrzeniać się w powietrzu.

Na rynku dostępne są też olejki eteryczne w formie aerozolu , które można bardzo łatwo rozpylić w powietrzu. Jednak nie dają one tak dobrych efektów, jak ma to miejsce w przypadku aromaterapii z użyciem specjalnego kominka.

Aromaterapię warto zastosować także podczas masażu . Wtedy należy sięgnąć po specjalne olejki do masażu, które zawierają w swym składzie sporą dawkę olejków eterycznych. Dodatkowo można rozpylić olejki w pomieszczeniu, aby osiągnąć jeszcze lepszy efekt.

Aromaterapia – olejki eteryczne i ich działanie

Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze olejki i ich przeznaczenie. Warto wiedzieć, że podczas przeprowadzania domowej aromaterapii nie trzeba ograniczać się wyłącznie do jednego olejku eterycznego. Można je ze sobą dowolnie mieszać , zwracając oczywiście uwagę na to, jakie każdy z nich ma właściwości:

· olejek mandarynkowy – przeciw bezsenności i na poprawę nastroju,

· olejek eukaliptusowy i olejek lawendowy – przeciw nudnościom i wymiotom,

· olejek cytrynowy – na pobudzenie,

· olejek z drzewa różanego – na lepszą koncentrację i poprawę pracy umysłu,

· olejek geraniowy zmieszany z olejkiem mandarynkowym – na wyciszenie i zrelaksowanie,

· olejek z mięty pieprzowej i olejek jałowcowy – zalecane po nieprzespanej nocy.

Aromaterapia w ciąży

Dlaczego aromaterapia w ciąży jest tak popularna wśród kobiet na całym świecie? Odpowiedź jest prosta. Głównie ze względu na to, że efektywnie łagodzi dolegliwości ciążowe, a przy tym jest w pełni naturalna i bezpieczna , ponieważ nie zawiera w sobie żadnych składników chemicznych. Kobiety w ciąży powinny regularnie wykonywać aromaterapię, nawet jeśli nie mają typowych dolegliwości ciążowych. W tym wyjątkowym okresie życia kobiety bardzo ważne jest to, by czuła się jak najczęściej zrelaksowana i starała się unikać wszelkich stresów.

Aromaterapia dla dzieci

Aromaterapia jest też wskazana dla dzieci. Najczęściej stosuje się ją w celu poprawy oddychania , np. na samym początku przeziębienia. Warto wiedzieć, że olejki eteryczne używane są zarówno w medycynie konwencjonalnej, jak i alternatywnej. Jednak należy pamiętać, że olejków nie powinno się stosować u najmłodszych dzieci, czyli poniżej drugiego roku życia.

Olejki eteryczne stosowane są nie tylko do aromaterapii, ale mogą być używane także bezpośrednio na skórę . Warto je stosować jako kompres, czyli nasączyć nimi np. wacik kosmetyczny, watę lub gazę. W przypadku dzieci najczęściej nie używa się nierozcieńczonych olejków, tylko miesza się je z wodą. Należy pamiętać, że niektóre olejki mają wyjątkowo silne działanie (np. olejek hyzopowy stosowany jest na siniaki i ból po uderzeniach). W takich przypadkach użycie roztworu z zaledwie dwóch kropel olejku będzie całkowicie wystarczające do nasączenia kompresu.

Zobacz film: Zmiana programu opieki dla kobiet w ciąży.

Zobacz film: Zmiana programu opieki dla kobiet w ciąży. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości