Przyczyny porodu po terminie

Nowonarodzone dziecko leży przy swojej mamie
Handemandaci / Getty Images
Źródło: E+
Podczas pierwszej wizyty u ginekologa, na podstawie ostatniej miesiączki, wyznaczany jest termin porodu. Jednak jest to data orientacyjna. Bardziej wiarygodną datę można uzyskać w późniejszym etapie ciąży na podstawie badanie ultrasonograficznego, dzięki któremu można określić dojrzałość i rozmiary dziecka.

Ciężarna powinna być przygotowana do porodu na dwa tygodnie przed wyznaczoną datą, która jest tylko orientacyjna. Nie powinno budzić to niepokoju u przyszłej mamy. Obecnie naukowcy uważają, iż dwutygodniowe opóźnienie jest uznawane za normę. Mimo iż nazywana określamy taką ciążę jako przenoszoną, nie stanowi to ryzyka dla matki ani nienarodzonego dziecka. Sytuacja zmienia się, gdy okres ciąży przekroczy 42. tydzień. W tym czasie łożysko już nie pracuje i nie spełnia swojej roli, jak dotychczas, gdyż zaczyna powoli obumierać. W takiej sytuacji lekarze zlecają wywołanie porodu.

Poród po terminie - przyczyny

Przyczyn porodu po terminie jest wiele. Należy zawsze pamiętać, iż data porodu jest datą orientacyjną, dlatego nawet dwutygodniowe opóźnienie nie powinno stanowić powodu do paniki. Zaledwie 5% kobiet rodzi dziecko w wyznaczonym terminie. Do najbardziej powszechnych przyczyn porodu po terminie możemy zaliczyć:

· strach ciężarnej przed porodem, który może zahamować akcję skurczową macicy,

· zaburzenia w reaktywności mięśnia macicy,

· niedojrzałość dziecka do życia pozamacicznego,

· zaburzenia neurologiczne,

· zaburzenia w układzie nerwowym ciężarnej,

· błędnie obliczona data porodu.

Postępowanie ciężarnej w przypadku ciąży przenoszonej

1. Najważniejsze jest, aby ciężarna nie panikowała, gdyż stres ma ogromny wpływ na pracę mięśnia macicy i może spowolnić lub zahamować jego pracę.

2. Ważne jest zgłaszanie się na wyznaczone przez lekarza prowadzącego wizyty kontrolne i wykonywanie zlecanych badań.

3. Końcówka trzeciego trymestru często wiążę się ze zwiększonym niż dotychczas zmęczeniem. Często nasilają się obrzęki u stóp, ciężar brzucha jest bardziej uciążliwy. Dlatego ciężarna powinna dużo wypoczywać, nie przemęczać się, unikać zbędnego wysiłku fizycznego, dużo spać oraz odpowiednio się odżywiać.

4. Należy liczyć ruchy dziecka minimum 2-3 razy dziennie. Najlepiej, aby kobieta ułożyła się wygodnie na lewym boku i liczyła ruchy dziecka przez około godzinę. Wyczucie aktywności (a najlepiej około 10) oznacza, że wszystko jest w porządku. Jeśli jednak ciężarna zauważy, iż ruchów jest mniej lub są słabsze niż dotychczas, należy zjeść coś słodkiego, ponieważ glukoza powinna pobudzić dziecko, jeśli jednak ruchy dziecka będą dalej słabnąć i/lub będzie ich mniej, bezzwłocznie powinna udać się do szpitala bądź skontaktować się z lekarzem prowadzącym.

Domowe sposoby przyspieszenia porodu

Istnieje kilka sposób przyspieszenia porodu w warunkach domowych , które są bezpieczne zarówno dla matki, jak i dziecka:

1. Zwiększenie ruchu - długie spacery lub aktywność w domu. Często skutecznym sposobem jest mycie okien. Jednak nie należy przesadzać, ani się przemęczać.

2. Długie, gorące kąpiele czy prysznice. Podczas takich kąpieli warto oblewać wodą brzuch, delikatnie go masując.

3. Dawniej zalecano wypicie łyżki oleju rycynowego, jednak obecnie lekarze odradzają ten sposób przyspieszenia porodu.

4. Seks - w wyniku osiągnięcia orgazmu dochodzi do uwolnienia się dużej ilości oksytocyny oraz prostaglandyn, które odpowiadają za akcję skurczową macicy.

5. Stymulowanie brodawek sutkowych powoduje, podobnie jak podczas stosunku seksualnego, zwiększone wydzielanie oksytocyny, głównego hormonu odpowiadającemu za skurczę macicy. Jej poziom zwiększa się zgodnie z postępem porodowym i dzięki niej skurcze w czasie porodu stają się coraz mocniejsze.

Wywoływanie porodu po terminie w szpitalu

W sytuacji, gdy domowe sposoby zawiodły i nie udało się wywołać porodu, a czas trwania ciąży przekroczy 42. tydzień, konieczne jest wywołanie porodu w warunkach szpitalnych pod kontrolą specjalistów. Istnieje wówczas duże ryzyko powikłań dla matki i dziecka, ponieważ łożysko w tym czasie zaczyna powoli obumierać i przestaje pełnić swoje podstawowe funkcje, co grozi niedotlenieniem płodu. Z tego względu trzeba jak najszybciej urodzić dziecko. W niektórych placówkach medycznych indukcja porodu przeprowadzana jest już po ukończeniu 41. tygodnia ciąży, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia ewentualnych powikłań. Wyróżnić możemy dwa sposoby indukcji porodu:

1. Włożenie do pochwy cewnika Foleya i wypełnienie balonika, który znajduje się na jego końcu, solą fizjologiczną. Ma to na celu zwiększenie rozwarcia i pobudzenie wydzielania naturalnych prostaglandyn. Najczęściej zakładany jest on wieczorem, a następnego dnia rano oceniany jest efekt tego sposobu.

2. Dożylne podanie oksytocyny. Najczęściej podawane jest 5 lub 10 j.m. oksytocyny, która jest rozpuszczona w 500 ml 0,9% soli fizjologicznej. Jeśli nie uda się wywołać porodu, przyspiesza się wlew kroplowy. Jeśli jednak i to postępowanie nie przynosi oczekiwanych efektów, konieczne jest przeprowadzenie cięcia cesarskiego.

Zobacz film: Słodki ciężar. 38-40 tydzień ciąży.

Zobacz film: Słodki ciężar. 38-40 tydzień ciąży. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!