Jak poprawnie liczyć miesiące ciąży – kalendarz ciąży

Kobieta w ciąży głaszcze się po brzuchu
Caiaimage/Tom Merton / Getty Images
Źródło: Caiaimage
Obliczenie miesiąca ciąży w oparciu o fazy cyklu miesięcznego nie jest zbyt skomplikowaną rzeczą, pod warunkiem, że pamięta się o tym, w którym momencie ginekolodzy mówią o jej rozpoczęciu. Znając szczegółowy rozkład kalendarza ciąży, przyszła mama wie, na jakim etapie rozwoju znajduje się jej dziecko.

Jak liczyć miesiące ciąży, aby w miarę precyzyjnie określić termin porodu? Ciąża zazwyczaj trwa około 280 dni, co daje 40 tygodni. Jednakże jest to tylko teoria, ponieważ średnio od momentu zapłodnienia mija około 267 dni, co przekłada się na 38 tygodni.

Jak obliczyć miesiąc ciąży? Reguła Naegelego

Wiele kobiet ma błędne przekonanie, że pierwszym dniem ciąży jest dzień zapłodnienia, jednakże ciężko jest go ustalić w sposób precyzyjny. Reguła Naegelego jest powszechnie stosowaną metodą pozwalają odpowiedzieć na pytanie „ jak obliczyć miesiąc ciąży ”? Zgodnie z nią, termin porodu najlepiej odliczać od pierwszego dnia, w którym wypada ostatnia miesiączka . Co więcej jest na to cały wzór i wygląda on tak:

Termin porodu = pierwszy dzień rozpoczęcia ostatniej miesiączki +7 dni -3 miesiące +1 rok.

Warto jednak zaznaczyć, że reguła ta nie zawsze powie, jak liczyć miesiące w ciąży w przypadku cykli nieregularnych. Wynik, jaki uzyska się po wykonaniu równania, określa tzw. środkowy czas trwania ciąży. Poza nim istnieje jeszcze jeden ważny czynnik, jakim jest okres biologicznego życia łożyska. Jest on bardziej zróżnicowany osobniczo i określa czas potrzebny na rozwój od zarodka do niemowlaka mogącego żyć poza łonem swojej matki. Widać zatem, że odpowiedź na pytanie o to, jak się liczy miesiące ciąży nie jest taka oczywista.

Jaki jest wiek ciąży?

Początek ciąży rozpoczyna się około dwóch tygodni po ostatniej miesiączce. W niektórych przypadkach w pierwszych kilku dniach ciąży, kobieta może obserwować niewielkie krwawienie. Nie należy mylić go z okresem. Jest to tzw. krwawienie implantacyjne , które występuje albo około 7 dni przed oczekiwanym okresem, albo też około dwóch tygodni po zapłodnieniu. Krwawienie implantacyjne spowodowane jest zagnieżdżeniem się zarodka, czemu towarzyszy wydzielanie śluzu w kolorze brązowym lub różowym. Wynika to z niewielkiego uszkodzenia naczyń krwionośnych spowodowanego implantacją. Oczywiście nie należy rozpatrywać tego jako objaw ciąży i warto wykonać kilka testów ciążowych, wykrywających gonadotropinę kosmówkową w moczu.

Najlepszą pomocą w określaniu „wieku ciąży” są badania wykonywane pod okiem ginekologa . Mowa tutaj oczywiście o badaniach prenatalnych oraz USG. Doświadczony lekarz na podstawie obrazu z ultrasonografu potrafi określić wiek dziecka, zwracając uwagę na jego wielkość, budowę, długość kończyn oraz odruchy jakie maluch wykonuje podczas badania. Podczas takiego badania medyk może również określić przybliżony termin porodu , jednak należy pamiętać, że nie jest to zawsze precyzyjne. Istnieje wiele czynników, które mogą ten termin wydłużyć lub skrócić, np. silne stresy w ciąży, zakażenia bakteryjne lub grzybicze, cukrzyca lub nadciśnienie tętnicze.

Tygodnie i miesiące ciąży

Pierwszy trymestr ciąży zaczyna się od 1 i trwa do 13,5 tygodnia ciąży. Pierwszy miesiąc ciąży oblicza się od 0-4,5 tygodnia ciąży. Nastanie drugiego miesiąca rozpoczyna się od 4,5 tygodnia, a jej kres zwiastuje 9 jej tydzień. Ostatni, trzeci miesiąc pierwszego trymestru trwa od 9 do 13,5 tygodnia ciąży. 2 trymestr ciąży liczy się od 13,5 tygodnia ciąży do 27 tygodnia. I tym samym czwarty miesiąc wypada między 13,5-18 tygodniem ciąży. Od 18 tygodnia do 22,5 tygodnia trwa piąty miesiąc ciąży. Ostatni miesiąc trymestru trwa od 22,5 do 27 tygodnia ciąży. 3 i zarazem ostatni trymestr ciąży rozpoczyna się wraz z nastaniem siódmego miesiąca ciąży, czyli 27 tygodnia ciąży. Ósmy miesiąc ciąży wypada pomiędzy 31,5 a 36 tygodniem ciąży, a ostatni, dziewiąty miesiąc między 36-40 tygodniem ciąży.

W Internecie dostępne są bezpłatne kalkulatory ciąży , które przeprowadzą kobietę w ciąży przez każdy miesiąc, tydzień po tygodniu. Przyszła matka będzie mogła nie tylko określić, jaki narząd czy zmysł rozwija się w ciele jej dziecka, ale i lepiej zaplanuje wszystkie niezbędne badania prenatalne. Znając reakcje swojego ciała w konkretnym tygodniu ciąży i notując wszystko w kalendarzu ciąży, przyszła mama może czuć się bezpieczniej. Również jej lekarz będzie lepiej poinformowany i tym samym jakiekolwiek ryzyka w ciąży mogą być znacznie ograniczone.

Zobacz film: USG w ciąży - jak szukać specjalisty?

Zobacz film: USG w ciąży - jak szukać specjalisty? Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości