Czy podręczne mikroskopy owulacyjne do domowego użytku dostępne na rynku są skuteczne? Czy każda kobieta będzie potrafiła i mogła z nich korzystać? Jeśli kobieta zastanawia się nad antykoncepcją bez hormonów lub stara się o dziecko i chce wiedzieć, kiedy ma dni płodne, warto rozważyć mikroskop owulacyjny.
Mikroskop owulacyjny - czym jest mikroskop owulacyjny i na czym polega jego działanie?
Mikroskop owulacyjny to urządzenie, które przy pomocy próbki śliny określa dni płodne i niepłodne w cyklu menstruacyjnym kobiety. Działa na zasadzie sprawdzenia poziomu soli w ślinie, który bardzo wzrasta wraz ze wzrostem produkcji estrogenu, czyli chwilę przed owulacją. Dzięki soli ślina ulega krystalizacji i zależnie od poziomu soli, czyli w zależności od tego, czy kobieta przechodzi owulację, czy już dawno jest po niej, krystalizacja ta będzie ulegać zmianom. Po wysuszeniu próbki śliny na szkiełku i obserwacji przez mikroskop można dostrzec, jak bardzo wyraźna jest krystalizacja - ta przybierająca najdokładniejszy obraz paproci będzie oznaczać dni płodne kobiety.
Mikroskop owulacyjny - skuteczność
Producenci najpopularniejszych mikroskopów owulacyjnych zachwalają skuteczność swoich urządzeń na 98 procent, dlatego mogą być one wysoce efektywną metodą naturalnej antykoncepcji. Wiele kobiet z powodów światopoglądowych lub zdrowotnych nie może korzystać z antykoncepcji hormonalnej. Inne rezygnują z hormonów ze względu na ich skutki uboczne, takie jak zatrzymywanie wody w organizmie, przybieranie na wadze, wahania nastrojów czy spadek libido. Pozahormonalne metody zapobiegania ciąży często są za mało skuteczne i prowadzą do niechcianych ciąż, dlatego dokładność na poziomie 98 procent w określaniu dni płodnych i niepłodnych w miesiącu świadczy o dużej skuteczności mikroskopu owulacyjnego jako jedynej metody antykoncepcji .
Warto podkreślić, że mikroskop owulacyjny może być używany również przez kobiety, które próbują zajść w ciążę. Jego stosowanie ułatwi im określenie, którego dnia mają owulację. Jeśli w tym dniu lub dwa dni przed albo dwa dni po owulacji dojdzie do stosunku, mają największe szanse na zajście w ciążę.
Aby działanie mikroskopu owulacyjnego było miarodajne, dobrze wiedzieć, jakie czynniki mogą mieć wpływ na jego skuteczność. Wyniki analizy może zaburzać jedzenie, picie lub środki do higieny jamy ustnej, dlatego testy najlepiej wykonywać rano na czczo. Skuteczność mikroskopu owulacyjnego będzie mniejsza, jeśli kobieta zażywa leki hormonalne, np. antykoncepcyjne lub wpływające na zwiększenie płodności, jest w trakcie menopauzy lub od jej ostatniej ciąży nie minęły dwa miesiące.
Test owulacyjny - jak stosować?
Stosowanie testu owulacyjnego, jakim jest mikroskop owulacyjny jest bardzo łatwe i nie wymaga trudnego pobierania próbek do badań. Materiałem badawczym jest ślina, która powinna wyschnąć na szkiełku mikroskopu. Kiedy to nastąpi, wystarczy włączyć podświetlenie (zazwyczaj LED-owe), wyregulować ostrość i zaobserwować, jaki obraz kształtuje się na szkiełku. Jeśli obraz wyraźnie przypomina liść paproci, świadczy to o dniach płodnych kobiety, jeśli próbka przedstawia delikatnie zarysowaną strukturę - owulacja nastąpi za 2-3 dni, kiedy jednak obserwowany obraz nie ma kształtów, jest raczej rozmyty, bez widocznych linii, znaczy o dniach niepłodnych w cyklu menstruacyjnym kobiety. Z początku odczytywanie wyników może się wydawać kobietom skomplikowane, ale po kilkukrotnej analizie powinny nabrać wprawy w ustalaniu dnia owulacji.
Mikroskop owulacyjny a inne testy owulacyjne
Na rynku dostępne są inne testy owulacyjne, dzięki którym można poznać dni płodne i niepłodne w miesiącu, jednak w większości z nich do analizy niezbędna jest próbka moczu. Takie testy w formie pasków lub patyczków określają poziom hormonu luteinizującego w organizmie, który wzrasta chwilę przed owulacją, dając kobiecie znak, że w tym czasie może dojść do zapłodnienia. Testy paskowe są jednorazowego użytku, z kolei mikroskopu owulacyjnego można używać wielokrotnie i nie wymaga on dodatkowych akcesoriów. Daje to zatem dość ekonomiczną metodę określania dni płodnych, zwłaszcza jeśli kobieta miesiączkuje nieregularnie i ma problem z wyznaczeniem, kiedy może u niej dojść do owulacji. Na korzyść mikroskopu przemawia również jego kompaktowa forma, która pozwala na dyskretne wykonywanie pomiarów.
Zobacz także: Ciąża z zaskoczenia
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN