Dieta ketonowa - wysokotłuszczowy model żywienia: efekty i zasady

Deska na której leży awokado
Fot: manoa / gettyimages.com
Ostatnio coraz bardziej znana dieta ketonowa to model żywienia opierający się na spożyciu dużej ilości tłuszczu. Efektem diety ketonowej może być utrata wagi. Jakie są zasady diety ketonowej?

Może się wydawać, że zwiększona podaż tłuszczów przeczy logice w kwestii gubienia wagi. Jednak to nieprawidłowe proporcje składników diety oraz nadmiar przyjmowanych kalorii przyczyniają się w dużej mierze do nadwagi i otyłości. Dieta ketonowa może wspierać redukcję masy ciała. Pomocny jest przede wszystkim odpowiedni jadłospis obfity w produkty często spotykane w diecie ketonowej.

Co to dieta ketonowa? Jakie daje efekty?

Dieta ketonowa to nic innego, jak model żywienia oparty na spożywaniu tłuszczu zamiast cukrów (zakłada ograniczenie spożycia węglowodanów na rzecz kwasów tłuszczowych). Dzienna racja pokarmowa powinna uzupełniać zapotrzebowanie kaloryczne z kwasów tłuszczowych, których zawartość może plasować się na poziomie 75-85% zapotrzebowania energetycznego. Resztę stanowić mają pełnowartościowe białka i znikoma wręcz zawartość węglowodanów.

Pozytywne efekty diety ketonowej mogą być następujące:

· redukcja masy ciała,

· wpływ na gospodarkę lipidową - na początku stosowania diety cholesterol całkowity oraz trójglicerydy rosną, a po pewnym czasie najczęściej normują się,

· profilaktyka ataków padaczkowych i wspieranie leczenia niefarmakologicznego choroby - wyłącznie pod nadzorem lekarza.

Dlaczego spożywanie tłuszczu może być zdrowe?

Dieta ketonowa ma pobudzić wykorzystanie nadmiaru tłuszczu zgromadzonego w ciele do zaopatrzenia nas w energię. Przy normalnej diecie głównym źródłem energetycznym jest glukoza z węglowodanów. W przypadku diety ketonowej magazynem siły napędowej mają być ciała ketonowe.

Stosowanie diety ketonowej opartej na wartościowych tłuszczach pozwala również pozbyć się problemu dyslipidemii, co wspomaga działanie serca.

Dieta ketonowa nie dla każdego

Stosowanie diety ketonowej obciąża nerki i wątrobę, utrudniając pracę tym narządom (ze względu na konieczność metabolizowania ciał ketonowych). Dlatego ten model żywienia nie może być stosowany przez osoby z niewydolnością nerek lub wątroby ani w przypadku chorób tych organów. Dieta ketonowa stosowana u osób zdrowych wymaga natomiast regularnego kontrolowania pracy zarówno wątroby, jak i nerek.

Efektami diety ketonowej mogą być także kwasica utajniona, hipoglikemia oraz niedobory składników mineralnych.

Zobacz film: Awokado w kuchni. Źródło: Dzień dobry TVN.

Dieta ketonowa - produkty i zasady stosowania

Dieta ketonowa ma zasady, których trzeba ściśle przestrzegać, by otrzymać oczekiwane rezultaty. Podstawowe zasady diety ketonowej to:

- od 75 do 85% kalorii na dobę powinny stanowić tłuszcze,

- należy wykluczyć węglowodany w każdej postaci (ich zawartość powinna oscylować na poziomie 3-5% kcal na dobę),

- resztę zapotrzebowania energetycznego należy zaspokoić pełnowartościowym białkiem,

- w diecie należy wykorzystywać tłuszcze nienasycone, szczególnie zwracamy uwagę na tłuszcze omega-3, omega-6 i omega-9,

- warto włączyć suplementację składnikami mineralnymi, błonnikiem i witaminami,

- należy przyjmować więcej płynów, niż wynosi standardowe zapotrzebowanie.

Dieta ketonowa - produkty zalecane i przeciwwskazane

Dieta ketonowa - jadłospis

Dieta ketonowa to model żywienia, który wymaga od pacjenta nie tylko zmiany nawyków żywieniowych, ale przede wszystkim dużej determinacji i konsekwencji w działaniu. Stosowanie się do zaleceń żywieniowych jest trudne ze względu na szeroko dostępne wyroby obfite w węglowodany, które kuszą smakiem i wyglądem

Dieta ketonowa - przykładowy jadłospis:

Śniadanie : Jaja smażone na boczku.

II Śniadanie : Pasta z awokado z tuńczykiem.

Obiad: Tłusty rosół bez makaronu z gotowanymi warzywami.

Podwieczorek : Mieszanka orzechów i nasion.

Kolacja : Sałatka: sałata zielona, pomidorki koktajlowe, orzechy ziemne + oliwa z oliwek.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości