Przyrost wagi malucha jest też uwarunkowany chorobami przebytymi przez kobietę w okresie ciąży. O ile dziecku nie zaszkodzi łagodne przeziębienie, to poważniejsze choroby przewlekłe nabyte przez mamę mogą zahamować jego rozwój. Nie służy mu także duża masa ciała mamy. Jaka w takim razie powinna być prawidłowa waga dziecka w ciąży?
Od czego zależy waga dziecka w poszczególnych tygodniach ciąży?
Kwestię tego, jaka powinna być waga dziecka w ciąży, pomoże rozwiązać kalendarz ciążowy. Można go znaleźć niemal na każdym portalu internetowym dla przyszłych rodziców. Jednak podane tam wartości są jedynie przybliżone ‒ jest to waga przeciętnego dziecka urodzonego w konkretnym tygodniu lub miesiącu. Ponieważ wiadomo, że każdy maluch rośnie w swoim tempie, to jest to jedynie sugestia i tak powinno się ją traktować.
Waga dziecka w poszczególnych tygodniach ciąży uwarunkowana jest różnymi czynnikami np;
- sposobem odżywiania się mamy ‒ dostarczanie dziecku odpowiedniego pożywienia, w tym witamin i minerałów, ma bardzo duży wpływ na jego rozwój. Z powodu braku zbilansowanego pokarmu rozwój dziecka jest ograniczony. Zbyt duża masa ciała kobiety w ciąży może skutkować urodzeniem się dziecka o niskiej masie urodzeniowej;
- genami rodziców ‒ waga dziecka jest w dużej mierze uzależniona od tego, jak się rozwijali jego rodzice.
- chorobami matki ‒ zwłaszcza zakaźnymi, przewlekłymi i nabytymi w czasie ciąży.
Waga dziecka w ciąży ‒ I trymestr
Pierwszy trymestr ciąży trwa do końca 13 tygodnia. Ten czas jest najważniejszy w życiu maluszka, ponieważ kształtują się wówczas jego organy wewnętrzne. W pierwszych tygodniach ciąży dziecko waży zaledwie kilka gramów. Jego waga powinna kształtować się między 5-30 g, biorąc pod uwagę wyliczoną średnią. Do końca I trymestru ta waga jeszcze urośnie, nawet do 45 g.
Waga dziecka w ciąży ‒ II trymestr
Drugi trymestr ciąży zaczyna się 14 tygodniu i trwa do końca 27 tygodnia. W tym czasie ukształtowane już jest łożysko i podstawowe organy dziecka. W II trymestrze ciąży maluch intensywnie rośnie, a jego waga podczas tygodnia może się nawet podwoić. Zazwyczaj jednak przybywa około 50 g na tydzień. Choć w 14 tygodniu to zaledwie 100 g, to w 19 tygodniu ciąży waga dziecka może wynosić nawet około 250-260 g. W poszczególnych tygodniach będzie się systematycznie zwiększać.
Waga dziecka w kolejnych tygodniach ciąży:
- 20 tydzień ciąży ‒ waga dziecka to około 320 g
- 21 tydzień ciąży ‒ waga dziecka to około 400 g
- 22 tydzień ciąży ‒ waga dziecka to około 460 g
- 23 tydzień ciąży ‒ waga dziecka to około 550 g
- 24 tydzień ciąży ‒ waga dziecka to około 630 g
- 25 tydzień ciąży ‒ waga dziecka to około 700 g
- 26 tydzień ciąży ‒ waga dziecka to około 820 g
- 27 tydzień ciąży ‒ waga dziecka to około 900 g.
Choć w III trymestrze ciąży przyrost wagi dziecka nieco zwolni, to dziecko będzie rosło przez cały czas, aż do dnia porodu.
Waga dziecka w ciąży ‒ III trymestr
III trymestr ciąży zaczyna się od 28 tygodnia ciąży. To już ostatni etap. Zostało nieco więcej niż kilka tygodni do porodu. Przyrost masy ciała malucha w tym czasie zwolni, ale mimo to nadal będzie rósł aż do porodu.
Waga dziecka w III trymestrze:
- 28 tydzień ciąży ‒ waga dziecka powinna oscylować w granicach 1 kilograma
- 29 tydzień ciąży ‒ waga dziecka to około 1,2 kg
- 30 tydzień ciąży ‒ waga dziecka to około 1,3 kg
- 31 tydzień ciąży ‒ waga dziecka to około 1,5 kg
- 32 tydzień ciąży ‒ waga dziecka to około 1,7 kg
- 33 tydzień ciąży ‒ waga dziecka to około 2 kg
- 34 tydzień ciąży ‒ waga dziecka to niewiele ponad 2 kg
- 35 tydzień ciąży ‒ waga dziecka to około 2-2,5 kg
- 36 tydzień ciąży ‒ waga dziecka to około 2,5 kg
- 37 tydzień ciąży ‒ waga dziecka to około 2,7 kg
- 38 tydzień ciąży ‒ waga dziecka to około 3 kg.
Podane dane są jedynie sugestią. Każdy maluch rośnie w swoim tempie. Wartości te nie mają odzwierciedlenia przy ciąży mnogiej ‒ dzieci urodzone z takich ciąż są o wiele drobniejsze.
Przyrost wagi mamy w ciąży
Waga mamy w ciąży najczęściej rośnie o 9 -15 kg. Aby sprawdzić, czy mieścisz się w określonych normach, oblicz na początku swoje BMI. Wystarczy, że swoją masę (kg) podzielisz przez wzrost (cm) podniesiony do kwadratu.
Następnie sprawdź, ile prawdopodobnie przytyjesz w trakcie ciąży, jeśli Twoje BMI:
- wynosi mniej niż niż 18,5 (niedowaga) – masa wzrośnie o 13-16 kg,
- mieści się w granicach 18,5 – 24,9 (waga prawidłowa) – masa wzrośnie o 11-13 kg,
- mieści się w granicach 25 – 29,9 (nadwaga) – masa wzrośnie o 10-11 kg,
- wynosi więcej niż 30 (otyłość) – masa wzrośnie do 10 kg.
Pierwszy trymestr to okres, w którym kobiety w ciąży nie przybierają zbyt wiele na wadze, zwykle normy wynoszą około 1-2 kg. W przypadku, gdy musisz zmagać się z nudnościami i wymiotami, bardzo możliwe, że nawet schudniesz w tym czasie , np. o 2 kg. Jeśli jednak w pierwszym trymestrze sporo przytyjesz, pamiętaj, że nowe kilogramy utrzymają się po porodzie i trudniej będzie Ci się ich pozbyć. W drugim trymestrze – zgodnie z normami – powinnaś przytyć o około 5-6 kg, czyli 1,5-2 kg w ciągu miesiąca, w ostatnim natomiast – około 4-6 kg.
Ważne, aby przyrost wagi w poszczególnych tygodniach kontrolować ze swoim lekarzem , który powinien odnotować na karcie wszystkie wyniki. Mama powinna także sama kontrolować swoją wagę w warunkach domowych przynajmniej raz w tygodniu.
Należy zwrócić uwagę na to, aby przybierać na wadze systematycznie, ponieważ skoki wagi nie są podczas oczekiwania na dziecko wskazane. Warto również wiedzieć, że zbyt mały przyrost wagi w ciąży może skutkować wieloma komplikacjami. Szczególny niepokój u mam powinien budzić całkowity brak przyrostu wagi w ciąży.
Aby sprawdzić, czy Twój przyrost wagi jest wyłącznie efektem ciąży, możesz to zrobić w bardzo prosty sposób. Wystarczy, że weźmiesz miarkę i raz na dwa tygodnie zmierzysz obwód górnej części swojego uda – jeżeli będzie utrzymywał się na stałym poziomie, to znaczy, że przybierasz na wadze prawidłowo.
Przyszłe mamy powinny także pamiętać o tym, aby przestrzegać właściwej diety – dzięki temu po urodzeniu dziecka nie będą musiały martwić się nadmierną ilością kilogramów. Jadłospis zawierający posiłki bogate w składniki odżywcze przyczyni się także do zdrowego rozwoju Twojej pociechy. Pamiętaj, że podczas ciąży nie możesz się odchudzać, ponieważ grozi to przedwczesnym porodem oraz różnymi zaburzeniami w organizmie dziecka.
Bibliografia:
1. G. Piasek, O. Adamczyk-Gruszka, P. Radomski, J. Starzewski, Czynniki prognostyczne urodzenia noworodka o dużej masie. Ocena wartości prognostycznej okołoporodowej ultrasonografii , “Studia Medyczne” 2009; 13:19-26.
2. L. Kapka-Skrzypczak, J. Niedźwiecka, M. Skrzypczak, J. Diatczyk, A. Wojtyła, Dieta ciężarnej a ryzyko wad wrodzonych dziecka , “Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu” 2011, Tom 17, Nr 4, 218-223.
3. E. Wójtowicz, B. Duda-Biernacka, Czynniki ryzyka wystąpienia niskiej urodzeniowej masy ciała (LBW) dziecka – regresja logistyczna , “Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu” 2015, Tom 21, Nr 3, 244-249.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: Fot. by Elena Botta / Getty Images