Nie pij w ciąży! Czym jest FAS i jak niszczy życie dziecka?

Dlaczego kobiety piją w ciąży? Jak skutecznie uświadomić im, że jest to bardzo szkodliwe? Należy pamię­tać, że nie ist­nieje bez­pieczna dawka alko­holu, którą można spo­żyć w ciąży. Nawet jeden łyk piwa może spowo­do­wać u dziecka nie­od­w­ra­calne zmiany, a większa ilość alkoholu – nawet śmierć. Dziś w Dzień Dobry TVN mówimy o kampanii, która ma kobietom uświadomić jak wielkim zagrożeniem w ciąży jest alkohol i jakie niesie skutki dla dziecka

Ciąża to niezwykle ważny okres w życiu matki i dziecka. W znacznej mierze to od niej zależy, w jaki sposób rozwinie się płód. Jedną z chorób, które mogą zaważyć na jego przyszłym życiu, jest FAS, czyli płodowy zespół alkoholowy. O tym czym jest i jak wygląda życie diei nim dotkniętych opowiadały w studiu Dzień Dobry TVN Anna Tomiczek , psycholog i Aleksandra Radomska , blogerka.

Nie pij w ciąży

Skutki picia alko­holu w ciąży mogą być naprawdę tragiczne – może dojść nawet do przed­wczesnego porodu lub obumar­cia płodu. Jeżeli pijąca kobieta zdoła utrzy­mać ciążę, naraża swoje dziecko m.in. na alko­holowy zespół pło­do­wy, czyli FAS, który jest powo­dem wielu zabu­rzeń w rozwoju, funk­cjo­no­wa­niu oraz wyglą­dzie dziecka. Spo­ży­wa­nie alko­holu w ciąży może powo­do­wać u płodu i dziecka wady serca, nerek, wzroku i słu­chu. Dziecko nara­żone jest na uszko­dze­nia mózgu i zespół ADHD oraz zabu­rze­nia wzro­stu. Dzieci matek piją­cych w ciąży mają z reguły niską wagę uro­dze­niową.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Ciąża

DD_20240325_Polog_rep_REP_napisy
Źródło: Dzień Dobry TVN
Połóg? Nie tak go sobie wyobrażałam - napisy
Połóg? Nie tak go sobie wyobrażałam - napisy
Czy kobieta w ciąży powinna zapinać pasy w samochodzie?
Czy kobieta w ciąży powinna zapinać pasy w samochodzie?
Na co się szczepić w ciąży?
Na co się szczepić w ciąży?
Jak partner może wspierać kobietę w ciąży?
Jak partner może wspierać kobietę w ciąży?

Alkoholowy zespół płodowy (FAS)

Płodowy zespół alkoholowy (FAS) to niezwykle poważna choroba, związana z zaburzeniami fizycznymi i neurologicznymi. Doprowadza do niej spożywanie alkoholu w czasie ciąży. Wbrew pozorom, nawet najmniejsze dawki mogą przyczynić się do powstania nieodwracalnych zmian.

Informacje o dzieciach rodzących się z alkoholowym zespołem płodowym co jakiś czas wstrząsają społeczeństwem. Pomimo licznych kampanii i badań medycznych, część kobiet nadal wychodzi z założenia, że umiarkowane picie napojów o niższej zawartości alkoholu nie przekłada się na zdrowie ich dzieci. Takie przekonanie jest jednak błędne – badania dowodzą, że nawet nieznaczne ilości alkoholu mogą doprowadzić do FAS lub FAE (alkoholowego efektu płodowego).

Alkoholowy zespół płodowy to choroba nieuleczalna, prowadząca do ciężkich i nieodwracalnych zmian płodu. Dzieci z FAS mogą cierpieć na szereg chorób o podłożu fizycznym, neurologicznym i psychicznym. Nawet szybka diagnostyka i natychmiastowe podjęcie leczenia mogą nie wpłynąć znacząco na stan chorego. Aby uniknąć przykrych konsekwencji, w czasie trwania całej ciąży powinno się wystrzegać spożywania napojów alkoholowych.

Objawy FAS

Choroba FAS jest niezwykle rozwinięta i daje szereg objawów o różnym podłożu. Najłatwiej dostrzec zmiany w wyglądzie dziecka. Dzieci z FAS mają krótkie, zadarte nosy, opadające powieki, szeroko rozstawione oczy, wąską wargę górną i małą żuchwę. Ich uszy osadzone są nisko, szyja jest krótka. Zwykle płytka paznokciowa nie jest w pełni rozwinięta, widoczne są także problemy ze stawami i kośćmi. Na alkoholowy zespół płodowy może wskazywać również ogólne opóźnienie w rozwoju – niska waga i wzrost dziecka oraz mała głowa. Co najważniejsze – niedorozwój ma tendencje do pogłębiania się a dzieci nie będą rozwijały się tak szybko, jak ich rówieśnicy.

FAS uderza przede wszystkim w ośrodkowy układ nerwowy i to właśnie objawy neurologiczne stanowią największe zagrożenie dla życia dziecka. Dla choroby charakterystyczne są problemy motoryczne, trudności z utrzymaniem równowagi i koordynacją ruchową. Często pojawiają się także zaburzenia odbierania bodźców, w tym głodu, pragnienia i bólu. Dzieci z FAS mogą mieć problemy z właściwym widzeniem, słyszeniem, odbieraniem zapachów i smaku. Wiąże się to z poważnymi trudnościami natury intelektualnej – chorzy nie potrafią się skupić, są rozkojarzeni, trudność sprawia im współpraca z innymi, niemożliwe staje się odnalezienie w nowym środowisku, ocena sytuacji, podejmowanie decyzji i przyswajanie informacji. 

Zespół objawów doprowadza do charakterystycznych zaburzeń zachowania, wśród których możemy wyliczyć m.in.:

 • agresję,
  • wycofanie,
   • nagłe wahania nastrojów,
    • lęk,
     • skłonność do kłamstw,
      • zależność od otoczenia,
       • problemy w szkole,
        • ucieczki z domu,
         • kłopoty z prawem,
          • tendencje samobójcze.

           Syndrom FAS stanowi jedynie 10 proc. zaburzeń związanych ze spożywaniem alkoholu w czasie ciąży. Większość przypadków to zdecydowanie lżejsze formy. Zalicza się do nich między innymi FAE, częściowy zespół alkoholowy płodu (PFAS) i poalkoholowy defekt urodzeniowy (ARBD). Pierwszy z nich nie wiąże się z fizycznymi objawami FAS, pozostałe dają symptomy choroby w mniejszym natężeniu.

           Życie z FAS

           Niemowlęta z FAS często przechodzą zespół abstynencyjny – są nadwrażliwe na światło i dźwięk, mają skurcze i drgawki, problemy ze snem. W następnym etapie życia dzieci są przyjacielskie, ale bardzo naiwne, gadatliwe, nie potrafią dostrzec zagrożenia, są mniej sprawne od rówieśników. W okresie szkolnym nauka często stanowi prawdziwe wyzwanie – zalecane jest zmniejszenie liczby bodźców, które mogłyby rozkojarzyć chorego, ważne jest stworzenie przyjaznych, bezpiecznych warunków. Odrzucenie często przekłada się na agresję i ucieczki z domu. Dorośli z FAS zwykle tracą charakterystyczne cechy fizyczne tej choroby. Opóźnienie intelektualne ocenia się na 6 lat, charakterystyczny jest także niski iloraz inteligencji oraz brak umiejętności samodzielnego życia. Osoby cierpiące na alkoholowy zespół płodowy nie muszą jednak być skazane na porażkę – dobrze dobrana terapia, połączona z życzliwością i wsparciem otoczenia, może umożliwić im szczęśliwe życie.

           Zobacz także: FAS - trudna choroba mylona z ADHD i autyzmem

           Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

           Źródło zdjęcia głównego: fot. andriano_cz/Getty Images

           podziel się:

           Pozostałe wiadomości