Poalkoholowe zaburzenia rozwojowe, a w tym najcięższe FAS, czyli płodowy zespół alkoholowy pojawia się u dzieci, których matki w czasie ciąży piły alkohol. Z czym mierzą się dzieci, które mają FAS? Jakie mają trudności?
Nietrzeźwa 31-latka w zaawansowanej ciąży została znaleziona przez funkcjonariuszy policji obok rozbitego samochodu w Wojcieszkowie na Lubelszczyźnie.
Z czym muszą mierzyć się dzieci z FAS?
1 na 100 dzieci zmaga się z zaburzeniami wynikającymi ze spożywania alkoholu przez ich matki w czasie ciąży. Szacuje się, że rocznie w Polsce rodzi się około 9 tysięcy dzieci obciążonych FAS, czyli płodowym zespołem alkoholowym. O tym problemie w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z aktorką Anną Dereszowską, która spodziewa się trzeciego dziecka i Karoliną Jaworską-Supernak ze Śląskiego Ośrodka Adopcyjnego.
Rzecznik praw dziecka jest zaniepokojony odsetkiem kobiet, które spożywają alkohol, będąc w ciąży. - Należy wprowadzić ochronę prawnokarną dziecka poczętego i odpowiedzialność karną matki - sugeruje Mikołaj Pawlak.
Bohaterowie naszego materiału przeszli bardzo długą drogę zanim dowiedzieli się, jaka jest przyczyna problemów ich syna. FAS to choroba trudna do zdiagnozowania. Cierpiącym na nią dzieciom nie przysługuje żadna pomoc i terapia. Nasi goście postanowili zmierzyć się z nią sami, a dziś pomagają innym rodzinom.
Dlaczego kobiety piją w ciąży? Jak skutecznie uświadomić im, że jest to bardzo szkodliwe? Należy pamiętać, że nie istnieje bezpieczna dawka alkoholu, którą można spożyć w ciąży. Nawet jeden łyk piwa może spowodować u dziecka nieodwracalne zmiany, a większa ilość alkoholu – nawet śmierć. Dziś w Dzień Dobry TVN mówimy o kampanii, która ma kobietom uświadomić jak wielkim zagrożeniem w ciąży jest alkohol i jakie niesie skutki dla dziecka
Ta dziewczynka mieszka od urodzenia w szpitalu. Opiekuje się nią personel szpitalny. Na początku nie potrafiła się nawet przytulać, musiała się tego nauczyć. Urodziła się z wrodzonym zespołem alkoholowym i wymaga żywienia pozajelitowego. Lekarze mają jednak nadzieję, że znajdzie ktoś, kto stworzy dla niej prawdziwy dom, otoczy ją opieką i będzie kochać.
Matka, która je urodziła również była pijana - badanie wykazało, że miała aż 4 promile alkoholu we krwi. Podręcznikowo to dawka śmiertelna. Czy taką matkę spotka zasłużona kara? Jak wyglądają regulacje prawne dotyczące picia alkoholu będąc w ciąży? Dlaczego matki, która skazała swoje dziecko na życie z zespołem FAS nie da się zatrzymać w szpitalu? I z jakimi problemami w dorosłym życiu będzie się musiało uporać samo dziecko? Mówi się, że kieliszek wina na rozluźnienie w ciąży to nic złego. To nie prawda. KAŻDA ilość alkoholu w ciąży szkodzi dziecku znajdującego się w łonie matki. O pijanych ciężarnych rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z psycholog dr Sandrą Błędek-Andrzejak.
W Polsce każdego roku średnio rodzi się tysiąc dzieci z FAS, czyli Alkoholowym Zespołem Płodowym. Jak zdiagnozować tę chorobę? Jakie są jej objawy? Czy jedna lampka wina wypita w trakcie ciąży też może zaszkodzić nieurodzonemu dziecku? Czy FAS można wyleczyć? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła psychoterapeuta i diagnosta FAS Joanna Andrzejewska.