Dlaczego warto chodzić na basen w czasie ciąży?

Kobieta w basenie
Sennik: basen - symbolika i znaczenie. Jak interpretować sen o basenie?
Źródło: Fot. andresr / Getty Images
Wielu lekarzy i fizjoterapeutów uważa chodzenie na basen w ciąży za bardzo dobry sposób na aktywność przyszłych matek. Pływanie w basenie jest bezpieczne nawet w zaawansowanej ciąży. Warto jednak wziąć pod uwagę możliwe zagrożenia i korzystać z basenu mądrze. Sprawdź, czy można chodzić na basen w ciąży i dlaczego basen w 9 miesiącu ciąży to dobry pomysł.

Aktywność fizyczna w ciąży jest jak najbardziej wskazana i polecana. Dotyczy to kobiet, które przed zajściem w ciążę były aktywne, więc ich ciało w naturalny sposób nadal domaga się aktywności i ćwiczeń. Ciąża jednak nie sprzyja uprawianiu sportów kontuzyjnych, dlatego warto postawić na te, które w bezpieczny sposób zapewnią utrzymanie ciała w dobrej kondycji, a jednocześnie nie będą obciążające.

Uprawianie sportu podczas ciąży ma wiele pozytywnych stron, m.in. poprawia samopoczucie, zwiększa odporność organizmu, pozwala dobrze się dotlenić. Ma również przełożenie na poród – w przypadku kobiety wysportowanej może być prostszy, a po rozwiązaniu ciało szybciej się zregeneruje niż u kobiety, która nie była aktywna fizycznie. Na basen w ciąży warto uczęszczać po to, by w aktywny sposób wypoczywać i dbać o ogólną kondycję całego organizmu.

Więcej:

Basen a ciąża. Dlaczego warto zacząć?

Basen w ciąży jak żaden inny sport doskonale przygotowuje kobietę do porodu. Pozwala wzmocnić te partie mięśni, które podczas ciąży są najbardziej obciążone. Są to plecy, mięśnie brzucha i nóg. Pływanie w basenie działa więc nie tylko wzmacniająco na te partie, ale też relaksująco i przeciwbólowo. Korzystają na tym m.in. układ krwionośny i układ oddechowy. Dobrym urozmaiceniem aktywności w basenie podczas ciąży są zajęcia z wodnego aerobiku. Wykonywanie przysiadów w wodzie to idealne ćwiczenie wzmacniające na mięśnie miednicy, które będą używane podczas porodu. Basen w 8 miesiącu ciąży , a nawet basen w 9 miesiącu ciąży niweluje uciążliwą opuchliznę nóg , w szczególności stóp, z którą boryka się większość przyszłych mam. Dodatkowym atutem pływania w ciąży jest to, iż jest to sport nieurazowy i bezpieczny. Wystarczy niewielka, wręcz minimalna aktywność w wodzie, by zacząć odczuwać pozytywne skutki korzystania z basenu w ciąży.

Pływanie w ciąży – który basen wybrać?

Decydując się na chodzenie na basen w ciąży, warto wcześniej zrobić rozeznanie, jakie są dostępne baseny i jakie warunki w nich panują. Basen to miejsce, gdzie bardzo łatwo poprzez nierozwagę nabawić się infekcji dróg rodnych, moczowych lub po prostu grzybicy stóp. Przed podjęciem decyzji o wyborze basenu warto dowiedzieć się, jak często w basenie jest wymieniana woda i o której godzinie. Warto wówczas wybrać dzień, w którym ma się pewność, że woda jest czysta. Istotne jest również to, czy basen odkażany jest chlorem, czy ozonem. Basen chlorowany w ciąży to nic złego, i jak najbardziej można z niego korzystać, jednak wykorzystywany do odkażania ozon ma większe zdolności bakteriobójcze i dezynfekujące. Do pływania lepiej wybierać obiekty zamknięte.

Baseny termalne w ciąży są dozwolone, ale tylko w przypadku prawidłowego przebiegu ciąży i po konsultacji z lekarzem prowadzącym. Baseny termalne wyróżniają się wyższą temperaturą wody oscylującą w przedziale 34–38 stopni Celsjusza. Korzystanie z basenów termalnych w ciąży (i nie tylko) ma pozytywny wpływ na przemianę materii, działa przeciwbólowo, poprawia krążenie krwi, zapewnia spokojny sen i niweluje stres. Niewskazany jest natomiast basen solankowy w ciąży . Silne działanie wody bogatej w jony bromu, magnezu, potasu i wapnia na skórę, organy wewnętrzne i kości może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia matki i dziecka.

Zobacz film: Ciąża po 50-tce. Źródło: Dzień Dobry TVN

Basen w ciąży – o czym warto pamiętać?

Na basen w ciąży nie powinny wybierać się kobiety, które borykają się z problemem krwawienia w ciąży. Zabronione jest korzystanie z basenu w ciąży również w przypadku infekcji dróg rodnych lub moczowych. Panie, które chorują na cukrzycę, choroby serca lub mają problem z ciśnieniem, również powinny unikać basenu bądź korzystać z niego wyłącznie pod kontrolą lekarza ginekologa.

Basen w pierwszym trymestrze ciąży jest jak najbardziej dozwolony, jeśli kobieta przed ciążą również uprawiała jakąkolwiek aktywność fizyczną i jej ciało przyzwyczajone jest do wysiłku. Panie, które nie ćwiczyły w ogóle, z rozpoczęciem aktywności fizycznej w ciąży powinny poczekać do początku drugiego trymestru. Decydując się na zajęcia na basenie w ciąży, warto chronić się przed infekcją. W tym celu wskazane jest profilaktyczne przyjmowanie probiotyków ginekologicznych. Absolutnie zakazane jest natomiast korzystanie z jacuzzi.

Autor: Ilona Maciora

podziel się:

Pozostałe wiadomości