27 tydzień ciąży jest przełomowy, ponieważ kończy się drugi trymestr ciąży, a zaczyna trzeci – ostatni, który potrwa już do porodu. Jaka jest waga dziecka w 27 tygodniu ciąży? Ile powinna przytyć mama w tym okresie i jak wygląda dziecko?
27 tydzień – który to miesiąc?
27 tydzień ciąży – który to miesiąc, zastanawia się wiele mam. Jest to jeszcze 6 miesiąc, jednak już jego końcówka. Już za kilka dni będziesz w 7 miesiącu i w trzecim trymestrze ciąży. Nie ma co ukrywać – 27 tydzień ciąży jest kolejnym z przełomowych jej momentów. O ile drugi trymestr ciąży był, a przynajmniej powinien być, dość spokojny, bez bardzo uciążliwych objawów, to w trzecim trymestrze się to zmieni. Jeżeli nie od razu, to musisz być na to przygotowana – duże zmiany nastąpią! Przede wszystkim zarówno dziecko, jak i ty, szybko będziecie przybierać na wadze. Odbije się to na twoim kręgosłupie oraz na skórze. Będziesz czuła bóle nóg, a znalezienie odpowiedniej pozycji do snu będzie naprawdę trudnym zadaniem. Warto jednak spokojnie przejść przez ten okres – jest to czas bardzo ważny dla dziecka, które nabiera teraz sił!
Zobacz wideo: Szaleństwo hormonów w ciąży
27 tydzień ciąży – waga dziecka
Jaka jest waga dziecka w 27 tygodniu ciąży? Twoje dziecko jest już całkiem spore: waży około 1 kg, a jego długość sięga do ok. 37 cm. Oczywiście dziecko może być w tym okresie większe lub mniejsze i zależy to od wielu czynników; uwarunkowań genetycznych, odżywiania mamy itp. Warto pamiętać, że wszystkie normy stanowią szacunkowe wielkości dziecka. Jeżeli twoje jest nieco większe lub mniejsze – nie przejmuj się. Najważniejsze są proporcje poszczególnych części ciała i narządów maleństwa – jeżeli lekarz prowadzący nie widzi tu żadnych nieprawidłowości, możesz być spokojna.
27 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?
Dziecko w 27 tygodniu ciąży w zupełności przypomina już niemowlaczka, którego zobaczysz po porodzie. Jedyną różnicą jest waga. Wszystkie narządy maluszka są już wykształcone – teraz jest czas, aby rosły. Od kilku tygodni dziecko pokryte jest specjalnym meszkiem i mazią płodowa, która chroni jego skórę. Na główce dziecka pojawiają się pierwsze włoski, a na paluszkach paznokcie. Jeżeli chcesz zobaczyć maluszka, wykonaj badanie USG w 27 tygodniu ciąży.
Brzuch w 27 tygodniu ciąży, waga matki i ruchy dziecka
Dziecko dynamicznie rośnie, nic więc dziwnego, że twój brzuch w 27 tygodniu ciąży się powiększa. Brzuch może przeszkadzać ci już w odpoczynku i w spaniu. Miedzy nogi warto umieścić przed snem małą poduszkę, co znacznie zwiększy twój komfort. Brzuch w 27 tygodniu ciąży może już zacząć przeszkadzać w codziennych czynnościach, ale bądź gotowa na to, że będzie on jeszcze większy!
W tym okresie możesz odczuwać skurcze przepowiadające – macica w ten sposób przygotowuje się do porodu. Odczuwany ból można porównać do bólów menstruacyjnych. Jeżeli bóle nasilają się w szybkim tempie, należy zgłosić się do lekarza. Natomiast, jeśli zdarzają się 2-3 razy na dobę, nie ma powodów do niepokoju. Porozmawiaj o tym z lekarzem na wizycie, być może przepisze Ci środki rozkurczowe, które stosowane doraźnie pomogą walczyć z pojawiającym się bólem.
27 tydzień ciąży – waga matki jest coraz większa. Pomiędzy 20. a 30. tygodniem możesz przytyć o ok. 5 kilogramów. Łącznie od początku ciąży – do 8 kg. Jeżeli uważasz, że przytyłaś zbyt dużo lub zbyt mało, skonsultuj się z lekarzem. Absolutnie nie powinnaś stosować diet na własną rękę.
Ruchy dziecka w 27 tygodniu ciąży są już mocne i energiczne. Jeżeli do tej pory czułaś tylko delikatne ruchy, to teraz coraz częściej możesz odczuwać bolesne kuksańce. Czasem będą to tylko pojedyncze ruchy, a innym razem dziecko bardzo długo będzie się kręciło, chcąc znaleźć dla siebie jak najwygodniejszą pozycję. 27 tydzień ciąży bliźniaczej tym bardziej nie jest łatwy dla mamy – dwójki dzieci, które rozrabiają w brzuchu. Dziecko ruchami reaguje również na bodźce z zewnątrz; przede wszystkim na różne dźwięki: głosy, które rozpoznaje, melodie, które są mu już znane. Maluszek reaguje również na światło i na smaki.
W 27 tygodniu ciąży aktywność fizyczna może stawać się coraz trudniejsza. Jeżeli jednak dobrze się czujesz, a lekarz nie zabroni, powinnaś ćwiczyć (stosownie do stanu!) i sporo się ruszać. Warto uczęszczać na zajęcia dla kobiet w ciąży, często prowadzone w basenie, a także chodzić na spacery. Ważna jest zdrowa dieta i pozytywne nastawienie! Jeżeli jeszcze nie zapisałaś się do szkoły rodzenia, jest to właściwy moment!
Zobacz także:
- Mimo dopłat żłobki będą droższe? "Będziemy analizować każdy wariant"
- Pasażerka urodziła na pokładzie samolotu. "Dziecko otrzymało imię po dwóch stewardesach"
- Marianna Gierszewska przebiera dziecko w kawiarni. Zdjęcie "przewijaka" szokuje
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: NataliaDeriabina/Getty Images