Co zrobić, żeby przyspieszyć poród? Rady są przeróżne. Od tych bardzo zachowawczych po kompletnie nierozsądne i szalone. Pojawiają się nawet rady, jak przyspieszyć poród przed terminem. Zdesperowane mamy czasami jednak nie potrafią odróżnić jednych od drugich, dlatego też wyjaśnimy różnice. Zanim jednak o samych radach, jak przyspieszyć poród domowymi sposobami, mała ściągawka z porodowego kalendarza.
Co zrobić, żeby przyspieszyć poród?
“Jak skutecznie przyspieszyć poród”, “czy można przyspieszyć poród”, “jak przyspieszyć poród domowymi sposobami” to pytania naprawdę wielu kobiet, ponieważ tylko 4-6 na 100 kobiet rodzi w wyznaczonym im terminie . Cała reszta robi to kilka lub kilkanaście dni wcześniej lub później. I to zupełnie normalne. Każde dziecko rozwija się we własnym tempie i jasno sygnalizuje, kiedy jest gotowe opuścić brzuch mamy. Jedno zrobi to w 38., drugie w 39., a trzecie w 42. tygodniu ciąży. I wszystkie te terminy porodów będą prawidłowe, ponieważ lekarze zakładają możliwość przesunięć w kalendarzu ciąży o dwa tygodnie w jedną i drugą stronę . Nie dziwią jednak pytania, jak przyspieszyć poród w 41 tygodniu. W momencie, w którym mija 42. tydzień ciąży, a nadal nie ma mowy o porodzie, lekarz podejmuje bowiem dalsze kroki.
Czy gorąca kąpiel może przyspieszyć poród?
Przyspieszyć poród można, ale jak zrobić to najdelikatniej? Ciepły prysznic lub kąpiel w wannie z pewnością zrelaksują i pozwolą się odprężyć. Mogą więc pomóc w akcji porodowej, ale sposoby te skuteczne są tak naprawdę jedynie, jeśli poród się już rozpoczął. Poród przyspieszyć mogą przede wszystkim te czynności, które prowadzą do wywołania skurczów macicy. Efekt ten można osiągnąć na kilka całkiem miłych sposobów.
1. Seks – to jedna z pierwszych rad, jakie możecie usłyszeć także od ginekologa. Seks pomaga wywołać akcję porodową na dwa sposoby. Po pierwsze, orgazm przyspiesza skurcze macicy. Po drugie, sperma zawiera prostaglandyny. Hormony te, znalazłszy się w pobliżu szyjki macicy, powodują jej dojrzewanie, co powoduje skurcze. Dodatkowo, stosunek to także automatyczny masaż szyjki macicy.
2. Stymulacja piersi – a w szczególności brodawek. Tutaj z kolei chodzi o uwolnienie oksytocyny, która pobudza skurcze macicy.
3. Ruch – tylko ostrożnie! Nie ma mowy o dzikich akrobacjach i szorowaniu podłóg w domach swoim i wszystkich przyjaciół. W grę wchodzi raczej dłuższy niż zwykle spacer, wejście po schodach (ale może nie w wieżowcu). Te aktywności służą wysiłkowi, który z kolei pozwala organizmowi twojemu i dziecka się dotlenić, a także poprawia krążenie krwi.
4. Rozmowa – szczera, w której kobieta może głośno wyartykułować swoje obawy, także te, jak przyspieszyć poród po terminie. Czasami oczekiwanie na poród to wcale nie kwestia ciała, a właśnie umysłu.
Jak przyspieszyć poród: tego nie rób bez lekarza
Ciąża po terminie, jak przyspieszyć poród – to główne myśli, które nachodzą Cię od 38. tygodnia ciąży. W tym pędzie do porodu sięgamy także po bardziej radykalne środki. Wśród polecanych na forach są przede wszystkim lewatywa i olej rycynowy . Obydwa mają to samo zadanie: poprawić perystaltykę jelit, a przez to wywołać skurcze mięśn i. Obydwa sposoby są podobno skuteczne, ale absolutnie nie powinno ich się wykonywać samemu. Potrzebna jest do tego konsultacja z lekarzem.
Wybij sobie z głowy te sposoby na przyspieszenie porodu
Jak przyspieszyć poród naturalnie, to pytanie królujące na forach internetowych dla mam. Niestety odpowiedzi czasami przyprawiają o gęsią skórkę. Co ciekawe, mało która mama przyznaje się do ich stosowania, a mimo to są powtarzane jak mantra. Nie są na pewno jednak bezpieczne, a więc radzimy:
1. Nie jedz ostrych potraw – nie ma żadnego dowodu, że chili albo curry pomogą przyspieszyć poród.
2. Nie pij kieliszka wina – może i się zrelaksujesz, ale to w końcu alkohol, którego nie powinno się spożywać w ciąży.
3. Nie pij fusiastej kawy – taka dawka kofeiny raczej nie pomoże twojemu dziecku.
4. Herbatki przeczyszczające – wyżej masz analogiczne, a bezpieczniejsze sposoby z kategorii „jelitowych” sposobów na przyspieszenie ciąży.
Czy można przyspieszyć poród?
Czy w ogóle można przyspieszyć poród – nikt się nie zastanawia. Istnienie tej możliwości zdaje się dla wszystkich oczywiste, a przy tym mało jest mowy o potencjalnych niechcianych konsekwencjach takiej domowej samowolki. Zamiast tego pojawiają się pytania, jak przyspieszyć poród w 38. tygodniu ciąży, jak przyspieszyć poród, gdy mija 40. tydzień. Zaskakujące jest jednak to, że pojawiają się również pytania o to, jak przyspieszyć poród w 37. tygodniu. Prawda jest natomiast taka, że do 42. tygodnia sytuacja jest absolutnie pod kontrolą . Od terminu porodu ciężarna codziennie powinna zgłaszać się do szpitala. Po sprawdzeniu, że wszystko jest w porządku, może wrócić do domu. Wszystkie wymienione tutaj sposoby mogą się jednak okazać nieskuteczne, bo dziecko samo zdecyduje, że jest gotowe przyjść na świat. Czasami jednak zdarza się też tak, że potrzebna okaże się kroplówka z oksytocyną, medyczny masaż szyjki macicy albo cesarskie cięcie. Zanim jednak zaczniemy takie scenariusze brać pod uwagę, można skorzystać z wymienionych wyżej sposobów. Na pewno nie zaszkodzą ani mamie, ani dziecku, a mogą tylko pomóc. Czasami zaś po prostu trzeba uzbroić się w cierpliwość, a nie tylko szukać kolejnych sposobów, co zrobić, żeby przyspieszyć poród.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: Moment RF