Według zaleceń, podczas zdrowej i prawidłowo przebiegającej ciąży powinno się wykonać trzy lub cztery badania ultrasonograficzne. Może się jednak zdarzyć, iż zajdzie potrzeba większej ilości USG, jednak wiąże się to głównie z komplikacjami w przebiegu ciąży.
Po co w ciąży robi się badanie USG?
Badanie ultrasonografem jest jednym z najważniejszych badań kontrolujących prawidłowy przebieg ciąży . Daje ono podgląd stanu zdrowia dziecka, ale też informuje o wszelkich możliwych do pojawienia się komplikacjach.
Jak często robi się badanie USG?
Pierwsze badanie w ciąży należy przeprowadzić między 6. a 10. tygodniem. Daje ono lekarzowi podgląd na rozwijający się zarodek. Pozwala również określić, czy ma do czynienia z ciążą pojedynczą czy mnogą. Podczas pierwszego USG lekarz prowadzący określa czynność serca, czy zarodek zagnieździł się w prawidłowym miejscu w macicy. Pierwsze badanie USG jest dopochwowe, co pozwala na dokładny i precyzyjny obraz płodu.
Drugie badanie wykonuje się między 11. a 14. tygodniem ciąży i jest powszechnie nazywane USG genetycznym . Drugie badanie jest najważniejsze i powinna mu się poddać każda kobieta w ciąży. Jego celem jest określenie rozwoju dziecka, ocena pracy jego narządów i wykrycie ewentualnych chorób lub wad rozwojowych. Co pokazuje drugie badanie USG? Lekarz dostaje przede wszystkim obraz budowy zewnętrznej i wewnętrznej płodu. Ponadto sprawdzana jest prawidłowa czynność serca, pęcherza moczowego, mózgu, żołądka i kręgosłupa. Lekarz wystawia opinię na temat pracy serca i częstotliwości jego bicia. Zazwyczaj jest to 140-160 uderzeń na minutę.
Trzecie badanie USG, wykonywane między 18. a 22. tygodniem ciąży, służy kontroli wagi dziecka, wieku ciąży oraz wykrycia ewentualnych wad związanych z anatomią płodu. Podczas trzeciego badania lekarz określa ruchy dziecka, a także jego ciało: klatkę piersiową, szyję, głowę, ruch kończyn, działanie organów wewnętrznych oraz pracę serca.
Ostatnie, czwarte badanie , przeprowadzane między 28. a 32. tygodniem ciąży , służy kontroli, czy rozwój dziecka w dalszym ciągu przebiega prawidłowo. Tuż przed porodem wykonuje się jeszcze badanie USG celem oceny przewidywanej masy płodu.
USG w ciąży - dlaczego jest ważne?
Badanie USG jest podstawowym badaniem , którego celem jest wykrycie nieprawidłowości i komplikacji w rozwoju dziecka i przebiegu ciąży. Jest ono badaniem wyjściowym w skierowaniu na ewentualne, bardziej zaawansowane, badania określające wady płodu. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne przyjęło, iż w prawidłowo rozwijającej ciąży należy przeprowadzić trzy lub cztery badania USG, a wszystkie pozostałe są decyzją lekarza w momencie pojawienia się komplikacji i kontroli ich rozwoju. W razie pojawienia się wszelkich nieprawidłowości kobieta zostaje skierowana na badanie płodu w ośrodku referencyjnym.
Wskazaniami do dodatkowych badań USG są krwawienia, silne bóle brzucha, nadciśnienie. Kobiety chorujące na cukrzycę, również podlegają częstszej kontroli diagnostycznej.
Szkodliwość badania USG
Badanie USG służy diagnozie i to głównie ze względów medycznych powinno być przeprowadzane. Ultrasonograf wysyła fale akustyczne, dzięki którym dostajemy podgląd tego, co się dzieje w środku. Aparatura, jak i samo badanie są całkowicie bezpieczne dla matki i dziecka i nie ma żadnych przeciwwskazań do ilości powtarzanego badania.
Jak przygotować się do badania? O czym należy pamiętać?
Badanie USG powinien przeprowadzać lekarz legitymujący się certyfikatem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego lub innym . Jest to potwierdzeniem, iż ma on odpowiednie kompetencje do przeprowadzania badania ultrasonograficznego dla kobiet w ciąży.
Zobacz także: Ciąża i latanie
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN