Brązowe upławy w ciąży mogą być spowodowane wieloma czynnikami. Powinny one stanowić sygnał ostrzegawczy dla przyszłych mam i być powodem pilnej wizyty u lekarza prowadzącego ciążę. Brązowa wydzielina z pochwy w ciąży może się również pojawić po stosunku płciowym. W tym przypadku nie powinno to budzić niepokoju.
Brązowe plamienie w ciąży jest to podbarwiony krwią śluz z pochwy. Powinien budzić niepokój u kobiet i być powodem pilnej wizyty u lekarza, jednak najczęściej jest to niegroźny symptom. Brunatne upławy nie muszą koniecznie świadczyć o nieprawidłowościach w rozwoju ciąży lub krwotoku. Brunatne plamienie w ciąży pojawia się u ok. 20–40% kobiet ciężarnych.
Brązowe upławy w ciąży – 1 trymestr
Brązowy śluz na początku ciąży może być spowodowany implantacją zarodka w jamie macicy, czyli zagnieżdżeniem zapłodnionej komórki jajowej w ścianie błony śluzowej wyścielającej macicę. W czasie ciąży dochodzi do ogromnych zmian hormonalnych, które również mogą powodować krwawienie. Jest ono często mylnie interpretowane jako krwawienie menstruacyjne. Dlatego też brązowe upławy na początku ciąży mogą zwrócić naszą uwagę, ale nie zawsze będą oznaczać zagrożenia ciąży czy innych związanych z nią problemów.
Przyczyny, które mogą być z kolei zagrożeniem dla ciąży, to: ciąża ektopowa czyli ciąża pozamaciczna, zaśniad groniasty czyli choroba trofoblastyczna w ciąży oraz poronienie. Brązowe plamienie w 6 tygodniu ciąży, jak i brązowe plamienie w 7 tygodniu ciąży świadczą zazwyczaj o obecności infekcji bakteryjnej w drogach rodnych lub obecności polipa/nadżerki w szyjce jamy macicy. Również podczas badania ginekologicznego może dojść do uszkodzenia naczyń krwionośnych, efektem czego jest lekkie krwawienie, które podbarwia śluz z pochwy na kolor brunatno–brązowy.
Brązowe upławy w ciąży – 2 trymestr
Brązowe upławy w drugim trymestrze zdarzają się stosunkowo rzadziej w porównaniu do plamienia w pierwszym trymestrze ciąży. Mogą być spowodowane pogłębiającą się infekcją bakteryjną lub wirusową w pochwie lub szyjce macicy. Inne przyczyny, które możemy wymienić, to:
- łożysko przodujące – to sytuacja, w której łożysko umiejscowione jest nad wejściem do kanału rodnego. W tym przypadku ciąża musi być stale monitorowana, ponieważ istnieje ogromne ryzyko obumarcia płodu. Konieczna jest wówczas hospitalizacja i zastosowanie reżimu łóżkowego. Charakterystyczna w tym wypadku jest barwa krwi. Jest ona jasnoczerwona. Najczęściej gdy dojdzie do krwawienia z powodu złego umiejscowienia łożyska w krótkim czasie przeprowadzane jest cięcie cesarskie.
- przedwczesne obkurczanie się mięśnia macicy – stanowi to bezpośrednie zagrożenie wystąpienia porodu przedwczesnego. Przedwczesne skurcze są to skurcze, które występują między 20. a 37. tygodniem ciąży. W tej sytuacji konieczny jest stały zapis KTG i prowadzenie wyjątkowo spokojnego trybu życia. Dodatkowo często stosowane są wówczas odpowiednie leki tokolityczne, które mają na celu zniwelowanie obkurczania się mięśnia macicy.
- późne ronienie – charakteryzuje się silnymi skurczami i obfitą ilością podbarwionej krwią wydzieliny z dróg rodnych.
Brązowe upławy w ciąży – 3 trymestr
W trzecim trymestrze ciąży pojawienie się brązowych lub brunatnych plamień może wskazywać na poważne stany położnicze, takie jak:
- pęknięcie macicy – jest to bezpośredni stan zagrożenia życia zarówno dla matki, jak i dziecka. Pęknięcie mięśnia macicy może mieć miejsce w czasie trwania ciąży lub podczas porodu. Bez względu na moment, w którym dojdzie do takiej sytuacji, konieczna jest natychmiastowa operacja mająca na celu zaopatrzenie i zszycie ściany macicy. Charakterystyczny oprócz obfitej brązowej wydzieliny z pochwy jest w tym przypadku nagły, silny, kłujący ból brzucha.
- przedwczesne odklejenie się łożyska – tak samo jak w przypadku pęknięcia macicy konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarza położnika. Jeśli dojdzie do oderwania 30 proc. powierzchni łożyska, stanowi to realne zagrożenie wewnątrzmacicznego obumarcia dziecka.
- oderwanie się czopa śluzowego – występuje najczęściej zaraz przed lub na początku regularnej akcji skurczowej macicy podczas porodu. Jest to proces fizjologiczny.
Kobiety znajdujące się w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia dwóch pierwszych wymienionych patologii to ciężarne powyżej 35. roku życia, spożywające alkohol, palące papierosy, zażywające narkotyki lub wieloródki.
3 Brązowe plamienie w ciąży a stosunek płciowy
Zazwyczaj brązowe upławy po stosunku płciowym nie stanowią niebezpiecznego symptomu. Ilość brunatnej wydzieliny jest niewielka. Przypomina końcówkę krwawienia menstruacyjnego. Może się pojawić nawet do 24 godzin po stosunku. Brunatna wydzielina pojawia się w wyniku silnego ukrwienia i unerwienia, do którego dochodzi podczas współżycia.
Jeśli jednak ilość wydzieliny jest obfita, sączy się ponad 72 godzin po stosunku, pojawiają się skurcze lub ból w podbrzuszu, a w wydzielinie pojawiają się fragmenty tkanki, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem i poddać się diagnostyce.
Zobacz także: Jakie są przyczyny występowania brązowej wydzieliny przed okresem?
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: Fot. GettyImages / Willie B. Thomas