Kapuśniak z młodej kapusty na żeberkach, z młodymi ziemniaczkami i koprem
Składniki:
- 500 g surowych żeberek,
- kawałek wędzonego boczku,
- włoszczyzna (2 marchewki, pietruszka, cebula, kawałek pora i selera),
- łyżka koncentratu pomidorowego,
- główka młodej kapusty,
- sól, pieprz, liść laurowy, ziele angielskie,
- 2 łyżki posiekanego koperku,
- 700 g młodych ziemniaków.
Przygotowanie:
Do garnka wlac około 2,5 litra wody. Zagotować, usunąć "szumowiny", dodać łyżkę soli, a potem zmniejszyć ogień i gotować przez około godzinę. Po tym czasie dodać obraną marchewkę, obraną pietruszkę, cebulę, pora i obranego selera. Włożyć też pokrojony boczek, liść laurowy, ziele angielskie, a potem dodać pieprz. Gotować pod przykryciem przez kolejną godzinę.
Kapustę umyć i poszatkować. Usunąć z zupy ugotowanego pora, selera, pietruszkę i cebulę, a dodać poszatkowaną kapustę oraz drugą obraną i startą na tarce marchewkę. Dodać także umyte młode ziemniaki. Gotować przez około 15-20 minut do miękkości ziemniaków. Pod koniec dodać koncentrat pomidorowy oraz posiekany koperek.
Tipy:
Mycie ziemniaków: do miski z ziemniakami wsypać sól gruboziarnistą i zrobić im peeling. Sól zadziała jak obierak do młodych ziemniaków. Na końcu dokładnie umyć ziemniaczki i są gotowe do gotowania. Najlepiej jeść ziemniaki ze skórką, a do tego najlepiej nadadzą się młode ziemniaki. Są wtedy mniej kaloryczne (zawierają więcej wody w stosunku do skrobi), bardziej bogate w błonnik i witaminę C.
Młode ziemniaki nie lubią długiego gotowania. Gotuje się je 10-15 minut lub w ogóle najlepiej gotować je na parze. W związku z tym, że młode ziemniaki szybciej się gotują, dodajemy je do zupy dopiero pod koniec gotowania. Dodane na początku, za szybko się rozgotują.
Letnia zupa w tarcie, czyli quiche na kruchym spodzie, z młodymi ziemniakami, botwinką i jajkiem
Składniki:
- 300 g mąki pszennej,
- żółtko,
- 50 g kwaśnej śmietany,
- 100 g masła zimnego,
- pęczek botwiny,
- 200 g młodych zieniaków,
- 8 jajek,
- 500 ml słodkiej śmietanki,
- sól, pieprz, gałka muszkatołowa,
- pęczek kopru.
Przygotowanie:
Składniki szybko zagnieść na ciasto kruche, schłodzić, rozwałkować i wyłożyć nim spód do tarty. Podpiekać przez 15 minut pod przykryciem w 180 stopniach. Ziemniaki ugotować w osolonej wodzie, botwinę umyć i posiekać. Następnie ugotować na twardo 4 jajek. Te składniki włożyć do podpieczonego spodu. Śmietanę wymieszać z 4 jajkami, przyprawami i posiekanym koprem. Potem tak przygotowaną masę wylać na tartę. Zapiekać przez 35-40 minut w piekarniku nagrzanym do 170 stopni.
Tip:
Zanim zamkniemy ziemniaki w zapiekankach czy tartach, najlepiej jest je trochę podgotować. Mogą być al dente, jednak nie powinny być całkowicie surowe, gdyż jest ryzyko, że po wyjęciu takiej tarty z piekarnika, nadal takie będą.
Zapiekane sakiewki z młodymi ziemniakami, kaszanką, jabłkiem, karmelizowaną cebulą i świeżym tymiankiem
Składniki:
- 6 kaszanek,
- kilogram młodych ziemniaków,
- 2 jabłka,
- 2 duże cebule,
- świeży tymianek,
- łyżka miodu,
- oliwa z oliwek.
Przygotowanie:
Ziemniaki ugotować, a kaszanki obrać ze skóry. Cebulę posiekać w drobne piórka, udusić na oliwie, a kiedy cebula zmięknie, dodać miód. Na papier do pieczenia wyłożyć po 2 kaszanki, na to 3-4 ziemniaczki, cebulkę i pokrojone w cząstki jabłko. Potem dodać tymianek i całość zawinąć jak cukierka. W ten sam sposób zawinąć pozostałe składniki - łącznie wyjdą 3 porcje. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na około 20 minut.
Młode ziemniaki z gzikiem i ogórkami małosolnymi
Składniki:
- kilogram młodych ziemniaków,
- 400 g twarogu półtłustego,
- 100 g kwaśnej śmietany,
- pęczek cebuli dymki ze szczypiorkiem,
- 2-3 ząbki czosnku,
- 5 ogórków małosolnych,
- koper,
- świeżo mielona sól i pieprz.
Przygotowanie:
Ziemniaki ugotować w skórkach. W misce umieścić twaróg, śmietanę, posiekaną cebulkę ze szczypiorkiem, posiekany czosnek, a także pokrojone w drobną kostkę ogórki małosolne. Potem na półmisek wyłożyć ziemniaki, na nie nałożyć gzik, posypać koprem i oprószyć świeżo mieloną solą i pieprzem.
Tipy:
Młode ziemniaki są lekko słodkie, ich smak najlepiej podkreślają świeże, lekkie dodatki, takie jak młoda kapusta, jajka czy nabiał: na przykład maślanka lub kefir, a także świeże zioła.
Młode ziemniaki niezbyt nadają się na kluski, kopytka czy pyzy, ponieważ mają znacznie więcej wody, niż te późne odmiany. Najlepiej spożywać je w całości lub po prostu przekrojone na pół.
Zobacz także:
- Jak ugotować idealne młode ziemniaki?
- Młode ziemniaczki z kapustą zasmażaną i jajkiem sadzonym - przepis Darii Ładochy
- Młode ziemniaki od rana do wieczora. Poznaj wyjątkowe przepisy Andrzeja Polana
Autor: Regina Łukasiewicz
Źródło: Aleksandra Juszkiewicz
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News