Focaccia z kremową straciatellą, czereśniami i orzechami laskowymi
Składniki na focaccię:
- 15 g drożdży
- 680 ml ciepłej wody
- 1 kg mąki chlebowej (T55)
- 10 g cukru
- 20 g soli
- 30 g oliwy z oliwek
- 2 gałązki rozmarynu
Składniki na syrop z kwiatów bzu:
- 1 l wody
- 1 kg cukru
- 0,5 kg oczyszczonych kwiatów
Pozostałe składniki:
- 4 grubsze kromki focacci
- 8 łyżek straciatelli
- 60 ml oliwy z oliwek
- sól, pieprz
- 300 g czereśni bez pestek
- 200 ml syropu z bzu
- sok i starta skórka z cytryny
- 200 g tostowanych orzechów laskowych
- garść listków świeżej bazylii
Przygotowanie:
Focaccia: Wymieszać w dzieży miksera suche składniki po kolei, wsypując: sól, mąkę, cukier. Następnie, miksując, wlewać powoli zaczyn wykonany z drożdży i ciepłej wody. Mieszać na wolnych obrotach przez 15 minut. Następnie, wolno mieszając, dodać oliwę z oliwek. Po 5 minutach mieszania gotowe ciasto przełożyć do blaszki, w której będzie docelowo pieczone. Pozostawić pod przykryciem do wyrośnięcia (ok. 30 minut). Gdy podwoi się rozmiar ciasta, posypać solą, dodać pomidorki i włożyć do uprzednio nagrzanego do 220 stopni piekarnika na 10 minut. Gdy ciasto nabierze złotego koloru, zmniejszyć temperaturę do 180 stopni i piec ok. 25 minut.
Syrop z kwiatów bzu: Wymieszać cukier z wodą i zagotować. Do wrzącego płynu wrzucić kwiaty, gotować przez 10 sekund, zdjąć z ognia i wystudzić.
W pierwszej kolejności kroimy focaccię – grubość kawałka wedle uznania, podpiekamy ją delikatnie w piekarniku, by była chrupka. Następnie straciatellę doprawiamy solą, tartą skórką z cytryny i oliwą z oliwek. Zależy nam, by była serwowana w temperaturze pokojowej. Z czereśni wykrawamy pestki i doprawiamy uprzednio przygotowanym syropem z kwiatów bzu – odstawiamy w temperaturze pokojowej, by czereśnie miały szanse w pełni nabrać aromatu bzu.
Serwujemy, zaczynając od chrupiącej focacci, przykrywamy ją częściowo kremową straciatellą, następnie dodajemy czereśnie z syropem z bzu, orzechy włoskie i liście bazylii.
Chłodnik z awokado, kiwi i miętą
Składniki:
- 4 awokado
- sok z cytryny do smaku
- 500 ml kefiru
- 500 ml maślanki
- 300 ml wody gazowanej
- sól, pieprz
- 40 ml oliwy z oliwek
- 3 żółte kiwi
- 4 łyżeczki świeżo tartego chrzanu
- 6 listków świeżej mięty
Przygotowanie:
Do kielicha miksera wkładamy obrane awokado, wlewamy sok z cytryny, 300 ml wody gazowanej i sól. Całość blendujemy do uzyskania gładkiego i luźnego purée. Następnie powoli dolewamy maślanki i kefiru – do uzyskania pożądanej konsystencji. Doprawiamy ewentualnie jeszcze solą i sokiem z cytryny. Bardzo ważne, by gotowy chłodnik odstawić do lodówki na 1-2 godziny, żeby całkowicie się schłodził. Żółte kiwi obieramy ze skórki, kroimy w małą kostkę i doprawiamy oliwą z oliwek. Do miski wkładamy ok. 2 łyżek pokrojonego kiwi, ścieramy troszkę świeżego chrzanu i zalewamy chłodnikiem. Całość dekorujemy kilkoma rwanymi listkami mięty.
Stek z tuńczyka z sałatką nicejską ze szparagami
Składniki:
- 4 steki z tuńczyka (190 g szt.)
- 300 ml glazury z kolendrą
- 200 ml oleju
- 500 g drobnych ziemniaków
- 100 g pomidorków
- 400 g fasolki szparagowej
- 8 łyżek oliwek
- 4 jajka
- 500 g szparagów zielonych
- 4 mini sałaty rzymskie
- 8 łyżek dresingu cytrynowego
- 4 szczypty kiełków z kolendry
Składniki na glazurę do tuńczyka:
- 80 ml syropu z agawy
- 80 ml soi
- 50 ml octu
- 25 ml sosu sriracha
- sok z limonki
- 2 ząbki czosnku
- 90 g siekanej kolendry
Składniki na dressing cytrynowy:
- 100 g soku z cytryny
- 100 g miodu
- 120 ml soku z limonki
- 300 ml oleju
- 300 ml oleju z pestek winogron
Przygotowanie:
Zaczynamy od przygotowania wszystkich warzyw do sałatki. Zaczynając od ugotowania ziemniaków w lekko osolonej wodzie, poprzez zblanszowanie fasolki (4 minuty), zblanszowanie szparagów (3 minuty), pomidorków, ugotowanie jajek (7 minut), umycie sałaty rzymskiej. W chwili, gdy każdy składnik sałatki jest gotowy, możemy ewentualnie szparagi pokroić na mniejsze kawałki, fasolkę przerwać na pół wzdłuż i podsmażyć lekko ziemniaczki na oliwie z czosnkiem. Oliwki mogą być w całości lub przerwane na pół, jajko obrane i umiejętnie przekrojone na pół, by nie stracić za dużo wypływającego żółtka. Kluczowym elementem jest stek z tuńczyka, który musi mieć temperaturę pokojową przed smażeniem - najlepiej jest go wyjąć z lodówki na 45 minut przed smażeniem.
Składając całe danie, zaczynamy od ułożenia listków sałaty rzymskiej na dnie talerza i polanie ich dressingiem cytrynowym. Następnie mieszamy fasolkę, szparagi, pomidorki, oliwki i ziemniaki, doprawiamy dressingiem i układamy na sałacie. Tuńczyka przyprawionego delikatnie solą w ostatniej chwili smażymy na odrobinie oleju na patelni, 30 sekund z jednej i drugiej strony, następnie polewamy go glazurą z kolendrą i zdejmujemy z patelni na deskę. Po upływie kilkunastu sekund możemy kroić rybę w plastry o szerokości 1 cm, nie za cienkie, gdyż nie chcemy, by tuńczyk w ten sposób się przesuszył i szybko wystygł. Układamy następnie rybę na sałatce, ozdabiamy jajkiem i kiełkami kolendry.
Glazura do tuńczyka: wszystkie składniki zblendować małym blenderem do uzyskania jednolitej konsystencji.
Dressing cytrynowy: wszystkie składniki zblendować małym blenderem do uzyskania jednolitej konsystencji.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na Player.pl.
Pomóż nam ulepszyć serwis. Weź udział w krótkiej ankiecie.
Zobacz także:
- Chłodnikowe szaleństwo Szymona Czerwińskiego. Poznajcie jego pomysły na niezwykłe chłodniki
- Tosty z focacci z pieczonym schabem - zdrowy obiad do lunchboxa
- Focaccia do lunchboxa na drugie śniadanie. Jak ją przyrządzić?
Autor: Izabela Dorf
Źródło: Bartłomiej Brzuska
Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News