Dorsz z kremem krewetkowym - obiad jak z restauracji

Piotr Kucharski pokazał w kuchni Dzień Dobry TVN, że można przygotować tanie dania, które wyglądają bardzo ekskluzywnie. Oto one: pizza Margaritta, domowy makaron z sosem kurkowym, dorsz na makaronie z pora z kremem krewetkowym, filet z kaczki, brukselka, jeżyny, piklowana szalotka oraz owoce pod zabajone. Smacznego!

Pizza Margaritta

Składniki:

Ciasto:

220 ml/g wody

5 g drożdży

400 g mąki pszennej typ 750

30 g oliwy z oliwek

1 łyżeczka soli

Dodatki:

300 g sera mozzarella

100 g sosu pomidorowego

2 pomidory

2–3 szczypty soli

oliwa z oliwek

liście bazylii do podania

Przygotowanie:

W misce rozpuszczamy drożdże w wodzie. Dodajemy pozostałe składniki na ciasto i mieszamy aż z ciasta powstanie jednolita masa. Przekładamy na oprószoną mąką stolnicę, wyrabiamy przez 5-7 min. Wkładamy do natłuszczonej oliwą miski, przykrywamy folią spożywczą i wstawiamy na noc lub dzień (12-24 godz.) do lodówki.

Po wyjęciu z lodówki, zagniatamy lekko ciasto, odstawiamy na 1,5 godz., aby się ogrzało. Następnie podzielimy ciasto na dwie części i formułujemy kule, zaciągając jak okrągły bochenek chleba.

Każdy kawałek ciasta dokładnie obtaczamy w mące i wałkujemy na cienki placek. Przekładamy na lekko obsypane mąką blachy do pieczenia.

Mozzarellę rwiemy na kawałki i wyciskamy w rękach nadmiar wody, możemy dodatkowo ułożyć na sicie do ocieknięcia. Pomidory sparzamy, obieramy ze skórki, wybieramy pestki, a resztę kroimy w kostkę.

Sosem pomidorowym smarujemy ciasta, posypujemy pomidorami i mozzarellą, przyprawiamy solą, i skrapiamy oliwą z oliwek.

Rozgrzewamy piekarnik do 250 st. C.

Blachy pieczemy po kolei na najniższej szynie w piekarniku przez 8-10 min.

Liście bazylii mieszamy z oliwą z oliwek. Polewamy po pizzy i pieczemy kolejne 2-3 min.

Pizzę kroimy na kawałki.

Domowy makaron z sosem kurkowym

Składniki:

Makaron:

4 jajka (około 50 g/szt.)

400 g mąki tortowej

2 szczypty soli

Sos:

50 g orzechów włoskich

100 g masła

2 szalotki

400 g kurek

200 ml śmietany 30%

świeży tymianek

sól i pieprz do smaku

Przygotowanie:

Wysypujemy mąkę na stolnicę i robimy dołek, wbijamy do niego jajka, bełtamy widelcem. Używając widelca, okrężnymi ruchami zagarniamy mąkę do jajek aż całość się wymiesza. Następnie zagniatamy rękami aż uzyskamy jednolitą masę. Myjemy ręce, czyścimy dokładnie stolnicę, ciasto, które oczyściliśmy odkładamy na bok. Pozostałe ciasto zagniatamy ok. 10 min. posuwistymi ruchami, lekko dociskając do blatu. Jeśli jest potrzeba, lekko posypujemy blat mąką, aby się nie kleił. Ciasto jest gotowe, jeśli po ok. 10 min., rozkrojone ciasto nie ma gródek, ale ma widoczne pęcherzyki powietrza w środku.

Ciasto wykładamy do grubej torebki foliowej, zawijamy i odstawiamy na 30 mn., aby odpoczęło.

Następnie wałkujemy na cienki placek, posypujemy mąką, składamy na połowę, posypujemy mąką i następnie znowu na połowę, ponownie posypujemy mąką i ostatni raz składamy na połowę. Ostrym nożem kroimy na 0,5 cm kawałki. Chwytamy końcówki pokrojonych makaronów, unosimy do góry i potrząsając rozwijamy długie paski makaronu. Układamy na obsypanym blacie lub wieszamy na kiju, aby się nie skleiły. Gotujemy w osolonej gotującej się wodzie 3-5 min.

Sos:

Orzechy włoskie zalewamy wrzątkiem i odstawiamy na bok.

Cebulę i czosnek podduszamy na maśle. Dodajemy oczyszczone grzyby i odcedzone orzechy, dalej dusimy na wolnym ogniu. Dolewamy śmietanę, przyprawiamy solą, pieprzem oraz tymiankiem. Sos gotujemy na lekkim ogniu aż zgęstnieje. Ciągle gotując sos, dodajemy makaron. Mieszamy i gotujemy jeszcze chwilę.

Dorsz na makaronie z pora z kremem krewetkowym

Składniki:

4 pory

100 g masła

400 g nieparzonych krewetek w pancerzach

1 mała cebula

mały kawałek selera

pieprz w ziarnach

2-3 gałązki tymianku

1 pomidor

100 ml śmietany kremówki

sól

pieprz

1 kieliszek białego wytrawnego wina

500 ml bulionu drobiowego

4 kawałki z polędwicy dorsza (150 g każdy)

Przygotowanie:

Z pora odcinamy zielone części. Kroimy na połowę i rozdzielamy warstwy. Gotujemy w wodzie lub bulionie, którego będziemy używać później do sosu. Odcedzamy i odkładamy do schłodzenia, kroimy w podłużne paski szerokości makaronu tagliatelle.

Krem krewetkowy:

Na 50 g masła podsmażamy cebulę i seler pokrojony w drobną kostkę. Następnie dodajemy pancerze krewetek, 5-6 ziaren pieprzu, tymianek i pokrojonego w kostkę pomidora. Dusimy wszystko na wolnym ogniu ok. 10 min. Dolewamy wino, gotujemy aż się zredukuje o połowę. Dolewamy bulion i gotujemy aż się zredukuje o połowę.

Wszystko przecedzamy przez sito do garnka, ręką dokładnie odciskamy.

Sos podgrzewamy i dodajemy do niego pokrojone, obrane mięso z krewetek i kremówkę. Gotujemy aż otrzymamy nie za gęsty sos. Miksujemy wszystko ręcznym blenderem. Doprawiamy do smaku pieprzem i solą.

Rybę smażymy na patelni na maśle z każdej strony przez 2-3 min. i wstawiamy na 10 minut do rozgrzanego do 120 st. C piekarnika. Na tej samej patelni podsmażamy por, przyprawiając solą i pieprzem.

Podsmażony por układamy na głębokim talerzu, na nim układamy rybę. Krem krewetkowy jeszcze raz miksujemy, aby się napowietrzył i lejemy go dookoła ryby. Dekorujemy świeżymi ziołami.

Filet z kaczki, brukselka, jeżyny, piklowana szalotka

Składniki:

2 szalotki

50 ml octu winnego

3-4 łyżki wody

2 łyżki cukru

2-3 szczypty soli

2 filety z piersi kaczki

gałązka rozmarynu

50 g wędzonego boczku

300 g brukselki

garść jeżyn

sól

pieprz

Przygotowanie:

Szalotki kroimy na połowę i rozdzielamy warstwy. Ocet mieszamy z wodą, cukrem i solą. Wybieramy 10 najładniejszych części cebulek i zalewamy je zalewą. Odstawiamy, aby się zamarynowała. Resztę cebuli kroimy w kostkę.

Skórę na filetach nacinamy w drobną kratkę lub raz przy razie w paski.

Układamy na zimnej patelni skórą do dołu i zaczynamy smażyć, w trakcie smażenia dokładamy gałązkę rozmarynu. Gdy skóra jest złota a tłuszcz się wytopił, obracamy na drugą stronę i smażymy 3-4 min. Filety przekładamy na blaszkę do pieczenia i wstawiamy na 5 min. do piekarnika rozgrzanego do 120 st. C

Na wytopionym tłuszczu podsmażamy pokrojony w bardzo drobną kostkę boczek. Dodajemy cebulkę i podsmażamy. Brukselkę kroimy na ćwiartki i dodajemy na patelnię. Podsmażamy kilka minut aż brukselka będzie miękka. Brukselkę układamy na talerzu, na niej pokrojone filety z kaczki, zapiklowaną cebulkę oraz jeżyny.

Owoce pod zabajone

Składniki:

500 g owoców: truskawki, maliny, borówki, jeżyny

listki mięty do dekoracji

Zabajone:

120 ml białego wytrawnego wina

100 g cukru

7 żółtek

Przygotowanie:

Owoce myjemy i układamy na 4 talerzach.

Stalową lub żaroodporną miskę układamy na garnku z lekko gotującą się wodą. Miska nie może dotykać wody. Wlewamy do miski żółtka oraz cukier, przy pomocy rózgi wszystko mieszamy na kogiel mogiel. Dolewamy wino, cały czasu ubijając aż powstanie gęsty napowietrzony sos.

Ważne, aby cały czas ubijać i żeby woda nie gotowała się zbyt mocno, ponieważ może powstać jajecznica.

Ciepłym sosem polewamy owoce.

Sos dodatkowo można przypalić ręcznym płomieniem, jeśli mamy lub wstawić na chwilę pod mocno rozgrzaną górną grzałkę piekarnika.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana