Przygotowały zupę z dorsza i halibuta, krem z soczewicy i dyni, pieczonego brokuła w kremie marchewkowym z pęczakiem, a także napar rumiankowo-imbirowy.
Przepisy i dania z kuchni Dzień Dobry TVN
Zupa z dorsza i halibuta, z mlekiem kokosowym i puree z batata
Składniki na 4-6 porcji:
- 300 g dorsza (polędwica),
- 200 g halibuta (filet),
- 500 ml bulionu,
- puszka krojonych pomidorów,
- cebula,
- 2 ząbki czosnku,
- marchewka,
- łodyga selera,
- 2 bataty,
- 70 g masła,
- puszka mleka kokosowego,
- olej z ogórecznika.
- sałata rzymska,
- oliwa,
- 3 łyżki sosu sojowego,
- 2-3 łyżki octu ryżowego lub sok z limonki,
- sól.
Przygotowanie:
W garnku rozgrzej sporą ilość oliwy i podsmaż soffritto, czyli posiekane w drobną kostkę warzywa (cebulę, czosnek, marchewkę i seler). Następnie do podsmażonych warzyw dodaj bulion, pomidory, mleko kokosowe, sos sojowy, ocet ryżowy lub sok z limonki. Gotuj całość na małej mocy kuchenki przez ok. 20-25 min. Na 5 minut przed końcem gotowania dodaj do zupy większe kawałki ryby. Ugotują się wraz z zupą. W międzyczasie bataty obierz, pokrój w mniejsze kawałki i ugotuj z dodatkiem soli. Po ugotowaniu bataty utłucz z masłem. W międzyczasie sałatę posiekaj i podsmaż na patelni teflonowej, ciągle mieszając. Jak tylko się zarumieni, ściągnij ją z patelni, następnie podlej olejem z ogórecznika. Do miski dodaj odrobinę puree z batata, następnie nalej zupę, a na wierzch dodaj sałatę z olejem z ogórecznika.
Krem z soczewicy i dyni, z karmelizowaną cebulą z owocami jagodowymi, z dodatkiem prażonej kaszy
Składniki na 6-8 porcji:
- szklanka czerwonej soczewicy,
- mała dynia piżmowa,
- litr bulionu,
- 2 białe cebule,
- 3 ząbki czosnku,
- łyżka słodkiej papryki,
- łyżeczka kuminu,
- łyżka mielonej kolendry,
- 4 czerwone cebule,
- 3 łyżki miodu,
- 1/2 szklanki mrożonych malin,
- 1/2 szklanki mrożonych jagód,
- 4 łyżki pestek dyni,
- 4 łyżki kaszy gryczanej niepalonej (opcjonalnie),
- pęczek natki,
- oliwa lub olej rzepakowy,
- sól,
- pieprz.
Przygotowanie:
W garnku rozgrzej oliwę lub olej, następnie dodaj drobno posiekaną białą cebulę i czosnek. Po kilku minutach dodaj słodką paprykę, kumin, kolendrę, a następnie podsmaż wszystko przez kilka minut. Do warzyw z przyprawami dodaj soczewicę i dynię pokrojoną w kostkę oraz bulion. Dopraw solą, jeśli jest taka potrzeba. Gotuj całość pod przykryciem przez około 20-25 min. Po tym czasie zblenduj na gładki krem. Na patelni rozgrzej oliwę lub olej, następnie dodaj posiekaną w pióra czerwoną cebulę, maliny, jagody oraz miód i sól. Duś wszystko na małej mocy kuchenki przez około 10-12 min. Dopraw sporą ilością pieprzu Na osobnej patelni rozgrzej odrobinę tłuszczu i podsmaż kaszę na małej mocy kuchenki, do momentu, aż stanie się chrupiąca i łatwa do gryzienia. Krem podawaj z karmelizowaną cebulą, posiekanymi płatkami dyni, kaszą gryczaną i posiekaną natką.
Pieczony w całości brokuł z pęczakiem w kremie marchewkowym
Składniki na 4 porcje:
- brokuł,
- kawałek pora,
- 3 duże marchewki,
- 2 łyżki octu jabłkowego,
- łyżka kurkumy,
- szklanka napoju owsianego,
- 150 g pęczaku,
- oliwa,
- 2 łyżki suszonego tymianku,
- 3 łyżki płatków drożdżowych,
- 4 łyżki płatków migdałów,
- pęczek kolendry,
- sól.
Przygotowanie:
Łodygę brokuła obierz, następnie przekrój całego brokuła na pół. Posmaruj oliwą i oprósz solą. Marchewki i pora pokrój w mniejsze kawałki, następnie posmaruj oliwą i oprósz solą. Wszystkie warzywa wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 stopni. Brokuła piecz przez około 40-50 min, tak żeby był al dente, czyli lekko chrupiący, a marchewkę z porem piecz około 20 minut, tak żeby wszystko było miękkie. W międzyczasie ugotuj kaszę pęczak w osolonej wodzie. Marchewkę i pora włóż do garnka, dodaj napój owsiany, kurkumę, ocet, wszystko zblenduj. Jeśli krem będzie za gęsty, dodaj więcej napoju owsianego. Całość dopraw tymiankiem i płatkami drożdżowymi. Dopraw solą, jeśli taka jest potrzeba. Ugotowany pęczak wymieszaj z kremem z marchewki. Odrobinę kremu zostaw do oblania wierzchu brokuła. Upieczone połówki brokuła połóż na pęczaku, a wierzch obłej resztką kremu marchewkowego i podsyp posiekaną kolendrą oraz płatkami migdałów.
Napar rumiankowo-imbirowy
Składniki na jedną porcję:
- łyżka rumianku,
- kawałek obranego imbiru o długości 1 cm,
- sok z połowy pomarańczy,
Przygotowanie:
Rumianek zalej wrzątkiem i przykryj talerzykiem na 10 minut. Imbir zetrzyj na tarce na małych oczkach, następnie połącz z sokiem z pomarańczy. Mieszankę imbirową dodaj, jak rumianek będzie ciepły, ale nie gorący.
Zobacz także:
- Zupa rybna – odkryj ją na nowo! Podpowiadamy przepis na pyszną zupę rybną nie tylko od święta
- Zupy kremy - 10 zdrowych, prostych przepisów
- Zupa krem brokułowa, serowa - sprawdź pyszny i szybki przepis
Autor: Regina Łukasiewicz
Źródło: Jagna Niedzielska, Małgorzata Pielichowska
Źródło zdjęcia głównego: Karolina Rybińska/Dzień Dobry TVN