Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Przepisy i dania z kuchni Dzień Dobry TVN
Torcik z fioletowych słodkich ziemniaków
Składniki:
- 2 ¾ szklanki mąki uniwersalnej,
- 1 ½ szklanki cukru,
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia,
- łyżeczka sody oczyszczonej,
- szklanka ugotowanego puree z fioletowych słodkich ziemniaków,
- szklanka mleka,
- ¾ szklanki kwaśnej śmietany,
- 1⁄3 szklanki oleju rzepakowego,
- 2 łyżeczki ekstraktu waniliowego,
- ½ łyżeczki soli,
- kilka kropli fioletowego barwnika spożywczego (opcjonalnie).
Składniki na lukier:
- 240 g serka śmietankowego,
- 240 g masła (2 kostki),
- 210 g pianek marshmallow.
Sposób przygotowania:
Natłuść i posyp mąką dwie 20 cm formy do ciasta i odstaw. Rozgrzej piekarnik do 180°C. Wymieszaj mąkę, proszek do pieczenia, sodę oczyszczoną i sól trzepaczką i odstaw. Używając blendera ręcznego lub w blenderze, zmiksuj puree ziemniaczane, mleko, śmietanę, olej rzepakowy, cukier i ekstrakt waniliowy, aż masa będzie gładka i dobrze wymieszana. Jeśli chcesz uzyskać bardziej wyrazisty kolor ciasta, dodaj kilka kropli fioletowego barwnika spożywczego, w przeciwnym razie pomiń ten krok.
Połącz mokre i suche składniki trzepaczką, aż w cieście nie będzie grudek, a ciasto będzie równomiernie wymieszane. Nie mieszaj za długo! Podziel mieszankę ciasta na dwie przygotowane foremki do ciasta i piecz w nagrzanym piekarniku przez 35-40 minut lub do momentu, aż szpikulec włożony do środka foremki będzie czysty. Pozostaw do całkowitego ostygnięcia przed lukrowaniem.
Aby przygotować lukier: wymieszaj serek śmietankowy, masło i piankę marshmallow w mikserze lub mikserze ręcznym, aż masa będzie dobrze wymieszana. Przechowuj w lodówce do momentu użycia. Wystarczy złożyć ciasto tak starannie lub rustykalnie, jak chcesz, i udekorować resztkami puree ziemniaczanego oraz prażonymi, pokruszonymi orzechami włoskimi.
Galette z figami i pistacjami
Składniki na kruche ciasto do tarty galette:
- 1 1/4 szklanki mąki pszennej (około 190 g),
- 2 łyżki cukru,
- szczypta soli,
- 125 g masła (zimnego – w kawałkach),
- 3 łyżki wody (lodowatej),
- słoiczek kremu pistacjowego,
- 500 g świeżych fig,
- jajko do posmarowania brzegów ciasta,
- garść pistacji.
Sposób przygotowania:
Wszystkie składniki ciasta umieść w misce i szybko zagnieć ciasto. Zawiń je w folię i schłodź w lodówce przez około godzinę. Schłodzone ciasto rozwałkuj na placek
o grubości około 5 mm i wielkości około 30 cm (możesz to od razu zrobić na papierze do pieczenia – wtedy nie będzie problemów z przeniesieniem ciasta na blachę). Kremem pistacjowym wysmaruj ciasto i ułóż plasterki świeżych fig. Zakryj owoce brzegami ciasta, a następnie posyp posiekanymi pistacjami. Brzegi wysmaruj jajkiem, posyp białym cukrem i umieść w piekarniku nagrzanym do 190 stopni, piecz na złoty kolor.
Pasta z figami, prosciutto i orzeszkami pinii
Składniki:
- 8 cienkich plasterków szynki parmeńskiej,
- 4 łyżki oliwy z oliwek,
- 1/2 szklanki drobno posiekanej cebuli (około 1/2 średniej cebuli),
- 2 ząbki czosnku, posiekane (około 2 łyżeczek),
- łyżka świeżo zmielonego czarnego pieprzu,
- 1/2 do 1 łyżeczki płatków czerwonej papryczki chili,
- 8 do 10 średnich świeżych, dojrzałych fig, około 2 1/2 szklanki posiekanych,
- opakowanie makaronu do wyboru,
- 1/3 szklanki posiekanych świeżych liści pietruszki,
- 1/3 szklanki lekko uprażonych orzeszków piniowych,
- starty ser pecorino romano.
Sposób przygotowania:
Rozgrzej piekarnik do 200°C. Połóż dwa plasterki prosciutto na blasze do pieczenia. Piecz prosciutto, aż będzie chrupiące, około 7 minut, a następnie ostudź do temperatury pokojowej. Po ostygnięciu pokrusz prosciutto na kawałki i odstaw, aby ozdobić gotowe danie z makaronem. Zwiń pozostałe 6 plasterków prosciutto wzdłuż, a następnie pokrój je w cienkie paski i odstaw, aż będą potrzebne do sosu. Postaw duży garnek lekko osolonej wody, aby się zagotował.
Podczas gdy woda z makaronem się gotuje, rozgrzej olej w małym garnku na średnim ogniu, aż lekko zacznie dymić, a następnie smaż cebulę, mieszając, aż będzie miękka i przezroczysta, około 5 minut. Dodaj czosnek, pokrojoną prosciutto, pieprz i płatki chili i smaż, często mieszając, przez około 4 minuty. Dodaj figi, delikatnie wymieszaj, aby wymieszać i zmniejsz ogień do średnio-niskiego, a następnie kontynuuj gotowanie, aż figi zaczną się rozpadać, około 4 minut. Utrzymuj ciepło. Ugotuj makaron, aż będzie „al dente” zgodnie z instrukcją na opakowaniu, a następnie odcedź, zachowując małą filiżankę wody z makaronu.
Włóż makaron z powrotem do garnka i wylej na wierzch mieszankę fig i prosciutto. Postaw garnek na średnio wysokim ogniu i mieszając, dodaj tyle wody z makaronu, ile potrzeba, aby lekko pokryć makaron, zwykle około 1/4 do 1/3 filiżanki. Gdy makaron będzie gorący i dobrze wymieszany, dodaj pietruszkę i wymieszaj. Podawaj makaron w osobnych miseczkach, posypując posypką z prażonych orzeszków piniowych i chrupiącą pokruszoną prosciutto. Posyp startym serem.
Figi pieczone z kozim serem, miodem i migdałami
Składniki:
- 6 fig,
- 6 plastrów rolady z koziego sera,
- opakowanie roszponki,
- garść płatków migdałów,
- 2 łyżeczki miodu,
- 1/4 cytryny,
- sól oraz pierz,
- oliwa,
- sos winegret,
- świeża bagietka.
Sposób przygotowania:
Figi dobrze myjemy, osuszamy, odcinamy końcówki i nacinamy na krzyż. Następnie wciskamy w nie plaster koziego sera i układamy obok siebie w naczyniu żaroodpornym tak, aby siebie nie dotykały. Polewamy je odrobiną miodu, skrapiamy delikatnie cytryną oraz oliwą i oprószamy solą oraz pieprzem. Na koniec posypujemy płatkami migdałów i wkładamy do piekarnika rozgrzanego do 220 stopni. Pieczemy przez około 20 minut. Pod koniec możemy na chwilkę podkręcić maksymalnie temperaturę, aby figi i migdały mocniej się przypiekły. Podajemy ze świeżą bagietką oraz sałatką z roszponki z sosem.
Zobacz także:
- Festiwal fig na południu Francji. Jak jeść figę? Poznaj sposoby jej przygotowania
- Czas na figi. Wyjątkowe przepisy Darii Ładochy
- Jedzmy figi! Owoce te mają w sobie energię lata
Źródło: Bartek Boratyn
Źródło zdjęcia głównego: Anita Walczewska/East News