Owsianka z mango i migdałami w karmelu - przepis
Składniki na 4 porcje:
- szklanka płatków owsianych błyskawicznych,
- szklanka wody,
- szklanka mleka owsianego,
- szczypta soli,
- banan,
- dodatki:
- duże mango,
- 4 łyżki migdałów,
- 4 łyżki masła,
- 2 łyżki cukru trzcinowego,
- szczypta soli.
Sposób przygotowania:
Płatki owsiane zalewamy wodą oraz mlekiem owsianym, dodajemy szczyptę soli i gotujemy ok 7-10 minut na małym ogniu. Banana dokładnie ugniatamy widelcem. Do ugotowanej owsianki dodajemy banana i mieszamy. Mango obieramy ze skóry i kroimy w kostkę. Na patelni rozpuszczamy masło i dorzucamy migdały. Chwilę prażymy na małym ogniu i dodajemy cukier oraz szczyptę soli. Mieszamy aż cukier się rozpuści i zrobi się z niego karmel. Do miseczek nakładamy porcję owsianki, trochę mango oraz migdały w karmelu.
Kotlety jajeczne - przepis
Składniki na około 6 kotletów:
- 3 ugotowane na twardo jajka,
- surowe jajko,
- 2 łyżki startego parmezanu,
- 4 łyżki płatków drożdżowych,
- biała cebula,
- oliwa z oliwek,
- sól do smaku.
Sposób przygotowania:
Cebulę kroimy w drobną kostkę i podsmażamy na złocisty kolor na 2 łyżkach oliwy z oliwek z odrobiną soli. Ugotowane jajka dokładnie rozgniatamy widelcem (można je też zetrzeć na grubej tarce).
Rozgniecione jajka mieszamy z surowym jajkiem, usmażoną cebulą, startym parmezanem, płatkami drożdżowymi i solimy do smaku. Ręce smarujemy oliwą i z masy formujemy małe kotlety, które układamy na blaszce do pieczenia.
Pieczemy w temperaturze 250 stopni z termoobiegiem, aż kotlety mocno się przyrumienią (ok. 10 minut). Po wyjęciu z piekarnika odstawiamy na chwilę do przestygnięcia.
Wegańskie zapiekane ziemniaczki - przepis
Składniki:
- 600 g malutkich ziemniaków,
- sól do smaku,
- 4 łyżki oliwy.
Dodatkowo:
- płaska łyżka mąki,
- 250 ml mleka owsianego,
- płaska łyżeczka soli himalajskiej,
- łyżka przyprawy suszone pomidory,
- 2 łyżki płatków drożdżowych,
- łyżka oliwy truflowej.
Sposób przygotowania:
Ziemniaki obieramy ze skórki. Każdy z ziemniaków nacinamy (nie kroimy do końca!) w cienkie plasterki i układamy w naczyniu żaroodpornym. Polewamy z wierzchu odrobiną oliwy, solimy do smaku, przykrywamy pokrywką i wstawiamy do piekarnika (nagrzanego do 200 stopni z termoobiegiem) na ok. 30 minut, aż ziemniaki staną się miękkie.
Na patelni na 2 łyżkach oliwy z oliwek podsmażamy jedną łyżkę mąki na złocisty kolor. Dodajemy sól i dolewamy powoli mleko cały czas mieszając, żeby nie zrobiły się grudki. Zdejmujemy z gazu, dosypujemy przyprawy, płatki drożdżowe, dolewamy oliwę truflową i całość bardzo dokładnie mieszamy.
Wyjmujemy ziemniaki z piekarnika, zalewamy je sosem i wstawiamy już bez pokrywki z powrotem na ok. 30-40 minut, żeby ziemniaki wchłonęły sos i ładnie się przypiekły.
Cynamonki - przepis
Składniki na ciasto:
- 1,5 szklanki mąki tortowej orkiszowej,
- 10 g drożdży,
- jajko,
- 1/3 szklanki ciepłego mleka owsianego,
- 1/4 szklanki cukru trzcinowego,
- 30 g masła,
- szczypta soli.
Składniki na nadzienie:
- 30 g masła,
- 30 g cukru,
- płaska łyżeczka cynamonu.
Sposób przygotowania:
W misce w letnim mleku owsianym rozpuszczamy drożdże. Dodajemy cukier, przesianą mąkę, jajko, rozpuszczone masło i szczyptę soli. Całość zagniatamy, np. w robocie kuchennym. Odstawiamy do wyrośnięcia na 40 minut. Następnie ponownie zagniatamy i rozwałkowujemy na prostokąt, na podsypanym mąką blacie.
Masło na nadzienie również rozpuszczamy, mieszamy z cukrem oraz cynamonem i smarujemy nim rozwałkowane ciasto.
Ciasto zawijamy jak roladę i kroimy na plasterki ostrym nożem. Układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, odstawiamy znowu do wyrośnięcia na 20 minut, a następnie pieczemy ok. 20 minut z trybem góra dół, w temperaturze 180 stopni.
Pierogi wegańskie z grochem - przepis
Składniki na farsz:
- 100 g grochu żółtego łuskanego,
- duża biała cebula,
- 3 łyżki oleju rzepakowego,
- sól do smaku.
Składniki na ciasto:
- szklanka mąki pszennej,
- 1/3 szklanki wody.
Dodatki:
- sos sojowy,
- olej lniany.
Sposób przygotowania:
Groch namaczamy, najlepiej przez noc, następnie dokładnie płuczemy i gotujemy w podwójnej ilości lekko osolonej wody, aż stanie się miękki i wchłonie prawie całą wodę (około 30-40 minut).
Cebulę obieramy, kroimy w drobną kostkę i podsmażamy na oleju rzepakowym na złocisty kolor. Mieszamy z ugotowanym grochem i miksujemy na jednolitą masę.
Mąkę zagniatamy z wodą na ciasto, a następnie, po wyrobieniu, odstawiamy na 30 minut do lodówki, żeby odpoczęło. Następnie wałkujemy na blacie podsypanym mąką na grubość kilku milimetrów i wykrawamy szklanką kółeczka z ciasta. Na każdy krążek nakładamy łyżeczkę farszu z grochu i zagniatamy rant. Gotujemy partiami 2-3 minuty od wypłynięcia w osolonej wodzie.
Zobacz także:
- Pierogi w wykonaniu Beaty Śniechowskiej, zwyciężczyni 2. edycji MasterChefa
- Sałatka, zupa i deser, czyli jesienne dania uczestniczek programu MasterChef Junior
- Pyszny i tani obiad? Pierogi karelskie z przepisu Katarzyny Bosackiej
Autor: Teofila Siewko
Źródło: Monika Mrozowska
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News