Parenting

Kobieta zmarła po porodzie domowym. Młoda mama miała zaledwie 30 lat

Parenting

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
dailymail.co.uk, MZ
ciężarna w szpitalu

Pochodzą z Irlandii Laura Liston zdecydowała się urodzić swoje pierwsze dziecko w domu. Niestety w czasie akcji porodowej doszło do poważnych komplikacji. Mimo natychmiastowego przewiezienia kobiety do szpitala, lekarze nie zdołali jej pomóc. Po tej tragedii irlandzkie władze zakazały porodów domowych.

Tragiczny poród

Laura Liston miała 30 lat i pracowała jako kurator sądowy. Ona i jej mąż Fergal oczekiwali narodzin swojego pierwszego dziecka. Kobieta zdecydowała, że będzie rodzic w domu. Niestety poród nie przebiegał prawidłowo. Kiedy doszło do komplikacji pacjentka została przewieziona do szpitala UL Hospitals. Dzięki staraniom lekarzy na świat przyszedł zdrowy chłopiec, który otrzymał imię Shay. Niestety matki dziecka nie udało się uratować. Podczas pogrzebu ojciec Laury wyznał, że maluch, który właśnie przyszedł na świat będzie spoiwem, które będzie trzymało ich rodzinę razem. Przyjaciele Laury obecni na uroczystości dodali, że była niezwykle miłą, ciepłą i opiekuńczą osobą.

Ciążowe tematy dla młodej mamy

Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?Dzień Dobry TVN
wideo 2/8

Po tej tragedii szpital, który opiekował się Laurą i innymi pacjentkami, które decydują się urodzić swoje dzieci w domowym zaciszu - tymczasowo - zwiesił porody domowe. Władze szpitala skontaktowały się z przyszłymi mamami, które zdecydowały się na tego rodzaju rozwiązanie, aby przygotować plan porodu w szpitalu.

Władze szpitale zapowiedziały również przeprowadzenie drobiazgowej kontroli. Ma ona zbadać przebieg porodu, wskazać, co poszło nie tak i ustalić, czy tragedii można było uniknąć. Kontrolę zapowiedział również lokalny odpowiednik polskiego resortu zdrowia.

Warto dodać, że w Irlandii porody domowe cieszą się sporą popularnością. Tylko lekarze ze szpitala UL Hospitals w minionym roku mieli pod opieką ponad 4 tysiące kobiet, które zdecydowały się urodzić swoje dzieci właśnie w domu.

Porody domowe w Polsce

Mało kto wie, że poród domowy jest możliwy także w Polsce. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 7 kwietnia 2011 roku o tzw. standardzie okołoporodowym kobieta ma prawo wyboru, gdzie urodzi swoje dziecko i poród może się odbyć również w warunkach domowych.

Warto jednak dodać, że poród w domu nie jest finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Tym samym koszty spoczywają na rodzicach. Co ciekawe, jego koszt jest porównywalny do tego warunkach szpitalnych. Szacuje się, że za taki poród i opiekę douli czy pielęgniarki należy zapłacić od 3500 do 5500 złotych.

Mimo że na poród domowy decyduje się mniej niż 1 proc. przyszłych mam, to z roku na rok dzieci, które przychodzą na świat w domowym zaciszu przybywa. Z danych stowarzyszenia Dobrze urodzeni wynika, że w 2015 roku w domu urodziło się 136 dzieci. Natomiast w 2017 roku - jak podaje Główny Urząd Statystyczny - takich narodzin było 627.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: dailymail.co.uk, MZ

Źródło zdjęcia głównego: RyanJLane/Getty Images

Pozostałe wiadomości