To był najdłuższy poród świata? Aż trudno uwierzyć, że 17-latka go wytrzymała

17-latka rodziła 20 dni
Najdłuższy poród świata
Źródło: Sharon Mccutcheon / EyeEm / Getty Images
Amy Buck trafiła do szpitala w drugim trymestrze ciąży z silnymi bólami brzucha, jednak personel szpitala odesłał ciężarną do domu. Okazuje się, że właśnie wtedy rozpoczęła się u niej akcja porodowa, która trwała bardzo długo. Ile rodziła młoda mama?

Pielęgniarki nie rozpoznały akcji porodowej

Amy Buck z Wielkiej Brytanii przeżyła prawdopodobnie najdłuższy poród na świecie. 17-latka rodziła swojego synka przez 20 dni. Dlaczego tak się stało? Okazuje się, że pielęgniarki, które zajmowały się nastolatką, nie rozpoznały sygnałów świadczących o rozpoczęciu akcji porodowej.

Ciążowe tematy dla młodej mamy

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Położna na medal
Położna na medal
Trening w ciąży dla początkujących
Trening w ciąży dla początkujących
Kamila Kamińska o duli
Kamila Kamińska o duli
Informacje o ciąży w centralnym rejestrze?
Informacje o ciąży w centralnym rejestrze?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Najczęstsze dolegliwości zdrowotne po porodzie
Najczęstsze dolegliwości zdrowotne po porodzie
Szaleństwo hormonów w ciąży
Szaleństwo hormonów w ciąży

Wszystko zaczęło się w drugim trymestrze ciąży. To właśnie wtedy Amy poczuła silne bóle brzucha. Zaniepokojona sytuacją, postanowiła udać się na kontrolę. Pielęgniarki stwierdziły wówczas, że jest on spowodowany skurczami macicy i odesłały ją z powrotem do domu. Nikt nie przypuszczał, że już rozpoczęła się akcja porodowa, ponieważ był to bardzo wczesny okres ciąży.

17-latka rodziła przez ponad 2 tygodnie

Niestety silne skurcze nie ustały, 17-latka czuła się coraz gorzej. Po 15 dniach ponownie trafiła do szpitala. Lekarze szybko zorientowali się, że dziewczyna rodzi, ale zachodziła obawa, że tak długi poród mógł doprowadzić do zakażenia organizmu.

Na szczęście dziecko Amy przyszło na świat zdrowe. Dziś młoda mama czuje się bardzo dobrze, a maluchowi nie zagraża już żadne niebezpieczeństwo. Lekarze dalej nie mogą zrozumieć, dlaczego przez 3 tygodnie nikt nie rozpoznał, co tak naprawdę działo się z ciałem 17-letniej ciężarnej.

Przypadek Amy jest prawdopodobnie najdłuższym, naturalnym porodem w historii położnictwa. Dla porównania najkrótszy trwał jedynie 2 minuty i został zapisany w księdze rekordów Guinessa. Kobietą, która powiła dziecko tak szybko była Australijka Mary Gorgens.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Aleksandra Matczuk

Źródło: telegraph.co.uk

Źródło zdjęcia głównego: Sharon Mccutcheon / EyeEm / Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości