Co zrobić, gdy dziecko się zgubi?
Edyta Plich przeżyła traumę, kiedy pewnego dnia jej dziecko zgubiło się podczas rodzinnego wypadu do sklepu. - Byliśmy na zakupach z moim mężem, z moim synem, który miał wtedy 2,5 roku i spojrzałam na półkę, to był sklep sportowy, i mojego syna nie było. Przez sekundę myślę, że na pewno gdzieś tu jest, przeszukujemy, ale wtedy minuta trwa jak godziny, człowiek siwieje natychmiast. Ogromny stres i wtedy taki sposób myślenia, że trzeba cokolwiek robić, [...] wołałam mojego syna, przeszukiwaliśmy sklep, wezwaliśmy ochronę. [...] Zdążyliśmy przejrzeć cały parking. [...] Trwało to trzy minuty. [...] Mój syn schował się w namiociku i siedział tam cichutko, uznając, że jest świetna zabawa w chowanego - opowiedziała w Dzień Dobry TVN.
Robert Koniuszy uważa, że dzieci trzeba edukować na wypadek takich sytuacji. Powinny wiedzieć, jak się zachować i co zrobić, jeśli rodzice znikną im z oczu. - Przy mniejszych dzieciach trzeba powiedzieć, że "jeśli już się zorientujesz, że się zgubiłeś, po prostu bądź w tym samym miejscu, nie chodź w różne inne miejsca". Jeśli dziecko jest starsze, można się umówić [...] np. że "tu jest brama charakterystyczna, [...] spotykamy się w tym miejscu, nic nie rób, po prostu tu przyjdź" - wyjaśnił specjalista.
U kogo dziecko może poszukać pomocy?
Dziecko powinno też wiedzieć, że pomóc może mu np. policjant, strażnik miejski czy ochroniarz. - Policjanci, którzy odwiedzają dzieci w szkole, czy też rodzicie, którzy pokazują dzieciom różne zawody [...] powinni wyedukować dzieci, że policjant jest to pan ubrany w granatowy uniform i zawsze ci pomoże - dodał Robert Koniuszy.
Edyta Plich jest zdania, że dziecko powinno też znać numer telefonu rodzica. - Powinno wiedzieć, jak się nazywa i gdzie mieszka, dlatego, że zgubione dziecko, które mówi, że jest Piotrusiem i koniec, jest to utrudniona sytuacja - stwierdziła.
Co jeszcze można zrobić, aby lepiej przygotować dziecko na taką sytuację? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Tablica sensoryczna dla dzieci. Jak zrobić ją samemu i nie zbankrutować?
- Urodziła córkę 3 lata po śmierci męża. "Pamięć o nim żyje"
- Dwulatek ogląda dziennie 10 minut bajek. Efekt zaskoczył matkę. "Nikt o to nie dbał, gdy my byliśmy mali"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News