Nadwaga u dziecka - dlaczego warto o niej rozmawiać?
Otyłość u dzieci to problem wymagający zdecydowanej reakcji. Niestety rozmowy na temat wagi stanowią nie lada wyzwanie dla rodziców, pragnących uchronić swoje pociechy przed krytyką czy poczuciem odrzucenia. Najmłodsi są niezwykle podatni na zranienie, a nieumiejętnie przekazywane komunikaty mogą wywoływać w nich kompleksy, a co za tym idzie prowadzić do zaniżenia poczucia własnej wartości. Nie zmienia to jednak faktu, że otwarte dyskusje dotyczące korzystnych dla zdrowia zmian są niezwykle potrzebne i pozwalają uniknąć konsekwencji w postaci licznych przypadłości. Zdaniem specjalisty psychologii klinicznej dzieci i młodzieży, w przeprowadzaniu trudnych rozmów niezwykle pomocne może okazać się wsparcie ekspertów.
OdWagi dzieciaki
- Rodzicom rzeczywiście może być trudno rozmawiać z dzieckiem, bo to jest bardzo tkliwy, drażliwy temat. Po to są specjaliści, lekarze i psycholodzy, żeby po prostu wspierać, psychoedukować i podpowiadać rodzicom, jak go dotknąć - zauważyła Marta Bąkowska z warszawskiego Zakładu Psychologii Zdrowia Instytutu "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka". Jednocześnie zwróciła uwagę na fakt, że młody człowiek zmagający się z nadwagą prędzej czy później musi stawić czoła niełatwym dyskusjom i idącą za nimi potrzebą zmian.
- W momencie, kiedy diagnozowana jest otyłość, to dziecko jest już pod opieką lekarza i słyszy takie specjalistyczne sformułowania, z którymi po prostu musi się mierzyć. Warto mu wytłumaczyć, co to znaczy odchudzanie, jaka jest ta norma (...). Można podeprzeć się autorytetem specjalistów - wyjaśniła ekspertka w dziedzinie psychologii klinicznej dzieci i młodzieży.
Jak rozmawiać z dzieckiem o otyłości?
Rozmowy na temat nadwagi i konieczności wprowadzenia istotnych zmian w życiu codziennym wymagają uważności na reakcje pociechy. Właściwe podejście jest niezwykle istotne zwłaszcza w przypadku starszych dzieci. Większość nastolatków przykłada dużą wagę do swojego wyglądu, dlatego komentarze dotyczące zbędnych kilogramów mogą być dla nich raniące i wywoływać trudne emocje.
- Mniejszym dzieciom jest troszeczkę łatwiej, bo one do pewnego wieku tak bardzo nie przeglądają się w lustrze, tak bardzo nie zwracają uwagi na swoje ciało (...). U starszych dzieci, nastolatków, rzeczywiście ten obraz ciała się kształtuje. My, rodzice, specjaliści, powinniśmy tak naprawdę pytać dziecko, jak jemu jest z tą wagą, jak ono się z tym czuje - stwierdziła Marta Bąkowska. Dodała też, że nie bez znaczenie pozostaje w tym wypadku wspólne dążenie do celu. Rodzice powinni zachęcać pociechę do podejmowania wysiłku, a jednocześnie aktywnie uczestniczyć w procesie zmian.
- Jeśli rodzina zacznie zmieniać styl życia, pewne nawyki i trochę wyciągać to dziecko w kierunku jakichś aktywności, to będzie coś wspólnego (...). To jest problem systemowy, zmiany dotyczą całej rodziny - podsumowała doświadczona psycholog dziecięca.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak poradzić sobie z przebodźcowanym dzieckiem? "Płacz absolutnie rozładowuje napięcie"
- Matka ciągnęła na smyczy dziecko. Opinie w sieci? Od "Nie mogę w to uwierzyć" po "Rozumiem"
- Czy można jedno dziecko kochać bardziej niż drugie? Karolina Malinowska: "To jest po prostu naturalne"
Autor: Magdalena Brzezińska
Źródło zdjęcia głównego: fatihhoca/Getty Images