Parenting

Matka ciągnęła na smyczy dziecko. Opinie w sieci? Od "Nie mogę w to uwierzyć" po "Rozumiem"

Parenting

Autor:
Oskar
Netkowski

Filmik z matką, która ciągnęła na specjalnej smyczy swoje dziecko szybko stał się hitem sieci. Kobieta nie zdawała sobie sprawy, że jest nagrywana. Komentujący całe zajście rodzice, zdają się być podzieleni.

Szelki/smycz dla dzieci - tak czy nie?

Dziecko prowadzone na smyczy może budzić różne skojarzenia, dlatego temat budzi wśród rodziców sporo kontrowersji. Wielu z nich, z przekonaniem zachwala wykorzystywanie uprzęży podczas spacerów z maluchem. Wśród zalet wymieniają pełną kontrolę nad dzieckiem, które bez dodatkowej ochrony mogłoby zgubić się w tłumie bądź niespostrzeżenie zniknąć im z oczu.

- Obowiązkiem rodzica podczas spaceru jest śledzenie dziecka na tyle dokładnie, by smycz nie była mu potrzebna. Taka jest jego rola, jest przecież opiekunem odpowiedzialnym za bezpieczeństwo malucha - komentowała niedawno w Dzień Dobry TVN psycholog Aleksandra Piotrowska.

Zabawy z dziećmi

Kreatywne zabawy dla dzieci
Kreatywne zabawy dla dzieciDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Rodzice często sięgają po smycz, by kontrolować żywiołową naturę swoich pociech. Dzięki uprzęży mają pewność, że maluch nie oddali się od nich podczas spaceru, gdy coś interesującego zwróci jego uwagę. Jednak zdaniem ekspertki smycz ogranicza nie tylko swobodę ruchów, ale i prawo do własnych wyborów. Uniemożliwia rozwój kontroli ciała, a jednocześnie nie pozwala pracować wyobraźni, hamuje naturalną ciekawość świata. Jej używanie może też źle wpływać na samych rodziców.

- Smycz zmniejsza poczucie odpowiedzialności. W pewnym sensie zastępuje (w odczuciu rodzica) jego uważność. Trudno temu zaprzeczyć, zwłaszcza w sytuacji, gdy widzimy mamę lub tatę ze smyczą w dłoni i wzrokiem skierowanym w smartfona - mówiła nasza ekspertka.

Matka ciągnęła dziecko na smyczy

Na TikToku sławę zyskuje lotniskowe nagranie, przedstawiające nietypowe zdarzenie. Jeden ze świadków zarejestrował, jak kobieta ciągnie dziecko na smyczy po podłodze. Mama zdaje się nie bardzo przejmować swoim zachowaniem.

Kontrowersji nie brakuje, tym bardziej, że można odnieść wrażenie, jakoby dziecko spało. Nagranie zostało odtworzone ponad 12 milionów razy. - Jak tak można ciągnąć własne dziecko po brudnej podłodze - napisała jedna z internautek. - Nie mogę uwierzyć, że to zrobiła - dodała inna. - Jako mama w pełni rozumiem - stwierdził ktoś inny.

@cacadoodledoo83

Leaving Cancun is tough … I feel ya buddy!

♬ Manic Monday - The Bangles

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: Lu ShaoJi/Getty Images

Pozostałe wiadomości