Parenting

Dostęp do metody in vitro w Polsce. "Pracuję 37 lat w tym temacie i stale jest dyskusja"

Parenting

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Reporter:
Ewa Drzyzga, Mateusz Jarosławki
Profesor Wołczyński o metodzie in vitro w Polsce
Profesor Wołczyński o metodzie in vitro w PolsceDzień Dobry TVN
wideo 2/4

Badania pokazują, że co piąta para w Polsce zmaga się z niepłodnością. Choć szansą dla nich na posiadanie dziecka może być zapłodnienie metodą in vitro, to niestety zabieg nie jest refundowany i nie każdy może sobie na niego pozwolić. Dlaczego tak jest? Gdzie pary mogą szukać pomocy? O tym Ewa Drzyzga rozmawiała z prof. Sławomirem Wołczyńskim.

Leczenie niepłodności w Polsce

Sławomir Wołczyński jest profesorem nauk medycznych i kierownikiem Kliniki Rozrodczości w Białymstoku. Od wielu lat zajmuje się diagnostyką i leczeniem niepłodności. Jest także autorem samorządowych programów wsparcia metody in vitro w Polsce.

Mimo że ta forma leczenia niepłodności jest w Polsce dostępna, to nie jest ona refundowana, a tym samym nie każdy może z niej skorzystać. - Jesteśmy w tej sytuacji, że nie każda pacjentka ma dostęp [...], samorządy w niektórych regionach współfinansują leczenie. Metoda biotechnologiczna jest kosztowna, [...], jest to podstawowa metoda leczenia niepłodności. Co nie chce być zrozumiane w Polsce - mówił prof. dr hab. n. med. Sławomir Wołczyński, specjalista w dziedzinie ginekologii i endokrynologii.

- Pracuję 37 lat w tym temacie i stale jest dyskusja. Urodziło się kilkadziesiąt tysięcy dzieci, a my dalej dyskutujemy - można, czy nie można - dodał specjalista.

Jak społeczeństwo podchodzi do zapłodnienia metodą in vitro?

Magda, pierwsza osoba w Polsce, która przyszła na świat dzięki zapłodnieniu metodą in vitro ma obecnie 35 lat. Kobieta bardzo długo nie mówiła o tym, jak doszło do jej poczęcia. Choć czas się zmieniły, to dzieci urodzone dzięki in vitro i rodzice, którzy skorzystali z tej metody, wciąż spotykają się ze ostracyzmem. - Dalej rodzice nie przyznają się. To często babcia nie wie, dziadek nie wie, dziecko nie wie. Dlatego, że to w Polsce jest w jakiś sposób stygmatyzowane - mówił specjalista.

W 2020 roku rządzący zapowiadali powołanie rady ds. leczenia niepłodności. Niestety nic takiego się nie stało. Co gorsza, nie ma też ośrodków, które prowadziłyby badania oraz kształciły przyszłych specjalistów. - Leczenie w Polsce jest naprawdę na bardzo dobrym poziomie. Natomiast ja uważam, że w dalszej perspektywie [...] potrzebne jest akademickie podejście, potrzebne są kliniki, które będą prowadzić badania, które będą również nauczały studentów, lekarzy tego problemu, a tego praktycznie nie ma. To też jest problem - dodał specjalista.

Czy kobiety, które zmagają się enodmetriozą, również mogą skorzystać z metody in vitro? Jak można leczyć męską niepłodność? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Reporter: Ewa Drzyzga, Mateusz Jarosławki

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości