Młode Polski nie chcą mieć dzieci
Kobietolożka Katarzyna Pawlikowska wraz z agencją marketingową Garden of Words i firmą badawczą SW Research przeprowadziła duże, przekrojowe badanie dotyczące postaw i wyborów Polek i Polaków w ostatnim roku. W badaniu wzięły udział m.in. kobiety między 18. a 44. rokiem życie. Panie zostały zapytane, czy ich zdaniem Polska jest dobrym krajem do tego, żeby zakładać rodzinę/być matką/mieć dzieci. Aż 55 proc. wszystkich badanych kobiet (52 proc. matek) odpowiedziało "nie".
Gwiazdy o macierzyństwie
Respondentki są zdania, że w Polsce brakuje wsparcia systemowego dla rodziny, dostępu do niezbędnych usług, ograniczone są również podstawowe wolności obywatelskie. 22 proc. Polek, które uważają, że Polska nie jest dobrym krajem do macierzyństwa, jako przyczynę podaje też brak tolerancji w naszym kraju. Martwią się, czy dziecko będzie mogło w pełni wyrazić siebie i czy zyska akceptację jako człowiek.
Dla wielu kobiet przeszkodą na drodze do macierzyństwa są także zbyt niskie zarobki. 49 proc. pytanych uważa, że nie stać ich na dziecko, do tego nie chcą rezygnować z pracy, bo obawiają się, że nie będą miały gdzie wrócić. Na taką decyzję wpływa także wysoka inflacja, wzrost stopy procentowej i kosztów kredytu, a przy tym brak odpowiedniego wsparcia dla rodzin.
Co Polski cenią są najbardziej?
Badacze zapytali Polki również o to, co oprócz bycia matką dla Polek jest ważne. 62 proc. kobiet wskazało, że utrzymanie niezależności finansowej oraz rozwój zawodowy i dostęp do dobrej pracy (62 proc.). Te dwa aspekty życia są wskazywane niezależnie od tego, czy kobieta ma dzieci, czy nie (61 proc. matki, 65 proc. nie matki). Trzecią w kolejności wskazań wartością są zainteresowania i rozwój osobisty (55 proc.).
Wysoko również pojawia się argument (42 proc. kobiet), że kobiety nie mają dostępu do legalnej aborcji w przypadku wykrycia ciężkich wad płodu. Polki często boją się, że ich dziecko będzie niepełnosprawne (blisko 40 proc. badanych kobiet), a w naszym kraju niestety nie ma skutecznych rozwiązań wspierających rodziny dzieci z niepełnosprawnościami. Wynika to niestety z dominującego światopoglądu i przymusowej zależności państwa od kościoła, chociaż zaledwie 7 proc. Polek uważa kościół za autorytet, natomiast aż 81 proc. (w 2018 roku było to 77 proc.) uważa, że państwo powinno być niezależne od jakiegokolwiek kościoła wyznaniowego.
Co zachęciłoby Polki do macierzyństwa?
Dodatkowo Polki zostały zapytane, co ich zdaniem należy zmienić i czym powinni zająć się rządzący, aby w Polsce żyło się lepiej i kobiety inaczej spojrzały na kwestię posiadania dzieci. Badacze wyłonili z nich siedem obszarów. Są to:
- Zdrowie (system publicznej ochrony zdrowia) – 48 proc.;
- Ograniczenie inflacji – 34 proc.;
- Gospodarka (więcej miejsc pracy, wyższe zarobki itd.) – 28 proc.;
- Przywrócenie praworządności, państwa prawa – 28 proc.;
- Zatrzymanie wzrostu podatków – 25 proc.;
- Ochrona środowiska, ekologia – 17 proc.;
- Edukacja (szkoły, przedszkola itd.) – 17 proc.
Autorzy badania podkreślają, że Polki są już zmęczone wpływem polityki i religii na ich życie osobiste i na życie ich rodzin. - Są też coraz bardziej świadome swoich praw i oczekują świeckiego państwa dbającego o rozwój gospodarczy i respektującego prawa obywatelskie. Matki w Polsce zwracają częściej uwagę na luki systemowe i brak dostępu do niezbędnych usług. Natomiast kobiety, które nie są matki koncentrują się przede wszystkim na opresyjnym światopoglądzie i dominujących tradycyjnych wartościach - mówią autorzy badania.
Zobacz także:
- Cała prawda o instynkcie macierzyńskim. Czy jego brak jest biologicznym defektem?
- Masowanie krocza w ciąży – na czym polega i jakie daje efekty?
- Śmierć noworodka to rozpacz rodziców i bezradność lekarzy. "Dajemy prześcieradełko z zapachem maluszka"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: materiały prasowe
Źródło zdjęcia głównego: Kevin Dodge/Getty Images