Jak nie wykonywać obowiązków za dziecko?
Wielu rodziców pewne czynności, np. wynoszenie śmieci, robi z automatu.
- My po prostu je robimy i nie zastanawiamy się nad tym. A wszystko to, czego dziecko się uczy, czyli coś nowego dostaje od nas, ono musi skupić na tym uwagę. W tym jest problem, że bardzo często dzieci muszą poświęcić temu jakąś specjalną uwagę i o tym po prostu pamiętać - mówiła psycholog Marta Bąkowska.
Sama nazwa "obowiązek" niesie negatywny wydźwięk i może zniechęcić pociechę do spełniania jakichkolwiek próśb.
- Pamiętajmy, że dzieci, takie do 5., 6. roku życia kierują się zasadą przyjemności. To znaczy, że nie zrobią niczego, co nie sprawia im przyjemności. To my, dorośli, musimy się nagimnastykować, jak ten obowiązek zakomunikować dziecku, żeby chciało i nie miało poczucia, że musi - tłumaczyła gościni Dzień Dobry TVN.
Jak włączyć dziecko w codzienne obowiązki?
Maluchy bardzo często kierują się także zasadą ciekawości. Same chcą spróbować wielu czynności. Warto im wówczas pozwolić na udział w nich i przymknąć oko, nawet jeśli lubimy mieć perfekcyjnie wysprzątane. Można poprawiać to, co pociecha zrobiła, bo to też jest nauka.
- Zachęcajmy dzieci już od wczesnego etapu, czyli od momentu, kiedy one chcą w ogóle naśladować i robić to, co inni. To się zaczyna bardzo wcześnie, od 15. miesiąca życia. Tylko pamiętajmy, że to nie jest obowiązek. Wtedy nie traktujemy tego jako obowiązek - podkreśliła specjalistka.
Mogą to być drobne czynności, jak np. włączenie przycisku w pralce, postawienie butów w odpowiednim miejscu czy włożenie zabawek do pudełka. Natomiast starszym dzieciom, 7-letnim, możemy komunikować pościelenie łóżka i posprzątanie pokoju.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Rusza akcja "Jestem sobą". Wystarczy kupić koszulkę, by wesprzeć budowę Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży
- "Troska o siebie jest też troską o nasze rodziny". Dlaczego warto regularnie badać piersi?
- Gwiazdy, które walczyły z rakiem piersi. "Życie jest olbrzymim darem"
Autor: Daria Pacańska
Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News