Parenting

Jak nauczyć dziecko obowiązków w domu? "Zachęcajmy od wczesnego etapu"

Parenting

Autor:
Daria
Pacańska
Obowiązki dziecka w domu
Obowiązki dziecka w domuDzień Dobry TVN
wideo 2/8

Bardzo często rodzice robią wiele zadań za swoje dziecko. W mediach społecznościowych jedna z mam przyznała, że chyba się zagapiła, bo pociecha niechętnie jej pomaga. Jak w porę zacząć wymagać? Kilku porad udzieliła w Dzień Dobry TVN Marta Bąkowska, psycholog kliniczny dzieci.

Jak nie wykonywać obowiązków za dziecko?

Wielu rodziców pewne czynności, np. wynoszenie śmieci, robi z automatu.

- My po prostu je robimy i nie zastanawiamy się nad tym. A wszystko to, czego dziecko się uczy, czyli coś nowego dostaje od nas, ono musi skupić na tym uwagę. W tym jest problem, że bardzo często dzieci muszą poświęcić temu jakąś specjalną uwagę i o tym po prostu pamiętać - mówiła psycholog Marta Bąkowska.

Sama nazwa "obowiązek" niesie negatywny wydźwięk i może zniechęcić pociechę do spełniania jakichkolwiek próśb.

- Pamiętajmy, że dzieci, takie do 5., 6. roku życia kierują się zasadą przyjemności. To znaczy, że nie zrobią niczego, co nie sprawia im przyjemności. To my, dorośli, musimy się nagimnastykować, jak ten obowiązek zakomunikować dziecku, żeby chciało i nie miało poczucia, że musi - tłumaczyła gościni Dzień Dobry TVN.

Jak włączyć dziecko w codzienne obowiązki?

Maluchy bardzo często kierują się także zasadą ciekawości. Same chcą spróbować wielu czynności. Warto im wówczas pozwolić na udział w nich i przymknąć oko, nawet jeśli lubimy mieć perfekcyjnie wysprzątane. Można poprawiać to, co pociecha zrobiła, bo to też jest nauka.

- Zachęcajmy dzieci już od wczesnego etapu, czyli od momentu, kiedy one chcą w ogóle naśladować i robić to, co inni. To się zaczyna bardzo wcześnie, od 15. miesiąca życia. Tylko pamiętajmy, że to nie jest obowiązek. Wtedy nie traktujemy tego jako obowiązek - podkreśliła specjalistka.

Mogą to być drobne czynności, jak np. włączenie przycisku w pralce, postawienie butów w odpowiednim miejscu czy włożenie zabawek do pudełka. Natomiast starszym dzieciom, 7-letnim, możemy komunikować pościelenie łóżka i posprzątanie pokoju.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości