Profilaktyka zdrowia

"Troska o siebie jest też troską o nasze rodziny". Dlaczego warto regularnie badać piersi?

Profilaktyka zdrowia

Akcja "Pier(w)si się badamy" w Olsztynie

Październik to miesiąc świadomości raka piersi. Nowotwór ten należy do jednych z najczęściej diagnozowanych u kobiet i wcześnie wykryty jest całkowicie uleczalny. Niestety panie zbyt rzadko się badają. Aby to zmienić, rozpoczęliśmy akcję "Pier(w)si się badamy", której celem jest zachęcenie kobiet do wykonania badania USG. Gdzie i kiedy będzie można się przebadać?

"Pier(w)si się badamy". Jak wziąć udział w akcji?

Szacuje się, że każdego roku u niemal 2 milionów kobiet na całym świecie wykrywa się raka piersi. Trzeba jednak podkreślić, że wczesne wykrycie nowotworu daje ogromne szanse na pełne wyleczenie. Dlatego, aby zachęcić panie do badań, zorganizowaliśmy akcję "Pier(w)si się badamy". W mobilnych punkach, które w każdą sobotę października pojawią się innym mieście Polski, każda kobieta będzie mogła przebadać się w kierunku raka piersi.

Nasza akcja wystartowała w Olsztynie. W kolejnych tygodniach zawita ona do Katowic (8 października), Krosna (15 października), Lublina (22 października) i Siedlec (29 października). Aby się przebadać, wystarczy podać numer pesel. W ramach akcji, panie do wykonywania badań zachęca kierowca rajdowy Krzysztof Hołowczyc. - Dla mnie to jest już trzecia akcja. Przyznam się szczerze, że wręcz mam naciski w domu, moje córki mówią: "Tato, idziesz, musisz to zrobić, to jest piękne. To jest ważne dla nas dziewczyn, twoja obecność może spowodować, że dziewczyny przyjdą, że będziesz miał szansę wspierać ważne rzeczy". Uważam, że ta świadomość, że jednak ta choroba jest i bardzo mocno atakuje kobiety, powinna także dosięgnąć nas mężczyzn. Wszyscy powinniśmy spróbować nakłonić kobiety - zróbcie te badania - powiedział w Dzień Dobry TVN Krzysztof Hołowczyc.

Jak wygląda diagnostyka raka piersi?

Badaniem, które pozwala wykryć zmiany w piersiach, jest badanie USG. - Jest bezpiecznym badaniem i nie jest bolesne. Jest to proste badanie, które może wykonać kobieta w ciąży - powiedziała w Dzień Dobry TVN Małgorzata Stelmaszuk onkolog Grupa Lux Med. Innym badaniem jest mammografia. - To są dwa różne badania radiologiczne. One oceniają różne struktury piersi. Dlatego bardziej piersi młodych kobiet, jeszcze aktywnych hormonalnie, miesiączkujących, są przejrzyste i widoczne w badaniu ultrasonograficznym. Badanie mammograficzne wykonuje się u pacjentek po menopauzie, u których poziom hormonów spada i struktury gruczołowe zanikają, natomiast struktury włókniste, tłuszczowe są dominujące i wówczas piersi są bardziej przejrzyste - tłumaczyła nasza rozmówczyni.

Warto dodać, że najlepszy czas na wykonanie badania USG jest między 1. a 10. dniem cyklu. - Czyli pierwsza faza cyklu, ze względu właśnie na najlepszą przejrzystość piersi - powiedziała specjalistka.

Dlaczego kobiety się nie badają?

Mimo że badania w kierunku raka piersi są proste i bezbolesne, to spora grupa pań - najczęściej ze strachu - unika wizyt u specjalisty. - Troska o siebie jest też troską o nasze rodziny. Bardzo ważne jest, żeby się badać, ja jestem tego żywym przykładem. Mnie badanie uratowało życie, zachęcam wszystkich (do badań). Wcześnie wykryty nowotwór pozwala na całkowite wyleczenie - powiedziała psycholog Małgorzata Czyżewska-Kleczkowska.

Ile kobiet zgłosiło się badania? Czy miały obawy? Dowiecie się tego z naszego materiału?

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości