Gwiazdy

Gwiazdy, które walczyły z rakiem piersi. "Życie jest olbrzymim darem"

Gwiazdy

Autor:
Justyna
Piąsta
Irena Santor, Małgorzata Pieńkowska

Październik to Międzynarodowy Miesiąc Świadomości Raka Piersi. W tym szczególnym czasie dużo mówi się o badaniach profilaktycznych, diagnostyce i trudnych zmaganiach z chorobą onkologiczną, ponieważ rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet na świecie. Które gwiazdy z nim walczyły?

Październik - Miesiąc Świadomości Raka Piersi

O swoim zdrowiu i badaniach profilaktycznych kobiety powinny pamiętać przez cały rok. W październiku, który od 1985 roku jest uznawany za międzynarodowy Miesiąc Świadomości Raka Piersi, kładzie się duży nacisk na propagowanie badań profilaktycznych.

Jak dbać o piersi?

Ewa Chodakowska zachęca do badań piersi
Ewa Chodakowska zachęca do badań piersiDzień Dobry TVN
wideo 2/3

Jak informuje portal onkologiczny zwrotnikraka.pl, rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet na świecie (25 proc.) i najczęstszą przyczyną zgonu (14 proc.). Szacuje się, że co roku raka piersi rozpoznaje się u blisko 1,7 miliona kobiet, a ponad 500 tysięcy umiera z tego powodu.

15 października przypada Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi, którego symbolem jest różowa wstążka.

Gwiazdy, u kórych zdiagnozowano raka piersi

W 2013 roku Małgorzata Pieńkowska usłyszała druzgocącą diagnozę - rak piersi. Aktorce udało się go pokonać. Nowotwór sprawił, że przewartościowała swoje dotychczasowe życie i rozpoczęła nowy etap.

- Choroba mi na pewno pokazała i zakomunikowała to drukowanymi literami, że życie jest olbrzymim darem - powiedziała Pieńkowska w wywiadzie dla serwisu gazeta.pl. - Szef, tam na górze, zadecydował, że mam jeszcze pożyć, żeby się czegoś tutaj, na ziemi, nauczyć. Tak ja to czytam (...) Każdy, kto przeżył doświadczenie ocierające się o ostateczne, wie, że tak właśnie jest. Życie odczuwa się mocniej. I powiem pani, że w chorobie mój kontakt ze sobą był wyjątkowy. Świat zewnętrzny nie miał na mnie wpływu. Nikt i nic. Ważna byłam tylko ja - dodała aktorka. 

Z rakiem piersi zmagała się również Irena Santor. W 2000 roku, kiedy miała 66 lat, dowiedziała się, że jest chora. Po latach opowiedziała o tym w wywiadzie dla tygodnika "Wprost".

- Pobiegłam [do Centrum Onkologii], ale najpierw się przeraziłam. Tak dokumentnie! To nie był spokój. W potwornym szale pobiegłam do lekarzy i krzyczałam: "Wyciąć! Wszystko wyciąć!" A potem? Przyszło opamiętanie. Zaczął się smutek, niepewność. Czy to się uda? Czy to się da wyleczyć? Na szczęście byli lekarze. Ich opieka, wsparcie pomagały mi - wyznała Santor.

Irena Santor w studiu Dzień Dobry TVN
Irena Santor Irena Santor w studiu Dzień Dobry TVN Źródło: Bartosz Krupa / East News

U Krystyny Kofty w 2002 roku zdiagnozowano raka piersi. Pisarka w swojej książce przyznała, że nie wykonywała badań profilaktycznych. Guz w piersi rozwijał się przez 8 lat. Kofta musiała poddać się długotrwałemu leczeniu, chemioterapii i operacji usunięcia piersi.

- Wydaje nam się, że znamy swój organizm, że wszystko o nim wiemy i że on na pewno da nam znać, jeżeli będzie się coś z nami działo złego. Ale ja byłam w wieku "klimakteryjnym" i wszystko zrzucałam na to klimakterium. Głowa boli, trochę schudłam, często mi słabo – to wszystko klimakterium. Tymczasem ten guz rósł sobie spokojnie. Gdybym badała się co roku, tak jak powinno się w wieku 50 lat, to by się go uchwyciło, byłby mały i ja nie straciłabym piersi - wyznała.

Krystyna Kofta
Krystyna Kofta Źródło: East News

Z rakiem piersi zmagała się również Olivia Newton-John. Międzynarodową sławę przyniosła jej rola w musicalu "Grease", gdzie zagrała u boku Johna Travolty. W 1992 r. aktorka zachorowała na raka piersi. Wówczas niezbędna była operacja oraz leczenie onkologiczne. Specjalistyczna terapia pomogła jej wrócić do zdrowia. Niestety, w 2017 roku nastąpił nawrót choroby. Newton-John zmarła  8 sierpnia 2022 roku. Miała 73 lata.

Shannen Doherty od kilku lat walczy z rakiem piersi. Pierwszą diagnozę usłyszała w 2015 roku. Wówczas aktorka poddała się zabiegowi usunięcia piersi. 2 lata później ogłosiła, że wygrała walkę z nowotworem.

W lutym tego roku nastąpiła remisja. Shannen jest w czwartym stadium nowotworu. - Nadal są rzeczy, które muszę powiedzieć mamie. Chcę, żeby mój mąż wiedział, ile dla mnie znaczy. Ale teraz nie chcę tego robić. Czuję, że to takie ostateczne, kończące. Jakbym odchodziła. Inni postawili już na mnie krzyżyk. Nie jestem gotowa, by odejść. Mam w sobie dużo życia - stwierdziła w rozmowie z "Elle". 

Shannen Doherty
Dzień Dobry TVN Shannen Doherty

Na raka piersi zachorowały również m.in. Kylie Minogue, Lucy Liu, Jane Fonda, Cynthia Nixon czy Anastaicia.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Bartosz Krupa/East News, MWMEDIA

Pozostałe wiadomości