Coraz więcej Polek decyduje się na hipnoporód. Głęboka relaksacja pozwala bowiem przyszłym mamom pozbyć się strachu i stresu. Jednak nie w każdym szpitalu jest to możliwe. Jakie rodzaje porodów są dostępne w Polsce? O co rodząca może się upomnieć? O tym porozmawialiśmy z Joanną Pietrusiewicz, prezeską Fundacji Rodzić po Ludzku.
Hipnoporód - na czym polega?
Barbara Forczek-Iwan urodziła syna, stosując techniki hipnorodzenia. Polegają one na tym, że przyszłe mamy wchodzą w stan głębokiego relaksu. Słuchają nagrań z wyciszającą muzyką i dodają sobie odwagi za pomocą tzw. afirmacji, czyli pozytywnych, wzmacniających komunikatów.
- Pamiętam, jak cały czas oddychałam, powtarzałam sobie w głowie afirmację. Zapamiętałam tylko mijające chmury, niebo widziane przez szyberdach. Była to taka autohipnoza. Szczególnie utkwiła mi w głowie afirmacja - "jestem jak otwarta tama". Wyobrażałam sobie dodatkowo, jak bardzo mój kanał rodny się otwiera, żeby maluch mógł swobodnie wyjść na świat - wspominała Barbara Forczek-Iwan.
Relaksacja przyszłym mamom pomaga pozbyć się strachu przed porodem i rozluźnia mięśnie, a tym samym sprawia, że sam poród przebiega w sposób bardziej komfortowy. Doskonale o tym wie Małgorzata Machajska, która dwa tygodnie temu urodziła syna poprzez hipnoporód.
- Temat porodu był dla mnie bardzo stresujący. Budził we mnie dużo obaw, dużo lęku. Od kuzynki usłyszałam, że istnieje coś takiego jak hipnorodzenie, hipnoporody. Na początku miałam mieszane uczucia, ale stwierdziłam, że zobaczę, na czym to polega. Okazało się, że była to kwestia relaksacji. Wsłuchania się w siebie, powrotu do instynktów. Bardzo mi się to spodobało - przyznała rozmówczyni Dzień Dobry TVN.
Hipnoporód oczami specjalistów
Kaja Krawczyk jest magistrem hipnoterapii klinicznej z dyplomem londyńskiej uczelni. W Polsce stworzyła kurs instruktorski, w którym uczestniczą m.in. przyszłe mamy i położne.
- Bardzo często podczas porodu wspieram pacjentkę pozytywnymi hasłami: "Masz tę moc", "Dasz radę urodzić", "Jesteś silna", "Nie traktuj skurczu jako wroga. Użyj go jako narzędzia". (...) Chodzi o to, żeby ona słyszała, czuła, że cały czas ktoś z nią jest, ktoś w nią wierzy, ale zawsze, kiedy potrzebuję wsparcia medycznego, mogę liczyć na moich kolegów z pracy - tłumaczyła Barbara Wąs, położna, instruktorka hipnorodzenia.
Jak podkreślił dr n. med. Łukasz Dancewicz, ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego, medycy nie mają nic przeciwko hipnoporodom.
- Istnieją oczywiście przeciwwskazania, ale one są bardzo rzadkie. Są to głównie schorzenia psychiatryczne i neurologiczne. Trzeba również pamiętać, że tego typu porody mogą przebiegać wyłącznie w ciąży przebiegającej prawidłowo - zaznaczył specjalista.
Prawa kobiet rodzących w Polsce
Nie w każdej placówce medycznej dostępny jest hipnoporód. Natomiast na stronie gdzierodzic.info można wybrać szpital według potrzeb w konkretnych obszarach.
- Mamy bardzo wiele dobrych szpitali i można wybrać taki szpital, który najbardziej pasuje naszym oczekiwaniom. Taki szpital, który jest polecany przez kobiety znajdują panie na naszym portalu, gdzie jest po prostu ranking - powiedziała Joanna Pietrusiewicz, prezeska Fundacji Rodzić po Ludzku.
Jak dodała nasza gościni, w Polsce istnieje standard organizacyjny opieki okołoporodowej, który zmienił całą narrację dotyczącą porodu. - Kobieta jest w centrum. To ona jest najważniejsza w całym wydarzeniu. I to my możemy decydować, jak chcemy rodzić. (Standard - przyp. red.) określa nasze prawa w ciąży, porodzie i połogu. Mówi o tym, że możemy rodzić tak, jak czujemy. Możemy się poruszać w czasie porodu, rodzić w wybranej przez siebie pozycji. (…) Jesteśmy autorkami swojego porodu - stwierdziła.
Zdaniem prezeski Fundacji relaksacja w trakcie porodu jest najlepszym przyjacielem kobiety. - Możemy w czasie przerw między skurczami odpoczywać, korzystać z różnych sprzętów, które nam pomagają - wskazywała Joanna Pietrusiewicz.
Czy w każdym szpitalu rodząca kobieta ma dostęp do znieczulenia? Kto może towarzyszyć kobiecie przy porodzie? Posłuchaj całej rozmowy:
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz też:
- Zmiany w egzaminie ósmoklasisty. Uczeń nie wybierze dodatkowego przedmiotu? "To zły krok"
- Australia wprowadza lekcje o zgodzie na seks. "Szanowanie granic drugiej osoby jest niesamowicie ważne"
- Jeden jak ogień, drugi jak woda, a mają wspólne geny. Skąd biorą się diametralne różnice między rodzeństwem?
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło: A. Reczek-Bogacka, Y.Yaryna
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN