Psychologia

Jeden jak ogień, drugi jak woda, a mają wspólne geny. Skąd biorą się diametralne różnice między rodzeństwem?

Psychologia

Autor:
Berenika
Olesińska
Dlaczego rodzeństwo może być bardzo różne?
Dlaczego rodzeństwo może być bardzo różne?Dzień Dobry TVN
wideo 2/4

Są biologicznym rodzeństwem, wychowywali się w jednym domu, ale różnią się od siebie pod wieloma względami. Gdyby nie wspólne nazwisko, nikt nie uznałby ich za braci lub siostry. Skąd ten kontrast? Jaki wpływ na nasze zachowanie mają geny, a jaki czynniki środowiskowe? Na te pytania w studiu Dzień Dobry TVN odpowiedział biolog i psycholog prof. Wojciech Dragan.

Różnice w rodzeństwie - skąd się biorą?

- Mówi się, że niedaleko pada jabłko od jabłoni, natomiast czasami z tej samej jabłoni potrafi spaść i gruszka, i pomarańcza, jeśli przyjąć, że jabłonią są rodzice, a owocami dzieci. Czasami rodzeństwo z tej samej matki i z tego samego ojca jest od siebie skrajnie różne. My, zafrapowani tym fenomenem, postanowiliśmy zbadać, dlaczego tak jest - rozpoczął temat Marcin Prokop.

Spostrzeżenia prowadzącego są niezwykle trafne, bowiem niemal każdy z nas zna rodzeństwo, które dzielą zarówno znaczne różnice wizualne, jak i światopoglądowe. Co decyduje więc o tym, jacy jesteśmy? Geny, wychowanie, środowisko, a może przypadek? - Wszystko razem. Jeżeli chodzi o cechy osobowości, to tutaj dominującą rolę odgrywają geny, ale również środowisko. Tylko nie takie, o którym myślimy, czyli o wychowaniu. Tylko takie, które ma charakter w dużej mierze przypadkowy - zaznacza profesor Wojciech Dragan.

Ekspert zauważa, że mamy średnio 50% wspólnych genów z rodzeństwem. Nie są to jednak te same kombinacje genów. Za każdym razem powstaje ich indywidualna mieszanka. Według badań za różnice w zachowaniu odpowiadają również czynniki środowiskowe. - Pewne zdarzenia potrafią zmienić bieg życia danego członka rodziny - tłumaczy psycholog i biolog.

Profesor Dragan twierdzi, że choć dużo się mówi o przypadku, warto zwrócić uwagę również na efekt systematycznych działań. Istotne w kształtowaniu się różnic pomiędzy rodzeństwem jest chociażby to, jak rodzice traktują każde dziecko - czy wobec któregoś są bardziej pobłażliwi, bardziej opiekuńczy a może wręcz przeciwnie, bardziej wymagający.

Genetyka a cechy osobowości - historia Karola Darwina

Profesor Wojciech Dragan w studiu Dzień Dobry TVN opowiedział w ramach ciekawostki historię Karola Darwina, który wyruszył w podróż na statku HMS Beagle. Tym samym obalił mit mówiący, że cechy wizualne są tożsame z cechami osobowości.

- Ta podróż była takim momentem w jego życiu, który zmienił go na zawsze. Ale do tej podróży by nie doszło, ponieważ niejaki FitzRoy, kapitan tego statku stwierdził, że nos Darwina nie jest taki, jaki powinien. FitzRoy był zwolennikiem takiej teorii, w XIX wieku bardzo popularnej, że fizjonomia twarzy świadczy o charakterze. No i stwierdził, że nos Darwina nie świadczy o tym, żeby ten mógł przetrwać trudy podróży - przypomina ekspert.

Karol Darwin przekonał wszystkich, że kapitan się myli. Przetrwał podróż i dokonał wielu osiągnięć. Później zasłynął jako twórca teorii ewolucji.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości