Wiedzę z zakresu ekonomii należy pogłębiać już od najmłodszych lat, by w przyszłości nie dać się nabrać na oszustwa finansowe i nie popaść w spiralę długów. Skomplikowane zagadnienia dotyczące inflacji czy przyszłości systemu emerytalnego wyjaśnia w swojej książce dla młodzieży ekonomista prof. Witold Orłowski. O szczegółach autor opowiedział w Dzień Dobry TVN. Przypominamy ten ważny temat z okazji Dnia Młodzieży.
Ekonomia dla młodzieży
Prof. Witold Orłowski z myślą o młodych ludziach, którzy chcą zrozumieć otaczający ich świat, wydał książkę pt. "Ekonomia dla ciekawych, czyli co zeznał porwany profesor". To pozycja dla uczniów szkół podstawowych i średnich.
- Żeby podejmować racjonalne decyzje w życiu, trzeba znać mechanizmy podstawowe w ekonomii. Jest w ekonomii takie święte prawo. Im bardziej ryzykowny sposób inwestowania pieniędzy, tym większych można się spodziewać dochodów i odwrotnie. Co to znaczy? Jeśli przychodzi do nas ktoś i mówi o jakiejś cudownej okazji, bez żadnego ryzyka, to trzeba rozumieć, że coś w tym jest, że coś najwidoczniej jest w umowie nie tak - powiedział prof. Orłowski.
Wiedza może uchronić nas przed złymi decyzjami finansowymi i nieodpowiednimi inwestycjami.
- Jeśli mówi do nas polityk i opowiada, że ma pomysł na to, jak wszyscy mają być bogaci, nie przez to, że będą pracować czy inwestować, tylko przez to, że on inaczej wyda pieniądze i od tego wszyscy zrobią się bogaci, to człowiek znający podstawowe mechanizmy ekonomii powinien powiedzieć, proszę wytłumaczyć, o co chodzi, ale fundamentalnie powinien czuć, że coś jest nie tak, że to jest niemożliwe. Oszustwa, piramidy finansowe to wszystko wynika z ludzi, którzy dają się nabrać na lep, bo nie rozumieją pewnych podstawowych mechanizmów - podkreślił ekonomista.
Jak pomóc młodzieży zrozumieć ekonomię?
Zdaniem prof. Witolda Orłowskiego im wcześniej młodzież zacznie poznawać zagadnienia z dziedziny ekonomii, tym lepiej. To zaprocentuje w przyszłości.
- Każdy dorosły kiedyś był nastolatkiem. Jeśli nastolatkowie nie poznają tego, to potem okienko się zamyka. Człowiek wchodzi w życie z takim uproszczonym światem. Potem myślą, że albo państwo powinno wszystkie fabryki budować i dać każdemu pracę albo zlikwidować wszystkie podatki. To się już w szkole zaczyna, kiedy młodzież zamiast zrozumieć mechanizmy, pewne wybory, to zaczyna mieć jeden, wąski pogląd, który zazwyczaj jest głupi, bo nie ma prostych odpowiedzi na złożone problemy - stwierdził ekspert.
Dzień Młodzieży
W Dniu Młodzieży zwraca się szczególną uwagę na aktualne problemy i wyzwaniach, z którymi muszą się mierzyć młodzi ludzie. Są to między innymi kłopoty na rynku pracy, wpływ młodzieży na możliwość globalnego rozwoju czy jakość ich życia w dzisiejszych trudnych czasach globalnego kryzysu. Podnoszenie wiedzy młodzieży dotyczącej ekonomii i geopolityki jest dziś bardzo ważne.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Uczniowie i rodzice skarżą się na złe plany lekcji. "W piątek lekcje kończą się o godzinie 17"
- Pozwalacie całować dzieci? "Wytłumacz bliskim, że to może być bardzo niebezpieczne"
- Odebrał poród nieznajomej. "Musiałem się przełamać, żeby spojrzeć w narząd rodny"
Autor: Justyna Piąsta/Diana Ryściuk
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News