Dlaczego warto uczyć młodzież ekonomii? "Potem okienko się zamyka"

Dlaczego warto uczyć młodzież ekonomii?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak nauczyć młodzież zarządzania pieniędzmi?
Jak nauczyć młodzież zarządzania pieniędzmi?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Najwyższa inflacja od 20 lat
Przed nami podwyżki cen prądu
Przed nami podwyżki cen prądu
Stopy w górę. Jak zmieni się twoja rata?
Stopy w górę. Jak zmieni się twoja rata?

Wiedzę z zakresu ekonomii należy pogłębiać już od najmłodszych lat, by w przyszłości nie dać się nabrać na oszustwa finansowe i nie popaść w spiralę długów. Skomplikowane zagadnienia dotyczące inflacji czy przyszłości systemu emerytalnego wyjaśnia w swojej książce dla młodzieży ekonomista prof. Witold Orłowski. O szczegółach autor opowiedział w Dzień Dobry TVN. Przypominamy ten ważny temat z okazji Dnia Młodzieży.

Ekonomia dla młodzieży

Prof. Witold Orłowski z myślą o młodych ludziach, którzy chcą zrozumieć otaczający ich świat, wydał książkę pt. "Ekonomia dla ciekawych, czyli co zeznał porwany profesor". To pozycja dla uczniów szkół podstawowych i średnich.

- Żeby podejmować racjonalne decyzje w życiu, trzeba znać mechanizmy podstawowe w ekonomii. Jest w ekonomii takie święte prawo. Im bardziej ryzykowny sposób inwestowania pieniędzy, tym większych można się spodziewać dochodów i odwrotnie. Co to znaczy? Jeśli przychodzi do nas ktoś i mówi o jakiejś cudownej okazji, bez żadnego ryzyka, to trzeba rozumieć, że coś w tym jest, że coś najwidoczniej jest w umowie nie tak - powiedział prof. Orłowski.

Wiedza może uchronić nas przed złymi decyzjami finansowymi i nieodpowiednimi inwestycjami.

- Jeśli mówi do nas polityk i opowiada, że ma pomysł na to, jak wszyscy mają być bogaci, nie przez to, że będą pracować czy inwestować, tylko przez to, że on inaczej wyda pieniądze i od tego wszyscy zrobią się bogaci, to człowiek znający podstawowe mechanizmy ekonomii powinien powiedzieć, proszę wytłumaczyć, o co chodzi, ale fundamentalnie powinien czuć, że coś jest nie tak, że to jest niemożliwe. Oszustwa, piramidy finansowe to wszystko wynika z ludzi, którzy dają się nabrać na lep, bo nie rozumieją pewnych podstawowych mechanizmów - podkreślił ekonomista.

Jak pomóc młodzieży zrozumieć ekonomię?

Zdaniem prof. Witolda Orłowskiego im wcześniej młodzież zacznie poznawać zagadnienia z dziedziny ekonomii, tym lepiej. To zaprocentuje w przyszłości.

- Każdy dorosły kiedyś był nastolatkiem. Jeśli nastolatkowie nie poznają tego, to potem okienko się zamyka. Człowiek wchodzi w życie z takim uproszczonym światem. Potem myślą, że albo państwo powinno wszystkie fabryki budować i dać każdemu pracę albo zlikwidować wszystkie podatki. To się już w szkole zaczyna, kiedy młodzież zamiast zrozumieć mechanizmy, pewne wybory, to zaczyna mieć jeden, wąski pogląd, który zazwyczaj jest głupi, bo nie ma prostych odpowiedzi na złożone problemy - stwierdził ekspert.

Dzień Młodzieży

W Dniu Młodzieży zwraca się szczególną uwagę na aktualne problemy i wyzwaniach, z którymi muszą się mierzyć młodzi ludzie. Są to między innymi kłopoty na rynku pracy, wpływ młodzieży na możliwość globalnego rozwoju czy jakość ich życia w dzisiejszych trudnych czasach globalnego kryzysu. Podnoszenie wiedzy młodzieży dotyczącej ekonomii i geopolityki jest dziś bardzo ważne.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości