"Klaps to też przemoc". Dlaczego rodzice coraz częściej ją stosują?

Dlaczego rodzice coraz częściej stosują przemoc wobec dzieci?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Przemoc fizyczna wobec dzieci
Przemoc fizyczna wobec dzieci
Mąż zgotował jej piekło, teraz trafił do więzienia
Mąż zgotował jej piekło, teraz trafił do więzienia
Jak chronić nasze dzieci przed przemocą?
Jak chronić nasze dzieci przed przemocą?
Jak reagować na przemoc?
Jak reagować na przemoc?
Mówimy głośno o cichej przemocy
Mówimy głośno o cichej przemocy

Badania przeprowadzone przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę pokazują, że Polacy coraz częściej stosują przemoc wobec dzieci. Do takich praktyk przyznało się aż 40 proc. pytanych. Dlaczego tak się dzieje? Jaką formę przemocy dorośli stosują najczęściej? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli Marcin Józefaciuk, nauczyciel i Paulina Mierzejewska, psycholog dziecięcy, terapeuta.

Przemoc wobec dzieci. Jaką formę przemocy stosują rodzice?

Od 2010 roku przemoc wobec dzieci jest w Polsce karalna. Mimo to, jak pokazuje raport przygotowany przez fundację, rodzice coraz częściej stosują przemoc fizyczną i psychiczną wobec dzieci. Do najczęściej "praktykowanych" należą tzw. klapsy. - Klaps to też przemoc, [...], jest to przemoc fizyczna. Jest przemoc psychiczna, czyli krzyk, poniżanie, ubliżanie. Jako przemoc rozumiemy też wszelakiego rodzaju zaniedbania, oczywiście też nadużycia na tle seksualnym - powiedziała w Dzień Dobry TVN Paulina Mierzejewska, psycholog dziecięcy, terapeuta.

W ocenie specjalistki taka reakcja rodzica to dowód, że nie do końca radzi on sobie ze swoimi emocjami i w ten sposób próbuje odreagować. Wielu z nich powiela też schematy, których, jako dzieci nauczyli się w swoim domu.

Narastający problem przemocy zauważają także nauczyciele. Bardzo często to właśnie im młodzi ludzie opowiadają o swoich problemach. - Zwierzają się z tego, jak jest im źle. Zwierzają się z tego, że coś się zmieniło w rodzinie. Jeśli chodzi o moją szkołę, mamy na tyle fajną sytuację, że mamy osobno pedagoga, osobno psychologa, który jest też seksuologiem [...], dzieciaki są zaopiekowane, jeśli chodzi o pomoc pedagogiczno-psychologiczną, ale często nie idą do profesjonalisty, tylko do nas do nauczycieli, do wychowawców, do tych, którym bardziej ufają. Zwierzają się z tego, co ich w środku boli, że kiedyś było inaczej, teraz jest inaczej, [...], zaczynają zauważać pewne niedoskonałości swoich rodziców - powiedział Marcin Józefaciuk, nauczyciel.

Dlaczego rodzice częściej stosują przemoc wobec dzieci?

Mimo że o zdrowiu psychicznym i korzystaniu z fachowej pomocy mówi się coraz więcej, to przybywa rodziców, którzy uciekają się do stosowania przemocy. W ocenie specjalisty ten rozdźwięk bierze się stąd, jak rodzice czują się sami ze sobą. - Ich emocje, przeżycia, sytuacja rodzinna, jak się zmienia, czy ktoś traci pracę, czy rodzi się nowy członek rodziny. Czyli wszelkie zmiany w tym systemie zaburzają funkcjonowanie całej rodziny, nie tylko dzieci, ale również dorosłych - dodała Paulina Mierzejewska.

Co jeszcze sprawia, że rodzice stosują przemoc? Jak na nią reagować? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości