Badania nad aktywnością mózgową dzieci
Badaniu naukowców z University of Vermont zostały poddane dzieci, które są świadkami awantur w domu. Doświadczenie polegało na pokazywaniu im zdjęć, na których widać było złość, zadowolenie czy neutralną scenę. Okazało się, że u maluchów wychowujących się w skonfliktowanych rodzinach dochodziło do zwiększonej aktywności mózgu, kiedy pokazywano im fotografie ukazujące negatywne emocje. Kiedy natomiast patrzyły na zdjęcia szczęśliwej pary i miały zidentyfikować konflikt, to ich aktywność mózgowa była niższa.
Dzieci
Zdaniem naukowców, na taki wynik badań ma wpływ czujność dzieci, które wychowują się w domach, gdzie konflikt jest stałym elementem życia. Ich mózgi są wyćwiczone, aby możliwie jak najszybciej rozpoznać sygnały zbliżającej się awantury.
Dzieci pozbawione beztroski?
Z badań wynika, że dzieci, które są świadkami konfliktów mogą mieć umiejętność rozpoznawania zbliżających się konfrontacji, ale niestety są przez to pozbawiane beztroski. Czytanie ludzkich emocji wydaje się potrzebną cechą, ale w tym przypadku wynika z przewidywania zagrożenia, powinna wynikać z wychowania i poczucie bezpieczeństwa.
Według naukowców kłótnie będą miały znaczny wpływ na dorosłe życie maluchów i to ten niestety negatywny.
Jak czytamy w serwisie parenting.pl, w Polsce najczęstszym powodem kłótni są pieniądze lub bałagan. W dzisiejszych czasach awantury ze względów ekonomicznych mogą być nasilone. Trzeba rozmawiać z dzieckiem i tłumaczyć pochodzenie emocji, szczególnie tych trudnych.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Agnieszka Dygant o synu i zdrowiu psychicznym dzieci. "Wydaje się nam, że problemy dorosłych ich nie dotyczą"
- Anna Lewandowska wspiera "Szlachetną Paczkę". "To jest nasza odpowiedzialność, żeby inspirować i pomagać"
- "Podaruj Misia". Gwiazdy opowiadają bajki i zachęcają do pomagania
Autor: Daria Pacańska
Źródło: parenting.pl
Źródło zdjęcia głównego: x-news