Pierwszy wyjazd na wakacje bez rodziców. Jak przygotować dziecko?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Bezpieczne wakacje Twojego dziecka
Bezpieczne wakacje Twojego dziecka
Wakacje bez paszportu
Wakacje bez paszportu
Tego nie rób podczas wakacji
Tego nie rób podczas wakacji
Wolontariat - ciekawy sposób na wakacje
Wolontariat - ciekawy sposób na wakacje
Uroki i magia wakacji w starym stylu
Uroki i magia wakacji w starym stylu
Najlepsze książki na wakacje - co czytać latem?
Najlepsze książki na wakacje - co czytać latem?
Kiedy wakacje stresują, zamiast cieszyć
Kiedy wakacje stresują, zamiast cieszyć
Na wakacje na Śląsk
Na wakacje na Śląsk
Wakacje trwają w najlepsze, czyli czas kolonijnych wyjazdów i obozów dla najmłodszych. Wiele dzieci w tym roku po raz pierwszy wyruszy w podróż bez rodziców. By wycieczka była przyjemnością wypełnioną atrakcjami, a nie traumatycznym przeżyciem, warto przygotować pociechę na to, co się może wydarzyć. Oto kilka wskazówek.

Pierwszy wyjazd bez rodziców

Dzieci z radością mogą wyczekiwać chwili, kiedy wyjadą na wakacyjne kolonie. Czas spędzony bez rodziców, ale w gronie rówieśników, pewnie kojarzy się im z dobrą zabawą i beztrosko spędzonym czasem. Jednak rzeczywistość może szybko ostudzić początkowy entuzjazm, bo bycie z dala od domu, od mamy i taty, będzie czymś, na na co kilkulatek nie do końca był przygotowany.

Opiekunka kolonijna w serwisie mamadu.pl podzieliła się swoimi radami, na temat tego, o czym rodzice powinni porozmawiać ze swoją pociechą przed samodzielną podróżą. Przede wszystkim warto wyjaśnić dziecku, że wyjazd na kolonie lub obóz wiąże się z dłuższą rozłąką na kilka lub nawet kilkanaście dni. W tym czasie nie będzie w pobliżu mamy, taty czy dziadków. Za to będą osoby, którzy będą sprawować opiekę, wspierać i dbać o bezpieczeństwo wszystkich uczestników wyjazdu. W każdej chwili dziecko może też sięgnąć po telefon i zadzwonić do bliskich, gdyby poczuło się nieco samotne i potrzebowało porozmawiać.

Jak przygotować dziecko na kolonię?

Należy dokładnie wyjaśnić kilkulatkowi, co będzie robić na wycieczce, jak będą zaplanowane dni, jakie atrakcje na niego czekają, gdzie będzie nocować i gdzie będzie jeść posiłki. Równie ważne jest omówienie, jakie będą panować zasady na wyjeździe - o której zaplanowane są pobudki, co wolno robić, a co jest zakazane. Dzięki przedyskutowaniu tych elementów kilkulatek nie będzie zaskoczony, gdy na przykład na kolonii będzie codziennie budzić się o godz. 7.00, spędzi noc pod namiotem lub pojedzie z rówieśnikami nad wodę czy do lasu.

Istotnym aspektem, na który zwraca uwagę opiekunka kolonijna, jest przygotowanie pociechy na samodzielne wykonywanie niektórych zadań. Warto sprawdzić, czy dziecko potrafi dobrać odpowiednie ubrania do pogody lub czy pamięta o zasadach higieny osobistej, by codziennie się myć, zmieniać bieliznę i nie nosić wciąż tej samej odzieży. Konieczne jest, by zwrócić maluchowi uwagę, aby pilnował swoich rzeczy, plecaka, portfela, telefonu itp.

Kolejną sprawą jest rozmowa o tęsknocie, która prawdopodobnie się po kilku dniach czy nawet godzinach się pojawi. Należy wyjaśnić, że to uczucie jest jak najbardziej naturalne i zarówno dziecko jak i dorośli się z nim mierzą. Można indywidualnie ustalić z pociechą, co może zrobić, gdy poczuje smutek z powodu rozłąki - zadzwonić, przytulić się do ulubionego misia czy porozmawiać z opiekunem wyjazdu.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Justyna Piąsta

Źródło: mamadu.pl

Źródło zdjęcia głównego: Darrin Klimek/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana