Jak zorganizować wakacje z dzieckiem? "Będzie chętnie zwiedzało, jeśli samo wybierze miejsce"

Jak zorganizować wakacje z dzieckiem? "Będzie chętnie zwiedzało, jeśli samo wybierze miejsce"
Źródło: Dzień Dobry TVN
Wakacje z dzieckiem - dokąd pojechać, żeby odpocząć
Wakacje z dzieckiem - dokąd pojechać, żeby odpocząć
Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii
Rodzinne podróże po Skandynawii
Rodzinne podróże po Skandynawii
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Gdzie, jak i czym podróżować w 2022 roku?
Gdzie, jak i czym podróżować w 2022 roku?
Łukasz i jego podróż przez Bajkał
Łukasz i jego podróż przez Bajkał
Sezon wakacyjny zbliża się wielkimi krokami. Planowanie urlopu z dziećmi nie należy do najłatwiejszych zadań, ale doświadczony podróżnik Wojciech Łopaciński ma sprawdzone sposoby na to, by wycieczka z pociechami była niezapomnianą przygodą, a nie koszmarem. Na co zwrócić uwagę, przygotowując się do wyprawy? Zobacz rozmowę w Dzień Dobry TVN.

Wakacje z dzieckiem - jak je zorganizować, żeby odpocząć?

Wojciech Łopaciński, znany podróżnik i autor książek podróżniczych, nie ma wątpliwości, że warto zabierać dzieci na wycieczki już od najmłodszych lat. Dzięki temu będą odkrywać świat, poznawać nowe miejsca, kultury i tradycje. Zaproponował, by wakacje z pociechami podzielić na trzy grupy wiekowe: około 5, 10 i 15 lat.

Urlop z maluchem do 5 lat można zorganizować na łonie natury.

- Wspólnym mianownikiem wyjazdów z małymi dziećmi jest przyroda. To może być pierwszy kontakt dziecka z naturą, pierwsze mycie zębów w lesie, pierwsze spanie w namiocie, dotknie gołymi stopami trawy, spacer dookoła malutkiego jeziorka. Jak zainteresujemy małe dziecko przyrodą i wyjazdami, podróżowaniem, poznawaniem świata, pochylaniem się nad drugim człowiekiem, nad innością, to później będzie nam łatwiej. Nasze dziecko będzie rosło w zainteresowaniu światem - wskazał Łopaciński w Dzień Dobry TVN.

Druga grupa wiekowa to już nieco starsze dzieci około 10. roku życia.

- Tutaj wspólnym mianownikiem jest gotowość na wyzwania. Dziecko 8-10-letnie jest w stanie wejść na dużą górę. Nie bójmy się wyzwań. Tym wyzwaniem w Polsce może być przejazd rowerem ze Szczecina do Torunia. Moja żona to zrobiła z synem, jak miał 9 lat. Rower, trasa 320 km, kilka noclegów po drodze, spokojny wyjazd, 30-50 km dziennie. Nocleg w namiocie albo w hostelach. On do dzisiaj to pamięta, że przejechał rowerem z jednego miasta do drugiego. To może być spacer polskim wybrzeżem, zdobycie jakiejś góry, spływ kajakowy. Dziecko będzie pamiętało, że razem z rodzicem przebrnęło przez jakąś barierę, wyszło z tej dziecięcej strefy komfortu - zapewnił podróżnik.

Urlop z nastolatkiem

W trzeciej grupie wiekowej są najstarsze dzieci, które mogą mieć własny pomysł na to, jak chcą spędzić wakacje. Zdaniem Wojciecha Łopacińskiego rodzice powinni wsłuchać się w potrzeby nastolatków i wraz z nimi zorganizować wyjazd.

- My już wiemy, czy nastolatek interesuje się piłką nożną, operą, a może malowaniem. Dwa miesiące temu pojechałem z córką do Maroka. Chciałem wejść na jakąś górę. Ona powiedziała, że czegoś poszuka. I znalazła Dżabal Tubkal, 4 tys. m. 19-letnia dziewczyna znalazła, wybrała, a później była nagroda, spanie w hotelu i odpoczynek. Chodzi o to, żeby zaangażować nastolatka do współorganizacji. Dziecko od 14-15 roku życia będzie chętnie zwiedzało, jeśli samo wybierze miejsce - podsumował podróżnik.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości