Ile trwają wakacje i lato 2023? Uczniowie mają rekordowo długie wolne

Źródło: Dzień Dobry TVN
Uroki i magia wakacji w starym stylu
Uroki i magia wakacji w starym stylu
Wakacje bez paszportu
Wakacje bez paszportu
Tego nie rób podczas wakacji
Tego nie rób podczas wakacji
Wolontariat - ciekawy sposób na wakacje
Wolontariat - ciekawy sposób na wakacje
Bezpieczne wakacje Twojego dziecka
Bezpieczne wakacje Twojego dziecka
Najlepsze książki na wakacje - co czytać latem?
Najlepsze książki na wakacje - co czytać latem?
Kiedy wakacje stresują, zamiast cieszyć
Kiedy wakacje stresują, zamiast cieszyć
Na wakacje na Śląsk
Na wakacje na Śląsk
To, ile trwają wakacje wyznacza Ministerstwo Edukacji i Nauki, z kolei długość lata zależna jest od kilku czynników. Nie ma więc prostej odpowiedzi - to zależy, jak liczymy. Meteorologiczne, astronomiczne czy kalendarzowe lato nieco różni się czasem trwania. Jest to jednak najczęściej w okolicach 90 dni. Uczniowie jednak nie mają tak dużo wolnego, chociaż w tym roku czekają ich jedne z dłuższych wakacji. Ile trwają?

Ile trwają wakacje?

Uczniowie skończyli naukę 23 czerwca 2023 roku. Do szkoły wrócą jednak nie 1 września, a 4. To oznacza rekordowo długie wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Te trwają od 24 czerwca do 3 września. Oznacza to, że wakacje liczą 72 dni. 

Inaczej jest w przypadku maturzystów, którzy "najdłuższe wakacje życia" zaczęli tuż po maturach. Z kolei rok szkolny w takiej sytuacji zakończył się jeszcze przed maturami - 28 kwietnia. Oznacza to, że do 1 października od ostatniego dnia nauki, jest 155 dni.

Także studenci mają inną sytuację. Najczęściej kończą oni zajęcia w czerwcu, a nowy rok akademicki zaczynają w październiku. Jednak w zależności od uczelni sytuacja jest różna i bywa, że żakowie muszą pojawić się na zajęciach pod koniec września lub na początku lipca.

Ile trwa lato?

Wszystko zależy od tego, jak liczymy. Kalendarzowe lato trwa od 22 czerwca do 22 września (23 września to pierwszy dzień kalendarzowej jesieni), a to oznacza 93 dni. Inaczej jest w przypadku lata astronomicznego i meteorologicznego.

Astronomiczne lato w tym roku zaczęło się 21 czerwca i potrwa do 22 września (do równonocy jesiennej, która wypada 23 września 2023). Oznacza to, że liczy sobie 94 dni.

Z kolei meteorologicznie lato trwa od 1 czerwca do 31 sierpnia, czyli 92 dni. Termin ten jest wyznaczany przez meteorologów i klimatologów, aby porównać okresy o tej samej długości. Pozwala to obliczać dane statystyczne. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Teofila Siewko

Źródło: IMGW/gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: Cody Duncan / Aurora Photos/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości