Dzieci - w przeciwieństwie do dorosłych - nie tłumią w sobie emocji, dając im upust tu i teraz. Choć nie ma w tym nic złego, to niektóre ich reakcje są zbyt ekspresyjne. Zdarza się, że niektóre maluchy przechodzą np. od płaczu do krzyku. Jak wytłumaczyć, że takie zachowanie - w miejscu publicznym - nie jest właściwe? Takie pytanie zadaliśmy sztucznej inteligencji, a jej odpowiedź w rozmowie z serwisem Dzień Dobry TVN skomentował psycholog.
Krzyk w miejscach publicznych. Jak wytłumaczyć dziecku, żeby tego nie robiło?
Małe dzieci nie mają problemu z wyrażaniem swoich emocji. Jeśli są z czegoś zadowolone lub zdenerwowane - dadzą temu wyraz. Gdy mają ochotę krzyczeć - po prostu to robią. Nie przejmują się tym, gdzie są i że zwrócą na siebie czyjąś uwagę. I choć nie ma tym nic złego, to rodzice chcieliby, aby ich pociechy inaczej wyrażały emocje. Jak wytłumaczyć 3-letniemu dziecku, że nie można krzyczeć w miejscach publicznych? Takie pytanie zadaliśmy sztucznej inteligencji.
Otrzymaliśmy od niej następującą odpowiedź: - W miejscach publicznych, takich jak sklepy, parki czy przystanki, jest dużo osób. Wszyscy chcą czuć się tam dobrze i spokojnie. Gdy krzyczysz, robisz bardzo głośny hałas, który może przestraszyć, zdenerwować lub zasmucić innych ludzi. Dlatego ważne jest, żebyśmy zachowywali się cicho i grzecznie w miejscach publicznych, aby wszyscy mogli miło spędzać tam czas.
Jak uspokoić krzyczące dziecko - odpowiada Chat GPT4
Poprosiliśmy ją, aby podpowiedziała, jak uspokoić krzyczące dziecko. Sztuczna inteligencja poradziła:
1. Usiądź z dzieckiem w spokojnym miejscu i na spokojnie wyjaśnij mu, dlaczego nie wolno krzyczeć w miejscach publicznych. Powiedz, że krzyk może przestraszyć lub zdenerwować innych ludzi i że wszyscy muszą się wzajemnie szanować.
2. Spróbuj zrozumieć, dlaczego dziecko krzyczy. Czy jest zdenerwowane, przestraszone, czy może potrzebuje czegoś? Jeśli tak, postaraj się rozwiązać problem lub zaspokoić potrzebę dziecka.
3. Przekieruj uwagę dziecka na coś innego, np. poproś je, żeby pomogło ci wybrać coś w sklepie albo zaproponuj zabawę, która nie wymaga krzyku.
4. Jeśli krzyk jest wynikiem złości lub frustracji, naucz dziecko innych sposobów radzenia sobie z tymi emocjami, np. głębokie oddychanie, liczenie do dziesięciu czy rozmowa o tym, co je martwi.
5. Jeśli to możliwe, opuść miejsce publiczne na chwilę, aby dziecko mogło się uspokoić.
6. W ostateczności, jeśli nic nie działa, rodzic może ustalić konsekwencje za nieprzestrzeganie zasad, takie jak utrata ulubionej zabawki na jakiś czas czy skrócenie czasu na zabawę.
Na koniec AI dodała, że rodzice muszą mieć świadomość, że każdy maluch jest inny i to, co zadziała u jednego, może się nie sprawdzić u innego. Ważne jest, aby być cierpliwym i konsekwentnym w nauczaniu dziecka właściwych zachowań.
Czy dziecko może krzyczeć w miejscach publicznych?
O ocenę odpowiedzi, którą wygenerowała dla nas sztuczna inteligencja, poprosiliśmy psycholożkę Zuzannę Butryn. Jej zdaniem informacja, jaką otrzymaliśmy, jest bardzo poprawna.
- Koncentruje się na emocjach dziecka i wytłumaczeniu mu, co teraz czuje. To bardzo ważne, bo dziecko czasami reaguje złością i krzykiem nawet na inne emocje, np. smutek czy lęk - tłumaczyła specjalistka. Jak dodała, bardzo ważna jest rozmowa z naszą pociechą w odosobnionym miejscu oraz spokojnym tonem.
- Dobrze jest powiedzieć dziecku o konsekwencjach takiego zachowania, o tym, że ludzie mogą się smucić lub złościć, gdy ono tak robi - zaznaczyła nasza rozmówczyni.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Przemoc wobec dzieci. Ile osób przeszło obok? "Cyfry są zatrważające i trzeba reagować"
- Pojechali do chrztu szlachecką karocą. Jak wyglądał orszak małej Gosi?
- Zasady nauczania i wychowania w szkole waldorfskiej – historia i założenia
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Johner Images/Getty Images