Dlaczego dzieci lubią spać z rodzicami?
Spanie w jednym łóżku jest przyjemne zarówno dla rodzica, jak i malucha. Jednak przychodzi taki moment, gdy rodzic chce się pozbyć dziecka z sypialni. Co ciekawe, spora grupa maluchów w pewnym wieku chce mieć już swój pokój i swoje łóżko. - Jeśli dziecko nie ma zwiększonego zapotrzebowania na bodźce sensoryczne, to ono w pewnym momencie wyprowadza się samo. Chce mieć swój pokój, swoje łóżeczko. Ten proces następuje naturalnie, samoistnie, nie wymaga większego naszego nakładu - mówiła w Dzień Dobry TVN Anna Faliszewska, rehabilitantka, specjalistka integracji sensorycznej. Trzeba jednak podkreślić, że trudno określić konkretny przedział wiekowy, kiedy ta wyprowadzka z sypialni rodziców nastąpi.
W sytuacji, gdy dziecko ma zwiększone zapotrzebowanie w zakresie dotyku powierzchownego, czucia głębokiego, układu przedsionkowego, może chcieć dłużej spać w jednym łóżku z rodzicami. To zwiększone zapotrzebowanie można rozpoznać po zachowaniu dziecka. - Jeśli położymy dziecko w łóżeczku głową w jedną stronę, a ono robi tysiące piruetów i śpi w zupełnie innym miejscu łóżka, to świadczy o tym, że potrzebuje ono aktywności ruchowej [...], żeby dostymulować układ przedsionkowy - tłumaczyła nasza rozmówczyni.
Co zrobić, żeby dziecko zaczęło spać we własnym łóżku?
Dlatego, aby ułatwić dziecku to "wyprowadzenie się" z sypialni rodziców trzeba wyjść naprzeciw jego oczekiwaniom. Jednym ze sposobów stymulowania czucia głębokiego jest przytulanie. - To nie ma być delikatny docisk, ale ma być faktycznie docisk z przytrzymaniem. Nie ma być to bicie, klepanie, szczypanie. Dobrze jest wziąć dziecko plecami do siebie [...], najlepiej, jeśli dziecko ma rączki przy sobie [...], nasze ręce [...] obejmują dziecko i dociskamy jednostajnym ruchem - mówiła specjalistka.
Warto dodać, że w łóżku z rodzicami znacznie dłużej pozostają dzieci bardzo wrażliwe, emocjonalne. Dlatego dobrze jest oddziaływać na te rejony ciała, które korespondują z emocjami. - To są właśnie głowa, ręce, obręcz barkowa, stopy, wewnętrzna strona ud - mówiła specjalistka.
Deficyty pomoże wyrównać także kołdra obciążeniowa. Jak działa? Jak ją wybrać? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Niezwykły przypadek podwójnej ciąży bliźniaczej. "Nigdy wcześniej nie spotkałem się z takim przypadkiem"
- "Budowanie relacji z dzieckiem też jest elementem edukacji seksualnej". Jak oswoić dojrzewanie?
- Konflikty w rodzeństwie - jak je rozwiązać? Negatywne emocje mogą tkwić w nas latami
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News