Uczniowie z Ukrainy rezygnują z egzaminu ósmoklasisty. "Szkoda mi tych dzieci. Los ich podwójnie pokarał"

Źródło: Dzień Dobry TVN
(Nie)równe szanse w edukacji
(Nie)równe szanse w edukacji
Jak sobie radzą ukraińscy uczniowie w polskich szkołach?
Jak sobie radzą ukraińscy uczniowie w polskich szkołach?
Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa
Z planu filmowego prosto na wojnę
Z planu filmowego prosto na wojnę
Uciekły przed wojną, wciąż walczą o życie
Uciekły przed wojną, wciąż walczą o życie
Ul. Wołoska 7 – miejsce wsparcia dla uchodźców z Ukrainy
Ul. Wołoska 7 – miejsce wsparcia dla uchodźców z Ukrainy
Mali wolontariusze dla Ukrainy
Mali wolontariusze dla Ukrainy
Dziennikarze na froncie w Ukrainie
Dziennikarze na froncie w Ukrainie
Bądź bezpieczna!
Bądź bezpieczna!
Wojna w Ukrainie
Wojna w Ukrainie
Jak pomagać uchodźcom z Ukrainy?
Jak pomagać uchodźcom z Ukrainy?
Razem z Ukrainą
Razem z Ukrainą
Wraca na Ukrainę, aby stanąć do walki
Wraca na Ukrainę, aby stanąć do walki
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Lady Pank dedykuje utwór Ukrainie
Lady Pank dedykuje utwór Ukrainie
Atak Rosji na Ukrainę
Atak Rosji na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę
Egzamin ósmoklasisty zbliża się wielkimi krokami. Około 7 tys. ukraińskich uczniów zadeklarowało chęć jego zdawania. Problem polega na tym, że nie wszyscy władają językiem polskim. O skomplikowanej sytuacji edukacyjnej dzieci uciekających przed wojną porozmawialiśmy z dziennikarką Justyną Suchecką.

Dzieci z Ukrainy kontra egzamin ósmoklasisty

Egzamin ósmoklasisty piszą uczniowie na zakończenie szkoły podstawowej. W polskich szkołach uczy się prawie 200 tys. dzieci z Ukrainy. Według Ministerstwa Edukacji Narodowej około 7 tys. z nich jest wpisanych na egzamin ósmoklasisty. Do tej grupy zalicza się Yeva, która wraz z mamą Olgą Semenovą w Warszawie jest niewiele ponad dwa miesiące.

- W ukraińskiej szkole Yeva była prymuską, od pierwszej klasy uczyła się bardzo dobrze. Marzyła, aby zostać projektantką wnętrz. Naszym celem jest, aby dostała się do liceum i kontynuowała naukę - mówiła Olga Semenova.

- W Ukrainie zdajemy egzamin na zakończenie dziewiątej klasy i później klasy jedenastej. Gdy przenosiłam się tutaj do klasy ósmej, to cieszyłam się, że mam jeszcze rok, aby się przyzwyczaić. Zdążę się ze wszystkim oswoić i nie muszę się stresować ani od razu uczyć trudnych rzeczy, a tu przyjeżdżam i mówią mi, że muszę pisać duży egzamin, a potem wybierać liceum - dodała Yeva Semenova.

Nie wszyscy ukraińscy uczniowie zdecydowali się jednak podejść do egzaminu ósmoklasisty.

- W mojej szkole do ósmej klasy przyjęłam czworo dzieci, troje odeszło do zdalnej szkoły ukraińskiej, ponieważ uznali, że nie są w stanie zdać egzaminu ósmoklasisty. Została jedna dziewczynka - mówiła Danuta Kozakiewicz, dyrektor SP nr 103 w Warszawie.

- Proszę sobie wyobrazić dziecko z Ukrainy, które nie potrafi się porozumiewać, zrobić zakupów w języku polskim, a ma przeanalizować jakieś zagadnienia, np. "Pana Tadeusza", gdzie trzeba znać historię Polski, żeby zrozumieć, co to takiego zajazd. Trzeba znać kulturę polską, żeby zrozumieć zwyczaje szlachty polskiej, a to dziecko potrafi dopiero powiedzieć: "Dzień dobry. Nazywam się Yana. Pochodzę z Ukrainy" - dodała rozmówczyni Dzień Dobry TVN.

Egzamin ósmoklasisty składa się z trzech części: z języka polskiego, matematyki oraz wybranego nowożytnego języka obcego. Ukraińscy uczniowie będą mieli do czynienia z tym samym materiałem, co polscy.

- Egzamin jest decydujący w rekrutacji do przyszłej szkoły. W przypadku ucznia ukraińskiego, który języka polskiego nigdy się nie uczył albo uczył się niedługo właściwie nie jest w stanie go zdać na poziomie, który pozwala mu dostać się do odpowiedniej szkoły - podkreśliła Dagmara Bałabaniak, nauczycielka języka polskiego, SP nr 103 w Warszawie.

- Dzieci z Ukrainy, które są zdolne szansy przy egzaminie ósmoklasisty nie mają. Nie będą w stanie po dwóch miesiącach, nawet najlepszej pracy szkoły, poradzić sobie z egzaminem z języka polskiego. Szkoda mi tych dzieci, które są zdolne, a los ich podwójnie pokarał - przyznała Danuta Kozakiewicz.

Ukraińscy uczniowie w polskich szkołach

O skomplikowanej sytuacji edukacyjnej ukraińskich dzieci w studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z Justyną Suchecką. - W tym przypadku nie było dobrego rozwiązania. To, co wybrało ministerstwo to jest rozwiązanie, które stawia na to, że dzieci z Ukrainy uczą się w polskiej szkole, więc muszą się dopasować do polskiego systemu, bo zakładamy, że będą brały udział w rekrutacji - oceniła Justyna Suchecka.

- W tym roku mamy bardzo wyjątkową sytuację rekrutacyjną, bo aż 500 tys. uczniów z Polski bierze w niej udział. Musimy więc zaopiekować się trochę tymi dziećmi, a trochę polskimi rodzicami, którzy mają wątpliwości, czy przypadkiem ich dzieciom nie stanie się jakaś krzywda. Oczywiście mówię to z pewnym przekąsem, bo to jest bardzo trudna sytuacja - dodała.

Jak znaleźć złoty środek? Jak sobie radzą ukraińscy uczniowie w polskich szkołach? Posłuchaj całej rozmowy z dziennikarką w materiale wideo:

Jak sobie radzą ukraińscy uczniowie w polskich szkołach?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Autor: Dominika Czerniszewska

Reporter: B. Zalewska, R. Męczykalski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana