Przypadkowe stłuczenie szklanki lub inne tego typu nieprzyjemne incydenty potrafią zszargać nerwy nawet najbardziej spokojnemu i zrównoważonemu emocjonalnie człowiekowi. Jaki związek mają z wychowywaniem dziecka i pielęgnowaniem w nim umiejętności radzenia sobie ze stresującymi sytuacjami? Ten test powinien przejść każdy rodzic.
"Test stłuczonej szklanki" dla rodziców i dzieci. Na czym polega?
Małgorzata Rybak to autorka książki "Raz się żyje", w której po raz pierwszy w literaturze użyto określenia: "test stłuczonej szklanki". Pojęcie brzmi dość tajemniczo, ale jest jedynie metaforyczną nazwą psychologicznego sprawdzianu dla rodziców, którym zależy na tym, by ich dzieci poradziły sobie w przyszłości z każdą przeciwnością losu.
Dzieci
Dzieci
Nie od dziś wiemy, że maluchy są świetnymi obserwatorami. Naśladują zachowania dorosłych, którymi się otaczają, ponieważ uznają je za naturalne. Warto więc pamiętać, by dawać im dobry przykład i nie wyolbrzymiać drobnych niepowodzeń. To, jak zareagujemy na przypadkowe strącenie szklanki ze stołu bądź na inne tego typu nieprzyjemne w konsekwencjach zdarzenie, może niezwykle silnie wpłynąć na psychikę naszych pociech.
"Test stłuczonej szklanki" jest więc symbolicznym wyznacznikiem radzenia sobie w stresujących sytuacjach. Reakcja rodzica przepełniona agresją, smutkiem i innymi nieadekwatnymi do wagi zdarzenia negatywnymi emocjami, wywoła w dziecku niepokój, który zostanie zakodowany w jego podświadomości na lata. Tym samym nauczony przekoloryzowanych odruchów kilkulatek ma mniejsze szanse na to, by w przyszłości stawiać czoła przeciwnościom losu oraz akceptować porażki.
Jak pomóc dzieciom w trudnych chwilach?
Codzienny, niegroźny incydent, którym może być wspomniane stłuczenie szklanki, warto przekuć w życiową lekcję dla pociech. Rodzice w takich momentach powinni kontrolować swoje reakcje i nie dać ponieść się emocjom. Dzięki temu wykorzystają niefortunne zdarzenie, by w racjonalny sposób wytłumaczyć dziecku, czym jest uczucie utraty istotnego przedmiotu lub nauczą je uważności i podstawowych praw fizyki. Szukanie winnego nieprzyjemnej sytuacji nie przyniesie w tym przypadku żadnego rezultatu.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Mama pokazała obowiązki 10-letniego syna. Chłopiec wiedział, jak je sobie ułatwić. "To jest genialne"
- Błąd matki wywołał pożar w pokoju córeczki. "Ktoś czuwał nad nami"
- Jak poznać dziecko z nowym partnerem? O tym opowiedziały doświadczone mamy
Autor: Berenika Olesińska
Źródło: edziecko.pl
Źródło zdjęcia głównego: Halfpoint/Getty Images