Przygotowanie w domu eksperymentu dla dziecka często wymaga dużego zaangażowania rodziców w taką naukową zabawę. Założenie hodowli kryształów z soli kuchennej przez dziecko wiąże się jedynie ze wsparciem w działaniach wymagających użycia gorącej wody.
To również dobra okazja do wytłumaczenia dziecku zagadnienia z lekcji chemii dotyczącego roztworów nasyconych. Po przygotowaniu hodowli dziecko już samodzielnie będzie mogło obserwować proces krystalizacji, a nawet robić codzienną dokumentację fotograficzną pokazującą przyrost kryształków. Po takim wspólnym eksperymencie nasza pociecha może pochwalić się w szkole wiedzą, jak zrobić kryształki z soli i wody.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Zabawy z dziećmi
Jak zrobić kryształki z soli i wody w domowych warunkach?
Przygotowanie kryształków z soli w domu jest bardzo proste. To jedno z popularnych doświadczeń chemicznych, które dzieci mogą wykonać w domu w ramach zadania domowego.
Do przygotowania kryształków z soli potrzebne będą:
- czysty słoik,
- sól kuchenna,
- woda,
- włochata włóczka,
- Patyk lub długa wykałaczka, ołówek czy inny długi twardy przedmiot.
Przygotowanie eksperymentu należy rozpocząć od sporządzenia nasyconego roztworu soli kuchennej. Żeby uzyskać taki roztwór, trzeba zmieszać gorącą wodę z solą. Do słoika należy wlać gorącą wodę, mniej więcej do wysokości ⅔ słoika. Następnie należy wsypać sól kuchenną i energicznie mieszać, aż się rozpuści. Dosypywanie soli i mieszanie należy powtarzać tak długo, jak długo rozpuszcza się sól. W momencie, kiedy zauważymy, że kryształki soli przestają się rozpuszczać, uzyskaliśmy nasycony roztwór soli kuchennej.
Na patyku (równie dobrze może to być słomka, ołówek lub długopis) zawiązujemy kawałek włóczki. Jej długość powinna być nieco krótsza od wysokości słoika, tak żeby nie sięgała do jego dna. Następnie należy położyć patyk z przywiązaną włóczką na górze słoika i odstawić w miejsce, w którym nie będzie dotykany i przestawiany. To istotne, żeby słoik pozostał w bezruchu, ponieważ każdy ruch burzy strukturę kryształów i wytrąca osad.
Warto również ustawić go z dala od ostrego słońca czy źródeł ciepła, jak np. piekarnika w kuchni, ponieważ woda wtedy zbyt szybko wyparuje, pozostawiając osad z soli na dnie słoika. Sól wraz z odparowywaniem wody zacznie się krystalizować i osadzać na zanurzonym w wodzie sznurku. Po około 2 lub 3 tygodniach, w zależności od temperatury, w jakiej przeprowadzany był eksperyment, powinniśmy uzyskać piękne kryształki.
Jak zrobić kolorowe kryształki z soli?
Zakładanie hodowli kryształów z soli to świetna zabawa dla dzieci. Można ją nieco urozmaicić, proponując wyhodowanie kolorowych kryształów. Przedstawiamy krótką instrukcję, jak zrobić kryształki z soli i wody oraz farby, żeby miały kolorowe zabarwienie.
Do przeprowadzenia eksperymentu potrzebne będą:
- czysty słoik,
- sól kuchenna,
- woda,
- włochata włóczka,
- patyk,
- farba plakatowa dowolnego koloru bądź barwnik spożywczy.
Tak jak w klasycznej hodowli kryształów z soli, tak i tu należy zacząć od przygotowania nasyconego roztworu soli. Do gorącej wody należy dosypywać sól tak długo, jak długo się rozpuszcza. Kiedy kryształki soli zaczną opadać na dno i mimo naszego energicznego mieszania nie będą się już rozpuszczać, znaczy to, że osiągnęliśmy całkowicie nasycony roztwór soli kuchennej. Na koniec do roztworu należy wlać odrobinę farby lub barwnika spożywczego – w zależności od tego, na jaki kolor farby się zdecydujemy, taki kolor kryształów uzyskamy. Warto pamiętać, że sól nieco rozjaśni kolor farby i kryształy mogą być jaśniejsze niż sama farba.
Na patyku, ołówku bądź wykałaczce należy zawiązać sznurek, a następnie zanurzyć go w płynie, kładąc wybrany długi przedmiot na górnej części słoika. Tworzenie się kolorowych kryształów może potrwać nawet 3 tygodnie. Warto zadbać wtedy o to, żeby słoik stał w jednym miejscu, nie był często przesuwany czy przenoszony, ponieważ to zaburzy tworzenie kryształów i spowoduje wytrącanie się osadu.
Zabawa w naukowca – jak zrobić kryształki z soli i wody?
Proponując dziecku założenie hodowli kryształów, możemy również zasugerować mu pracowanie nad dokumentacją tego eksperymentu. Dziecko może sporządzić raport badawczy, w którym określi cel eksperymentu, datę rozpoczęcia wraz z parametrami użytych substancji: ile soli wsypało do jakiej ilości wody. Warto również porównywać kolejne etapy krystalizowania się soli na zdjęciach. To pozwoli mu wysnuć wnioski, na przykład dlaczego jedne kryształy są większe niż inne, czy tempo parowania wody odegrało tu rolę, czy może dodanie barwnika do wody wpłynęło również na kształt kryształu.
Zobacz także:
- Które z zabaw dla dzieci w przedszkolu są najciekawsze?
- Kulki i dmuchańce, czyli pomysły na super zabawę z dzieckiem. "Wstęp dla wszystkich jest wolny"
- Kreatywne zabawy dla dzieci, które szybko się nie znudzą. Mama pokazała proste patenty
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Irina Starikova/Getty Images