Które z zabaw dla dzieci w przedszkolu są najciekawsze?

zabawy w przedszkolu
Fot. svetikd / Getty Images
Dzieci spędzają w przedszkolu znaczną część dnia. To tu uczą się podstaw wiedzy, poznają zasady życia w społeczności, starają się spożytkować energię. Wiele zabaw dla dzieci w przedszkolu nie starzeje się i od pokoleń uczy i bawi, np. balonik czy ciuciubabka. Powstaje również coraz więcej nowych, równie ciekawych i rozwijających gier. Na które warto zwrócić uwagę?

Zabawy dla dzieci w przedszkolu mają zazwyczaj charakter ruchowy i/lub integracyjny. Dzieci uwielbiają biegać, skakać, bawić się w omijanie przeszkód. Ruch dla maluchów jest podstawą prawidłowego i zdrowego rozwoju. Zabawy integracyjne pomagają natomiast dzieciom poznać się wzajemnie, uczą współpracy oraz zachowania w grupie, a także aktywizują w chwilach znudzenia czy spadku energii.

Więcej:

Najlepsze zabawy ruchowe dla dzieci w wieku przedszkolnym

Aktywność fizyczna ma dla dzieci w wieku przedszkolnym niebagatelne znaczenie. Wspomaga rozwój, poprawia samopoczucie, wzmacnia odporność i tężyznę.

Zabawy przedszkolne dają najmłodszym możliwość spożytkowania nagromadzonej energii w gronie rówieśników. Jakie są najlepsze zabawy ruchowe dla dzieci w wieku przedszkolnym? Tego typu gier i zabaw jest naprawdę mnóstwo. Część z nich można wdrażać w pomieszczeniu, inne nadają się bardziej na przedszkolne podwórko. Oto przegląd niektórych z nich:

Bal Mikołajkowy dla przedszkolaków z gminy Wojnicz
 • Slalom – jest to bardzo popularna i łatwa w realizacji zabawa dla dzieci w przedszkolu. Polega na omijaniu przez maluchy porozstawianych przedmiotów, np. kijków.
  • Tor przeszkód – to zabawa podobna do slalomu, ale wymagająca od dzieci jeszcze więcej refleksu i sprytu. Najmłodsi mają za zadanie pokonywać na czas tor przeszkód, składający się z porozstawianych rzeczy, np. skrzynek, krzeseł, zabawek.
   • Podawanie piłki górą – to jedna z popularniejszych zabaw dla dzieci w wieku przedszkolnym. Podczas tej gry maluchy siedzą w rozkroku na ławce, jedno za drugim. Pierwsze dziecko ma za zadanie podawać górą piłkę koledze siedzącemu za nim. Piłka powinna dotrzeć do dziecka siedzącego jako ostatnie w rzędzie.
    • Spacerek – podczas tej zabawy maluchy słuchają puszczonej przez pedagoga muzyki i czekają na jego polecenia. Nauczyciel raz na jakiś czas wykrzykuje różne zwroty, np.: „Zbieramy grzyby!” lub „Łapiemy motyle!”. Po każdym z tych poleceń dzieci muszą udawać, że realizują zadanie nakazane przez pedagoga, np. biegają za motylami.
     • Balonik – to jedna z ulubionych zabaw dzieci w przedszkolu. Znana jest od wielu pokoleń. Dzieci chodzą w kółeczku i powtarzają: „Baloniku mój malutki, rośnij duży, okrąglutki. Balon rośnie, że aż strach, przebrał miarę, no i... trach!”. Na hasło „trach!” maluchy upadają na ziemię, udając rozbicie balonika.
      • Ciuciubabka – jest to klasyczna zabawa ruchowa dla dzieci. Jedno z maluchów jest tzw. ciuciubabką, która stoi w środku kółeczka z zawiązanymi oczami. Dzieci chodzą w kółku i śpiewają wybraną piosenkę, natomiast ciuciubabka ma za zadanie je złapać.

       Integracyjne zabawy dla dzieci w przedszkolu na dywanie

       Gry i zabawy integracyjne na dywanie to bardzo popularny sposób spędzania czasu przez dzieci w przedszkolu. Rozrywka o tym charakterze wpływa pozytywnie na rozwój emocjonalny i społeczny maluchów . Dziecko uczy się pracy w grupie oraz prezentacji przed rówieśnikami. Ma także okazję lepiej poznać swoich kolegów. Poniżej jedne z najpopularniejszych zabaw integracyjnych dla przedszkolaków:

       • Imię i nastrój – podczas tej zabawy dzieci przedstawiają się – podają swoje imię wraz ze zmianą nastroju. Np. na początku smutno, później ze złością, a na końcu z radością.
        • Piłka w kole – dzieci są ustawione w kółku. Mają za zadanie przekazać piłkę wybranemu koledze, prezentując głośno jego imię.
         • Podaj swoje imię – dzieci siedzą na dywanie w kółku. Każdy z maluchów przedstawia się oraz informuje rówieśników, co lubi i potrafi dobrze zrobić.
          • Pracusie i leniuszki – maluchy podzielone są na dwie drużyny: pracusi i leniuszków. Każda z grup prezentuje zachowania typowe dla siebie, tj. pracusie podlewają kwiaty, sprzątają zabawki, układają poduszki, a leniuszki przeciągają się i ziewają.
           • Gra słowna „Ludwiczku” – to jedna z popularniejszych zabaw dydaktycznych dla dzieci w wieku przedszkolnym. Maluchy siedzą w kole, natomiast pedagog prosi, aby każde z nich wymyśliło nazwę owocu. Następnie dzieci rzucają do siebie piłkę, mówiąc: „Ludwiczku, Ludwiczku, co niesiesz w koszyczku?”. Maluch, który złapie piłkę, musi wymienić nazwę owocu, a następnie odrzucić piłkę do kolegi.
            • Wstań-usiądź – maluchy siedzą w okręgu i czekają na polecenia nauczyciela. Dzieci mają za zadanie wykonywać komendy w sposób odwrotny do ich brzmienia, np. na hasło „wstań” muszą usiąść. Przegrywa osoba, która najwięcej razy się pomyli.

             Autor: Adrian Adamczyk

             podziel się:

             Pozostałe wiadomości