"To jest patologia". Dlaczego dochodzi do porwań rodzicielskich?

Miejsca dżungla. Czy reagujemy, gdy ktoś próbuje porwać dziecko?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Czy zareagowalibyście widząc taką sytuację?
Czy zareagowalibyście widząc taką sytuację?
Moje dziecko zostało porwane!
Moje dziecko zostało porwane!
Mąż zgotował jej piekło, teraz trafił do więzienia
Mąż zgotował jej piekło, teraz trafił do więzienia
Jak chronić nasze dzieci przed przemocą?
Jak chronić nasze dzieci przed przemocą?
Jak reagować na przemoc?
Jak reagować na przemoc?
Mówimy głośno o cichej przemocy
Mówimy głośno o cichej przemocy
Czy reagujemy na próbę porwanie dziecka na ulicy? Nasz reporter sprawdził to w cyklu "Miejska dżungla". Niestety podobnych zachowań dopuszczają się rodzice. Dlaczego to robią? Co taka sytuacja zostawia w psychice dziecka? O tym w Dzień Dobry TVN mówiły Monika Sławecka, scenarzystka, pisarka, autorka książki "Porwania" oraz Mirosława Kątna, psycholożka, terapeutka, mediatorka, działaczka społeczna, założycielka Komitetu Ochrony Praw Dziecka.

Porwanie dziecka - czy reagujemy na niepokojącą sytuację?

Odpowiedzi na to pytanie poszukał nasz reporter Bartek Dajnowski. Do udziału w eksperymencie zaprosił dwie młode aktorki - bliźniaczki oraz aktora, który wcielił się w rolę porywacza. Jeden z mężczyzn, który zwrócił uwagę na to, że dzieje się coś niepokojące przyznał, że był trochę przestraszony. - Trochę się bałem, ale trzeba było dziecku pomóc, trzeba zareagować - stwierdził.

Warto dodać, że przy jednej z prowokacji za aktorem, który próbował porwać malucha, pobiegło aż 8 osób. Jedna z nich zapytana, czy się bała, odpowiedziała, że nie. - Czego mieliśmy się bać? - powiedział i dodał, że to, że "porywacz" jest potężnym mężczyzną, nie znaczy, że może więcej.

Scenę porwania powtórzyliśmy dziesięć razy. Szokujące było to, aż w czterech przypadkach nie pomógł nikt. W jednej z sytuacji zapatrzona w telefon kobieta w ogóle nie zauważyła, że dzieje się coś niepokojącego. Łącznie dziecku chciało pomóc siedem kobiet i dziewięciu mężczyzn.

Jak brak reakcji tłumaczyli ci, którzy nie pomogli dziecku? Dowiecie się tego z dalszej części materiału.

Czym jest porwanie rodzicielskie?

W porwaniu rodzicielskim uprowadzenia dokonuje rodzic lub osoba, która dziecko zna. Warto dodać, że nie zawsze takie porwanie wygląda, jak to, które można było zobaczyć w powyższym materiale.

- Zatrzymuje dziecko po weekendzie, po wakacjach spędzonych z dzieckiem, czasami zdarzają się sytuacje w asyście osób trzecich, wynajętych, kogoś z rodziny. Ta dramaturgia wówczas jest dość bolesna dla dziecka. Dziecko, które jest zabrane od swojego rodzica podstawowego, [...] z pełnym zaufaniem często idzie z drugim rodzicem i nie wraca do swojego domu, więc przeżywa ogromny lęk, przeżywa tęsknotę, nie rozumie, co się z nim dzieje. To jest ogromne przeżycie - podkreśliła w Dzień Dobry TVN Mirosława Kątna, psycholożka, terapeutka, mediatorka, działaczka społeczna, założycielka Komitetu Ochrony Praw Dziecka.

Trzeba mieć świadomość, że takie sytuacje są trudne również z punktu prawnego. Służby mogą zacząć działać tylko w określonych przypadkach.

- Policja może interweniować tylko w momencie, gdy rodzic nie ma praw rodzicielskich. Uruchamiany jest Child Alert, dziecko jest poszukiwane na szeroką skalę. W przypadku, gdy rodzic ma prawa rodzicielskie i przetrzymuje dziecko w domu lub je wywozi w nieznanym kierunku, w nieznane miejsce, nie możemy nic z tym zrobić - tłumaczyła Monika Sławecka, scenarzystka, pisarka, autorka książki "Porwania".

Jak dodała, w takich sytuacjach rodzic może się zgłosić do Ministra Sprawiedliwości.

- Udokumentować całą kwestię, ale to jest taka trauma dla dziecka, dla rodziny, ale też dla całego społeczeństwa. I tutaj taki z mojej strony apel z mojej strony, do rodziców: drodzy rodzice, to jest tak, jakbyśmy się zniżali do gangsterki zwykłej, to jest patologia. W latach 90.- 2000. gangsterzy porywali dla okupu, rodzice robią to samo swoim dzieciom - stwierdziła nasza gościni.

Dlaczego rodzice porywają swoje dzieci? Jak często dochodzi do takich sytuacji? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości