Okno życia w Warszawie. Odnaleziono w nim niemowlę
Niemowlak trafił do okna życia przy Hożej 53, przy klasztorze Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, w nocy z wtorku na środę. - Odezwał się dzwonek, podeszłam bliżej i zobaczyłam, że w oknie było wiele pakunków: pampersy, jakaś torba. Zauważyłam, że jest też dzieciątko - relacjonowała siostra Irena, cytowana w komunikacie biura prasowego archidiecezji warszawskiej.
Chłopiec był ubrany w ciepły kombinezon. Przy dziecku pozostawiono karteczkę z datą ostatniego szczepienia, które odbyło się w listopadzie 2021 roku. Zgodnie z procedurą siostry natychmiast wezwały służby: pogotowie i policję oraz nadały niemowlęciu dane personalne. Od tej nocy maluch ma na imię Patryk.
- Wszystko potoczyło się bardzo szybko, dziecko cały czas spało - opisywała zakonnica. – Wzruszające są takie sytuacje, bo czujemy, że to jest dramat matki, że zdecydowała się oddać swoje dzieciątko. Z jakiegoś powodu widocznie nie mogła sama go wychowywać - dodała.
Co wpływa na rozwój dziecka?
Okno Życia w Warszawie powstało przy klasztorze Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w 2008 roku jako drugie takie miejsce w kraju. Znaleziony minionej nocy chłopczyk to dwudzieste pozostawione w nim dziecko. Poprzednie znaleziono 30 stycznia tego roku. To także był chłopiec. Nadano mu imię Tomasz. W ubiegłym roku okno życia było puste, natomiast w roku 2020 siostry aż dwukrotnie odnalazły w nim maluchy - 7 maja trafił tam Stefanek, a 24 sierpnia Zuzia.
Okno życia - jak działa system?
Okno życia to niewielkie, ciepłe pomieszczenie w ścianie, z drzwiczkami otwieranymi od strony ulicy i drugimi od wewnątrz. W środku jest materac, działa wentylacja. Pozostawione dziecko uruchamia dzwonek, po chwili pojawia się przy nim zakonnica - nierzadko zdumiona, że maluch już samodzielnie siedzi. Jak podaje tvn24.pl, do okna życia trafiają bowiem nie tylko noworodki.
Dziecko zostawione w oknie życia u zakonnic spędza chwilę. Zawiadomiona przez nie policja zawozi malucha do szpitala, a stamtąd - jeśli jest zdrowe - trafia do pogotowia opiekuńczego. Następny etap to ośrodek adopcyjny, gdzie rozpoczyna się procedura adopcyjna. Kiedy dziecko ma już akt urodzenia - a kobieta, która je pozostawiła nie zmieniła zdania i nie wróciła po nie - sąd zezwala na jego adoptowanie.
W 2013 roku Komitet Praw Dziecka apelował o zamknięcie okien życia, ponieważ nie zapewniają one realizacji prawa do poznania biologicznych rodziców. W Polsce dziecko ma prawną możliwość do poznania tożsamości matki po ukończeniu 16. roku życia, jeśli po porodzie pozostawiono je w szpitalu.
Więcej podobnych newsów znajdziesz na tvn24.pl.
Zobacz także:
- Tuż po narodzinach Ignaś ważył 810 g. "Miał 1 proc. szans na przeżycie". Chłopiec potrzebuje naszej pomocy
- Psycholog radzi, by rozmawiać z dziećmi o wojnie w Ukrainie. Unikanie tematu może tylko zaszkodzić
- Oni uciekają przed wojną, on przed życiem. Historia nastoletnich uchodźców z Ukrainy i 15-latka z Polski
Autor: Berenika Olesińska
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Tatyana Tomsickova Photography/Getty Images